Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 16 Iul 2020, 19:53

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Mar 2020, 22:50 
Neconectat
Membru junior

Dacă tot suntem în izolare, alții în carantină, nu putem merge la pescuit m-am gândit sa va dau o rețetă de nadă pentru feeder simpla și eficientă testată 2 ani în 4 regiuni ale Franței pe diferite ape sălbatice cu rezultate foarte bune.

Ingrediente :

400 grame de pesmet
150 grame de turta dulce
200 grame de cânepă
250 grame de mălai extrafin

Simplu cu ingrediente la indemna oricui!!!
À funcționat foarte bine la platică,babuscă, rosioară

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 22 Iun 2020, 10:08 
Neconectat
Membru junior

claudiuu scrie:
Dacă tot suntem în izolare, alții în carantină, nu putem merge la pescuit m-am gândit sa va dau o rețetă de nadă pentru feeder simpla și eficientă testată 2 ani în 4 regiuni ale Franței pe diferite ape sălbatice cu rezultate foarte bune.
Ingrediente :
400 grame de pesmet
150 grame de turta dulce
200 grame de cânepă
250 grame de mălai extrafin
Simplu cu ingrediente la indemna oricui!!!
À funcționat foarte bine la platică,babuscă, rosioară

Salut Claudiuu si multam pt reteta dar in Romania majoritatea apelor nu se mai pot numi "salbatice" deoarece au fost concesionate de difere persoane si au fost scoase la "produs" :lol: . Asta inseamna ca au fost vaduvite de cele mai multe specii considerate neproductive . Vorbesc de asa zisele ape statatoare ( lacuri, balti din zona de ses). Astfel in acele balti speciile de peste care se gasesc sunt diferitele variante de crap si caras . In vederea comercializarii unele balti din zona de ses au fost populate cu specii mai mici de sturioni .
Am pescuit in Franta in lacuri care se insira pe ape curgatoare, undeva intre prima si a doua centura a Parisului ( 50km - 100 km de Paris) . Daca am vazut 5 pescari pe acele balti care pescuiau in acelasi timp cu mine era "mare aglomeratie" . In acelasi timp francezii care pescuiesc in acele balti dupa ce aduc pestele pana la mal il arunca inapoi in apa.
Specii de peste vazute sau pescuite ? Tot ceea ce era pe vremuri in baltile in care am pescuit in copilarie si tinerete.

Sus

MesajScris: 23 Iun 2020, 21:05 
Neconectat
Membru junior

Știu... Din păcate asta este pescuitul în România. Rețeta cred ca merge bine și la caras mai ales pentru ce ies de plăcere la pescuit și nu vor sa cheltuie prea mulți bani pe nada. Situația nu e tocmai roz pentru toată lumea în România și această rețetă este foarte simplu de realizat și foarte ieftina mai ales dacă pescarul îsi produce singur pesmetul. Sincer sa fiu de un an și jumătate folosesc doar nade făcute de mine cu rezultate uimitoare și concursuri câștigate deși am un stoc de câteva sute de pachete de nadă precum sensas, rive, sonubaits.

Un video despre cum se prepara nada și cum lucrează în apa :
https://youtu.be/O2faH__EzNU

Am încercat sa îl distribui și pe canalul de pe Facebook dar administratorii nu vor sa aprobe
Fire întinse și numai bine!!

Sus

MesajScris: 23 Iun 2020, 21:27 
Neconectat
Membru junior

Voi revenii cu câteva rețete ce pot acoperi cam orice situație, Fishmeal, sweetfismeal, clasice pentru râuri și ape stătătoare... Bineînțeles dacă sunt pescari care vor :)

Sus

MesajScris: 07 Iul 2020, 04:30 
Neconectat
Membru junior

https://youtu.be/yonEXUqkhlM

Sus

MesajScris: 07 Iul 2020, 08:21 
Neconectat
Membru junior

claudiuu scrie:
Știu... Din păcate asta este pescuitul în România. Rețeta cred ca merge bine și la caras mai ales pentru ce ies de plăcere la pescuit și nu vor sa cheltuie prea mulți bani pe nada. Situația nu e tocmai roz pentru toată lumea în România și această rețetă este foarte simplu de realizat și foarte ieftina mai ales dacă pescarul îsi produce singur pesmetul. Sincer sa fiu de un an și jumătate folosesc doar nade făcute de mine cu rezultate uimitoare și concursuri câștigate deși am un stoc de câteva sute de pachete de nadă precum sensas, rive, sonubaits.

