Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 10 Dec 2019, 17:58

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Apr 2015, 15:54 
Neconectat
Membru junior

nu toti pescarii care pescuiesc pe balti private sau chiar zone publice si pescuiesc legal adica cu taxe platite sau permise in regula si retin peste o fac ca nu au ce manca.unii chiar prefera sa consume peste prins de ei.totusi e diferenta intre cei care pleaca acasa cu sacul,retin puiet de peste sau arunca 10 lansete cu 2,3 carlige si cei care respecta un regulament bun sau rau asa cum e el.sa nu uitam ca pe apele publice nu se mai fac controale prea dese sau aproape de loc.iar romanul asa e obisnuit daca il vede pe unul ca baga o plasa,baga si el 10 lansete si prinde un sac ca....daca pe ala cu plasa nu-l vede politia el de ce nu ar pleca cu 50 de kg de peste acasa.si tot asa.daca toata lumea ar respecta regulile pescuitului sportiv alea asa vechi cum sunt ele concepute inainte de revolutie,toata lumea de bun simt ar fi multumita si pestele s-ar inmulti in asa fel incat toti am avea ceva de prins.despre bomba...probabil ar trebui interzisa dar cine poate face asta?poate si ancorele triple cu care sunt inzestrate voblerele ar trebui interzise.mai credeti in perfectiune in anul 2015 ? si pescuitul in prohibitie e interzis dar mergeti pe malul raurilor din tara si vedeti cum sta treaba.e mult de vb si discutat......

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 09 Apr 2015, 16:08 
Neconectat
Membru junior

cismas scrie:
topser scrie:
A spus cineva mai sus ca Foamea ,gresit cand te dai jos din ML 500 si dai la parasuta asta nu mai e foamea ,imi vene sa-l arunc in apa cu ML -ul lui cu tot ,dar era de doua ori cat mine asa ca am plecat mai la vale !Scena se intmpla la Apa Calda si cati ca asta nu am mai vazut ,asa ca bomba chiar mi se pare foarte sportiva !!!

Daca pescuiesti des la Cernavoda cred ca ai vazut cati amarati locanici asta mananca si din asta beau o bere. Fiind apa curgatoare, pescuiesc cu un singur carlig inglobat intr-un cocolos de ce o fi el, din cauza agataturilor, nici vorba de carlig liber si fir de par
acum 10 ani nu erau inventate parasutele, in se pescuiamult cu plase monofilament la obleti
culmea ca unul dintre cei mai inversunati adepti era capitanul de remorcher de la pontonul "Apele Romane"
altceva , dupa prohibitie poate reusim cu actiunea de curatire a gunoaielor de pe canal ( gunoaie care in marea majoritate, cu exceptia sticlelor de bere, nu provin de la braconieri, ci de la pescari "stilati", carora le e greu sa-si stranga gunoaiele intr-o punga si sa le ia acasa )

Sunt intr-u totul de acord ,porpunem o data dupa prohibitie ,in primavara asta vremea ne-a fost potrivnica !

Sus

MesajScris: 09 Apr 2015, 18:36 
Neconectat
Membru senior

o data care sa nu se suprapuna cu datele APS
pescuitul pe canal e la fel si vara, pescarii mai departati de Cernavoda sant mai putini

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 17:43 
Neconectat
Membru nou

Weeked-ul asta am pescuit in ambele zile impreuna cu un prieten. El cu lansete normale si bambine iar eu cu lansete de feeder. Am inceput partida la method cu momitoare mici pe peleti speciali pt apa rece si din 10 aruncari nu am avut nici macar o trasatura. Am scimbat pe cosulet cu vierme la carlig si viermi multi in cosulet si abia am scos un peste. Mi am adus aminte ca am prin masina o mamaliga din comert care contine strot si e special facuta pt momitor si am bagat momitoare normale cu doua sau trei carlige cu pufuleti pe carlig si am inceput sa scot peste la maxim 5 min de aruncare pe fiecare lanseta. In total au fost 32 carasi la vechiul momitor cu mamaliga si pufuleti. A doua zi am folosit doar momitor cu doua carlige, mamaliga si pufuleti si nu am mai numarat cati am prins ca au fost mult mai multi.Prietenul meu a folosit de la inceput ttx si pufuleti si a scos doi pesti agatati cu carligul in gura deoarece nu a vazut Trasaturile, a doua zi a folosit si el feeder si a reusit si el sa scoata pesti. Singura diferenta a fost ca eu veseam trasaturile firave si atunci intepam. Pe aceiasi balta in vara mergea tehnica la method insa de data asta ceva nu a mers. Uneori e bine sa ne amintim de nada suprema a romanilor care este mamaliga si sa nu sfiim sa o folosim la lansete de feeder. Decat o partida ratata mai bine una distractiva :)
Eu folosesc tot felul de monturi si diverse tipuri de nada la lansete de feeder deoarece niciodata nu m-au inselat la semnalizare...

