Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 22 Sep 2019, 20:49

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Feeder X Carp Magnet
MesajScris: 04 Sep 2019, 12:15 
Neconectat
Membru junior

Salut, intentionez sa folosesc zilele astea nada Carp Magnet pentru prima data, la method...Cine a folosit deja, imi poate da ceva indicatii privind prepararea?Stiu, testele proprii sunt de baza, dar am atat de putin timp pentru pescuit, incat o partida ratata din cauza unui test nereusit e o adevarata "drama" pentru mine :( .Multumesc...

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Feeder X Carp Magnet
MesajScris: 04 Sep 2019, 16:45 
Neconectat
Moderator

Singura grija pe care trebuie sa o ai e sa o umectezi din aproape in aproape, ca la orice nada dealtfel pana apuci sa o cunosti.

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 05 Sep 2019, 08:33 
Neconectat
Membru junior

Pregateste nada de acasa luandu-ti tot timpul din lume in umectarea ei treptata.
Eu folosesc apa imbuteliata, nu de la chiuveta - nu stiu daca il deranjeaza clorul din apa de la retea, dar nu am folosit decat apa de la sticla.

Sus

MesajScris: 05 Sep 2019, 12:47 
Neconectat
Membru junior

ok, multumesc pentru raspunsuri...Cu Super Carp Green am aplicat metoda prezentata de Lucian, cu umectarea intai pana iesea printre degete, apoi completare cu pulverizatorul...oare merge si cu Carp Magnet?

Sus

MesajScris: 06 Sep 2019, 07:45 
Neconectat
Membru junior

Dupa cum tot lucian ne-a invatat,sa nu dai gres,la un kg de nada pune in prima faza trei pahare de apa"dinalea de plastic de cafea",dupa care o lasi 15min si mai adaugi un pahar din aproape in aproape, o sitezi si gata nada cu o mecanica perfecta,asta este verificata si iti garantez ca nu o sa dai gres.fir intins

Sus

MesajScris: 06 Sep 2019, 08:21 
Neconectat
Membru junior

Un sfat pe care l-am primit si eu a fost sa nu mecanizez prepararea nadei - nu masuri exacte, nu bormasina. Pregatind nada cu manuta si adaung apa treptat incepi sa simti cata apa are nevoie fiecare nada pentru a ajunge la consistenta dorita.

Sus

MesajScris: 06 Sep 2019, 08:34 
Neconectat
Membru junior

Multumesc...problema asta e, ca mai la indemana ar fi prezentarea unei proportii volumetrice, nu la gramaj...de ex, Carp Magnet nu are 1 kg, ci 800 gr...sau , indiferent de marca, nu totdeauna faci 1 kg de nada, mai ales la method...asa, o proportie, de ex 1 parte apa la 2 părti nada sa zicem, e mai la indemana pe balta, decat la gramaj, ca si asa uneori am senzatia ca ma car cu prea multe după mine pe balta, sa mai iau si cantar de farmacie e prea mult...La unele nade le fac "la feeling" fără probleme, dar cele cu pelete macinate de ex. sunt mai dificile...
@ Alin Cippy: ai mare dreptate, cand aveam mai mult timp pt pescuit, asa procedam si eu, pescuiam mai mult la match si rubeziana, cu alte tipuri de nade, si scot "la mana" fara probleme orice nada de tip cerealier, sa zic asa...Cu nadele astea cu fishmeal şi pelete macinate e usor sa dai gres, cu atat mai mult cu cat mecanica e mult mai pretentioasa la method decat la "bulgari"...cu o nada folosita prima data, nu strica niste indicatii de inceput, pentru ca, asa cum am aratat, numarul de iesiri pe balta il am limitat de timp, si nu vreau sa ratez o partida din cauza preparării gresite a nadei...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]