Claudiu, eu cred ca in toate apele cauta mancarea cu care este obisnuit. In vremurile mult "hulite" adica inainte de '90 cand toate apele de ses erau impartite in 2 mari categorii :
- balti ale lui " Piscicola" ( aproximativ 50 % fiind furajate cu cereale amestecate cu fainuri de peste
- balti ale AGVPS nefurajate
Nada in acele timpuri era mamaliga "inobilata" cu srot de floarea soarelui ( turte sau pudra din ceea ce ramanea dupa ce semintele de floarea soarelui erau presate ca sa se scoata uleiul din ele) . La asta se mai adauga de unii pescari cateva picaturi de ulei de anason . Aceasta reteta o foloseam atat ca si nada cat si ca momeala.
Este adevarat ca la mamaliga de momeala adaugam SOFRAN ( ca sa-i dea mamaligii o culoare mai stridenta (galben-portocalie ) si apoi aceasta "mamaliga"prefiarta era amestecata cu faina de grau ( dupa o reteta bine definita ) si fiarta din nou . Amestecul acesta in urma "procesului de productie" se transforma intr-o TURTA elastica pe care o taiam in patrate dupa forma zarurilor de talble cu marimi diferite functie de marimea pestelui vizat.
Aceasta a fost reteta mea pe care am folosit-o exclusit pe 99 % din baltine in care am pescuit.
Sigur ca nadele si momelile de marca fabricate sub egida marilor producatori industriali sunt mult mai usor de folosit. Practic , pui cantitatea de nada, apa, amesteci , sitezi, eventual mai adaugi apa si GATA. In plus exista tot felul de atractanti naturali dar si industriali care ii fac pe pesti sa astepte nerabdatori sa vina pescarii cu ligheane de nada pe care pestii se grabesc sa le manance. Asta inseamna PROGRESUL, AFACEREA si nu am nimic de comentat.
Dar sincer sa fiu mi-e dor de partidele de pescuit la care ma duceam cu rame, viermusi, boabe de porumb in lapte, patratele de mamaliga sau cocoloase de paine .
o zi buna,

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 10:52 
Neconectat
Membru junior

"eu cred ca in toate apele cauta mancarea cu care este obisnuit" ...Gresit...Personal, pescuiesc destul de des intr-o balta unde pestii sunt salbatici, rar li se arunca ceva paine de la o brutarie de langa, si putine persoane pescuiesc in balta respectiva...Si, cu toate astea, cele mai bune rezultate le obtin cu nada cu fainuri de peste, la care prind caras, crap, ten si clean ...Iar la carlig, pe langa vierme si boaba, merge super la wafters cu ananas sau krill, sau pelete tari de 8 mm de krill...Jur ca nimeni nu hraneste pestii aia cu fishmeal sau ananas ori krill...si prind din martie pana in noiembrie...
pe alta balta, cu taxa, toata lumea pescuieste cu boabe sau mamaliga, si ca nada "arunca" boabe si ceva nade cerealiere...nu mai vorbim ca la sfarsitul partidei, toti arunca boabele si mamaliga ramase in balta...Ei bine, eu folosesc nade fishmeal si sau mix de pelete, iar la carlig pasta de krill, wafters, pelete de 8-10 mm de krill sau halibut, iar la la ultima partida am rupt cu solubile de krill, belachan si squid picant...nu prind toti pescarii la un loc cat prind eu, sincer...pe la 10 incep sa stranga si sa plece uitandu-se urat, de fiecare data gasesc locurile pe care am pescuit ocupate, ca de, e locul cu norocul...a, pestii sunt hraniti la balta asta cu uruiala de cereale...Si, desi ar trebui sa fie obisnuiti cu porumbul, ei bine, uneori nici nu se ating de boaba...o refuza categoric...carasul e topit după pasta de carlig de krill de la sonubaits...dar prind si crap la pasta, daca apuca inaintea carasului...deci,asta cu obisnuinta nu merge mereu...

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 15:22 
Neconectat
Membru junior

adrianvl scrie:
"eu cred ca in toate apele cauta mancarea cu care este obisnuit" ...Gresit...Personal, pescuiesc d...............

