Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 15 Dec 2018, 11:17

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pelete Krill 2mm la super pret
MesajScris: 19 Mai 2015, 07:43 
Neconectat
Fondator

Epicene se adauga in nada in proportie de maxim 20%, peste acesta cantitate face nada extrem de colanta. Este un ingredient care ajunta foarte mult cand se doreste o nada colanta pt method ori pt momitor atunci cand se pescuieste pe rau sau pe apele salbatice unde trasaturile vin mai greu si nada este indicat sa stea mai mult pe momitor/method.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 19 Mai 2015, 11:27 
Neconectat
Moderator

Salut Luci,
Acest ingedient mai are si alta denumire?
Am cautat si eu detalii si nu am gasit nimic.

Sus

MesajScris: 19 Mai 2015, 12:11 
Neconectat
Membru junior

Nadele au sosit. Sunt super impresionat de noile ambalaje, si de produsele in sine. Transpira din toti porii a calitate, felicitări lucian.
Aprp, eu eram guvidele care a dat comanda si am cerut indicatii legate de umectare... multumesc pentru indicarea faptului ca e si pe ambalaj :).

In alta ordine de idei, daca dau pe balta, nu foarte adanca <2m, pot sa pun epicene in nada? Pastrez aceeasi proportie?
Indicat banuiesc este sa le umectez separat (super krillul, super mixul, epicenele) si apoi sa combin epicene cu krill/mix in raport 2/8.
Este curios atunci cand pe magazin selectezi nada, si apoi la filtrare pui feederx ca obtii doar 4 produse. La super mix am ajuns prin linkul de pe forum... e intentionat sau o scapare a filtrului??

Sambata ma duc din nou pe balta mea preferata (ce bine era daca era mai aproape :( ). Si am de gand sa testez tot ce am cumparat. Mai aveam deja niste groundbait de krill... si ma gandeam in ordinea urmatoare:
4, 5 aruncari cu ground kirll.. sa atrag pestimea, cam 1 ora mix (+ sau nu, epicene, astept sa vad ce zice lucian), apoi doar mix la 1 lanseta si doar super krill la alte 2 (e si sotia cu mine).

Sus

MesajScris: 19 Mai 2015, 13:38 
Neconectat
Fondator

epiceine este mai indicat la pestii de talie medie si mica dar mai ales la caras si platica. Pt cap este mai indicar sa mergi pe nada proteica si micopelete.

Nu este o scapare a filtrului, super mix-ul de pelete este trecut la categoria pelete si nu la categoria nade.

Sus

MesajScris: 19 Mai 2015, 22:16 
Neconectat
Membru junior

Unde merg eu se gasesc crapi si somn africani intre 1 si 4kg, in sistem c&r. Culmea insa caras se poate lua pana la 5kg,dar eu nu reușesc sa prind (nu-i asa ca e culmea). Eu fiind un pescar amator, sunt disperat sa prind orice. Crezi ca daca pun epicene reusesc sa fac opusul selectiei... adica sa-i atrag pe toți si sa prind ceva, sau pur si simplu sa pastrez nada pe o balta care predomina cu caras?

Ps: si eu sunt genul care sta cu telefonul si se uita la filme pe balta (ale lui lucian)... ca mai zicea cineva... nu e rusine :)

Sus

MesajScris: 20 Mai 2015, 07:40 
Neconectat
Fondator

Fiecare balta are particularitatea ei, pentru a gasi solutia optima este indicat sa faci cateva incercari. Poti baga epicen in nada sa vezi daca iti aduce carasul pe vad.

Sus

MesajScris: 20 Mai 2015, 10:38 
Neconectat
Membru nou

lucianfiat scrie:
epiceine este mai indicat la pestii de talie medie si mica dar mai ales la caras si platica. Pt cap este mai indicar sa mergi pe nada proteica si micopelete.

pai la tine pe site spui exact contrariul. care-i realitatea?

FeederX - Epicene 800gr
"FeederX vine in intampinarea pescarilor, care adora sa isi personalizeaza nadele, cu un ingredient ce nu poate lipsi din nadele destinate pestilor de talie mare din speciile Crap, Platica, Caras si Babusca. Adaugat in proportie de maxim 20% in nada, mareste considerabil putere de atractie a acesteia dar si capacitate de colare."

Sus

MesajScris: 25 Mai 2015, 08:15 
Neconectat
Fondator

Nu este nimic contrariu daca citesti ultimele trei cuvinte "capacitate de colare"

La peste mare este vorba de faptul ca acest ingredient are o mare capacitate de colare si un continut ridicat de zaharuri ( apreciat in egala masura de peste mare dar si de peste mic) fapt ce ajuta mult la preaprarea nadelor pt momitor nade de care avem nevoie atunci cand vizam pestii de talie mare si trebuie sa asteptam mult mai mult trasatura. In pescuitul la carp si caras mare, montura cu monitor si o nada colanta va da rezultate mult mai bune decat o montura cu cosulet.

Sunt apre in care functioneaza foarte bine nadele pe baza de fina de peste dar sunt si ape unde dau rezultate foarte bune nadele dulci, pe astfel de ape este ok de folosit ingredieutul amintit.

Acelasi produs folosit in nada atunci cand pescuim cu cosuletul, are o lafel de mare capacitate de atractie si a pestilor de talie mica si medie pe vad, este foarte bun la platica si caras.

Sus

MesajScris: 25 Mai 2015, 13:50 
Neconectat
Membru nou

lucianfiat scrie:
Nu este nimic contrariu daca citesti ultimele trei cuvinte "capacitate de colare"

La peste mare este vorba de faptul ca acest ingredient are o mare capacitate de colare si un continut ridicat de zaharuri ( apreciat in egala masura de peste mare dar si de peste mic) fapt ce ajuta mult la preaprarea nadelor pt momitor nade de care avem nevoie atunci cand vizam pestii de talie mare si trebuie sa asteptam mult mai mult trasatura. In pescuitul la carp si caras mare, montura cu monitor si o nada colanta va da rezultate mult mai bune decat o montura cu cosulet.

Sunt apre in care functioneaza foarte bine nadele pe baza de fina de peste dar sunt si ape unde dau rezultate foarte bune nadele dulci, pe astfel de ape este ok de folosit ingredieutul amintit.

Acelasi produs folosit in nada atunci cand pescuim cu cosuletul, are o lafel de mare capacitate de atractie si a pestilor de talie mica si medie pe vad, este foarte bun la platica si caras.

nu vreau sa intru intr-o discutie legata de semantica limbii romane, dar crede-ma ca nu asta se intelege.....

Sus

MesajScris: 25 Mai 2015, 14:14 
Neconectat
Fondator

Ca sa fie usor de inteles pt toata lumea, sunt doua variante:

Nada colanta pe momitor ->>>>>> peste mare

Nada preparata sa se desfaca intre ape sau imediat ce atinge substratul in pescuitul cu cosuletul ->>>>> peste mic

Ambele varinte se pot face foarte eficient cu ingredientul amintit.

Sper ca acum ai inteles ce am vrut sa spun.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]