Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 02 Iun 2020, 01:14

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Mai 2020, 18:48 
Neconectat
Membru junior

eu in general pescuiesc cu doua bete, unul la peste mai mic - activitate si unul la selectie aruncari mai rare si momeala mai mare

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 25 Mai 2020, 05:01 
Neconectat
Membru nou

Mulinetele cu baitrunner sunt necesare dak dai cu 2,eu m-am convins ,se întâmplă uneori sa. Vina a 2a trăsătură când ești în drill

Sus

MesajScris: 26 Mai 2020, 17:29 
Neconectat
Membru junior

Buna seara prieteni,
In seara asta am recitit acest topic deschis in 2 august 2014 adica in urma cu aproape 6 ani si am rememorat Istoria Lansetelor in Romania. Am spus LANSETELOR fara sa precizez ce fel de lansete pentru ca exact asa a inceput.
- Primele lansete au fost dintr-un "spic" de BAMBUS pur si simplu. Acest spic care avea sau nu maner din pluta avea pe rudimentul de manes 2 inele late din fier nichelat care prindeau mulineta care de fapt era o caraietoare de genul celor care in acele momente si mai tarziu s-au folosit la pescuitul la "musca".
Inelele prin care trecea firul de nailon ( guta) erau fie din sarma galvanizata sau din sarma de cupru emailata. Nici vorba de inele din ceramica sau mai stiu eu ce oteluri cementuite.
Exista o singura marca de fir , romaneasca produsa la Savinesti si de multe ori pe o rola de 100 m constatai ca se gasec 4 sau chiar 6 capete de fir adica firul de 100 metri era de fapt din 2 sau 3 bucati care impreuna aveau 100m.
La vremea aceea circula o reteta HM de crestere a calitatilor acelor fire , care consta in fierberea firului in otzet de vin . Nu am incercat acea reteta pt ca la acele vremuri nu-mi puteam permite sa dau banii pe o asemenea "lanseta"
- Urmatorul pas au fost lansete din "Bambus CONSTRUIT" care era realizare in fabrici specializate in care spicul de banbus era obtinut din 6 fragmente de bambus taiate in lungimea trestiei de bambus si care in sectiune erau triunghiulare prin lipire acestor 6 parti de obtinea un "SPIC " plin cu sectiunea hexagonala. Acest tip de lansete au fost folosite atat pentru " pescuit la musca " cat si pentru pescuit la stationar sau rapitor. O asemenea lanseta costa in anii '60 aproximativ valuarea salariului minim din acele vremuri adica 500-600 lei asa ca putini pescari isi permiteau asemenea scule . Ma gandesc ce ochi ar fi facut un pescar din acele vremuri daca ar fi fost "teleportat" in zilele noastre si ar fi vazut pescari care aduna ca si hobby 10 sau chiar mai multe lansete. :lol:
- Undeva in perioada anilor '65 - '70 au aparut primele lansete din fibra de sticla ( lansete Germina produse in RDG) . 1,5 m lungime si mai tarziu 2,1 m, inele din satma de otel de asemenea fara nici un tratament termic de intarire sau inele interioare de portelan , cuartz sau mai stiu eu ce.
Primele lansete despre care am CITIT intr-un numar din "Revista Carpatii" care a fost editata si distribuita la noi pentru Vanatori si Pescari era exact primul tip de lanseta , acela dintr-un SPIC de BAMBUS. si a fost prezentat in numarul din ianuarie sau februarie 1936 sau 1937 ( daca doreste cineva pot sa verific data exacta si sa vi-o comunic) .
Am facut aceasta precizare pentru ca din 1935-1936 si pana aproximativ in 1970 nu s-au folosit alt fel de semnalizare a prezentei pestelui decat miscare varfului lansetei.
Se pescuia cu 1 lanseta pentru ca si asa era foarte dificil ca urmaresti trasaturile.
O data cu aparitia lansetelor din fibra de sticla au aparut diverse variante de semnalizatoare fie clopotei fie inele ( cercuri) din material plastic care se puneau pe fir ( guta) si care semnalizau trasaturile pestilor. Atunci au aparut pescari care transportau 3,4,6 si in situatii extreme 10 lansete.
Asta s-a intamplat dupa 1973-1975 cand pretul unei Germine de 2,1 m era de 150 lei iar o mulineta romaneasca Delta era tot in jur de 150 lei. Ca sa aveti o idee a valorii acestor scule, primul meu salariu ca si inginer in 1975 a fost de 1850 lei .
Permisul de Pescui pe toate apele de ses era de 50 lei/an cu reducere la 5 lei /an pentru elevi, militari in termen si pensionari. Existau niste lacuri apartinant MApN si MAI cu regim special si cu preturi speciale. In jurul Bucurestiului cele mai SUPER balti erau :
La M.Ap.N erau Magura 3 (balta Ofiterilor Inferiori), Magura 4( Balta Coloneilor), Magura 5 ( Balta Generalilor) . Am pescuit pe magura 3 si 4 si pot sa va spun ca erau niste balti de vis.
M.A.I. avea baltime Petrichioaia si Peris . Am pescuit si pe Petrichioaia si pe Peris si pot sa spun ca nu m-au impresionat absolut de loc. Mai curand BRANESTI 4 a fost o balta foarte frumoasa si curata unde faceam partide de pescuit exceptionale.
Intorcandu-ne la tema acestui topic "1 lanseta vs. 2 lansete" nu mai stiu exact cine dintre primii dintre cei care a postat, a punctat dupa parerea mea foarte bine ca pescuit la feeder = pescuit cu 1 lanseta cu exceptia cand se vizeaza 2 vaduri. Dar este extrem de greu sa urmaresti miscarile varfurilor a 2 lansete.
Sper sa nu fi enervat pe nimeni cu rememorarea pescuitului cu lanseta in Romania.
Fire intinse

Sus

MesajScris: 26 Mai 2020, 23:06 
Neconectat
Membru junior

Cu o singura lanseta este suficient.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 1 [ DST ]