GRESIT INTELES : Colegul a inceput acest topic vorbind despre nade si momeli produse in CASA.
Eu la randul meu am raspuns in acelasi "ton" , deci raspunsul tau este in afara topicului deschis.
Nici unul dintre noi nu am afirmat ca actualele nade si momeli avand la baza munca cercetatorilor care le-au creat din diverse componente, parte naturale , parte sintetice, nu sunt superioare produsele naturale ( malai, faina, shrot de floarea soarelui, uleiuri volatile ) care erau folosite cu succes, pana prin 1990 in pescuitul sportiv in Romania.
Dar daca ar fi sa facem o comparatie intre cele din trecut si actualele produse pomenite de tine diferenta este echivalenta cu Sportul PROFESIONIST si Sportul AMATOR.
Colegul si cu mine suntem AMATORI si despre asta discutam.
Dar diferenta intre noi si TINE sti care este ?
Tu te descurci exclusiv cu produse din COMERT
Noi putem sa pescuim si cu produse din comert dar putem sa pescuim si cu produse pe care ni le "fabricam" singuri.
Deci noi suntem AMATORI si tu esti PROFESIONIST ! Sau este invers ? nu mai stiu cum este ! ! :))

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 15:44 
Neconectat
Membru junior

Eu m-am referit strict la afirmatia citata,ca pestele ar cauta intotdeauna hrana cu care e obisnuit...afirmatie complet gresita in orice context...Cat priveste celelalte aspecte,nu fi convins ca nu stiu sa fac o nada...Si eu am inceput pescuitul cu mamliga framantata cu miez de paine, careia,daca-i mai puneam si galbenus de ou,ulei si praf de anason era deja “ultraaditivata “, pana am invatat sa fac mamaliga care sa stea pe carlig,cu bob de porumb in lapte,rame si viermi culesi personal de la abator sau din cutia cu capete de peste puse pe pat de malai pt. a “ produce” viermi...Dar daca acum exista chestii mai bune,de ce sa nu le folosesc?Repet,aceste “ chestii” de atatea ori sunt preferate de pesti, in dauna celor cu care sunt obisnuiti...pana la urma,si galbenusul de ou si anasonul cu care prindeam caras si ciortan pe Olt, erau altceva decat hrana cu care erau pestii obisnuiti,ca nu cresteau tude de anason pe malul Oltului...iar de oua...pestii nu aveau cartela sa cumpere...

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 20:21 
Neconectat
Membru junior

adrianvl scrie:
Eu m-am referit strict la afirmatia citata,ca pestele ar cauta intotdeauna hrana cu care e obisnuit...afirmatie complet gresita in orice context...Cat priveste celelalte aspecte,nu fi convins ca nu stiu sa fac o nada...Si eu am inceput pescuitul cu mamliga framantata cu miez de paine, careia,daca-i mai puneam si galbenus de ou,ulei si praf de anason era deja “ultraaditivata “, pana am invatat sa fac mamaliga care sa stea pe carlig,cu bob de porumb in lapte,rame si viermi culesi personal de la abator sau din cutia cu capete de peste puse pe pat de malai pt. a “ produce” viermi...Dar daca acum exista chestii mai bune,de ce sa nu le folosesc?Repet,aceste “ chestii” de atatea ori sunt preferate de pesti, in dauna celor cu care sunt obisnuiti...pana la urma,si galbenusul de ou si anasonul cu care prindeam caras si ciortan pe Olt, erau altceva decat hrana cu care erau pestii obisnuiti,ca nu cresteau tude de anason pe malul Oltului...iar de oua...pestii nu aveau cartela sa cumpere...

Eu ti-am spus ca pe mine ca si pescar amator ma preocupa PLACEREA PESCUITULUI si indirect am spus ca nu ma intereseaza sa postez undeva ca am prins 20 crapi insumand 100 kg in 6 ore de pescuit.
De asemenea, am trecut de mult ( din pacate pentru mine) de varsta la care barbatii doresc sa arate neaparat ca a lor este mai ... sau mai ....
Am acasa ca majoritatea pescarilor tot felul de nade, momeli, pelete , etc.
Sti ce am constata ? Pestele cand NU VREA sa manace , pai nu mananca !
Nici cu aceasta afirmatie a mea nu esti de acord ?
Si acum ai sa spui ca GRESESC ?
Sunt tare curios care este raspunsul tau.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]