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 17:52 
Neconectat
Moderator

Pescuitul la method nu-i asa simplu cum pare. Poti folosi nada f buna dar preparata gresit, poti folosi momeala buna dar gresit aleasa ca dimensiune, etc....
Mamaliga a fost si va ramane o nada si momeala excelenta, dar nu poti spune ca folosind mamaliga ai prins dar peletele n-au functionat deloc, decat daca nu au fost preparate corect.

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 19:52 
Neconectat
Membru junior

pescuitorul scrie:
Weeked-ul asta am pescuit in ambele zile impreuna cu un prieten. El cu lansete normale si bambine iar eu cu lansete de feeder. Am inceput partida la method cu momitoare mici pe peleti speciali pt apa rece si din 10 aruncari nu am avut nici macar o trasatura. Am scimbat pe cosulet cu vierme la carlig si viermi multi in cosulet si abia am scos un peste. Mi am adus aminte ca am prin masina o mamaliga din comert care contine strot si e special facuta pt momitor si am bagat momitoare normale cu doua sau trei carlige cu pufuleti pe carlig si am inceput sa scot peste la maxim 5 min de aruncare pe fiecare lanseta. In total au fost 32 carasi la vechiul momitor cu mamaliga si pufuleti. A doua zi am folosit doar momitor cu doua carlige, mamaliga si pufuleti si nu am mai numarat cati am prins ca au fost mult mai multi.Prietenul meu a folosit de la inceput ttx si pufuleti si a scos doi pesti agatati cu carligul in gura deoarece nu a vazut Trasaturile, a doua zi a folosit si el feeder si a reusit si el sa scoata pesti. Singura diferenta a fost ca eu veseam trasaturile firave si atunci intepam. Pe aceiasi balta in vara mergea tehnica la method insa de data asta ceva nu a mers. Uneori e bine sa ne amintim de nada suprema a romanilor care este mamaliga si sa nu sfiim sa o folosim la lansete de feeder. Decat o partida ratata mai bine una distractiva :)
Eu folosesc tot felul de monturi si diverse tipuri de nada la lansete de feeder deoarece niciodata nu m-au inselat la semnalizare...

Pe ce balta ați fost ?

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 21:27 
Neconectat
Membru junior

acum nu se mai baga in mal dupa mancare ca in sezonul cald, ciuguleste mai mult pe langa nada , mergea si la method mic cu o struna usor mai lunga (15 cm de ex) si o peleta flotanta de 4 mm, sau chiar pufulete direct in carlig

Sus

MesajScris: 04 Dec 2019, 06:24 
Neconectat
Membru junior

pescuitorul scrie:
Uneori e bine sa ne amintim de nada suprema a romanilor care este mamaliga

eu nu as trage o astfel de concluzie; din descrierea ta, este foarte probabil ca mecanica monturii a facut diferenta; carasul mananca de multe ori mai bine daca momeala este ridicata de pe substrat,flotabilitatea pufuletelui facand diferenta

Sus

MesajScris: 04 Dec 2019, 09:08 
Neconectat
Membru junior

Foarte interesanta discutia asta si exemplele sunt alese tocmai bine sa dea dureri de cap .
Acum pentru ca se discuta intre "fete mari" trebuie sa-si asume cineva si rolul de curva. Si pt ca nimeni nu s-a oferit am sa-mi asum eu acest rol.
Referitor la celebrele "bombe" adica momitoare de tip arc, cu 6 ace legate de ele . Se incarca momitorul cu mamaliga preparata de fiecare dupa reteta proprie dar din care obligatorie era folosirea srotului de fl. soarelui.
Primele asemenea momitoare le-am cumparat de la magazinul AGVPS de langa Informatia Bucurestului. Sigur ca stiam de regulile din acele vremuri de maxim 2 ace legate la o lanseta, dar daca in magazinul AGVPS se vindea asa ceva am tras concluzia ca este permis. Cu cate lansete dadeam ? Cu cate mi-am permis sa-mi cumpar , adica cu 4.
Ca alti pescari dadeau cu 6 sau cu 10 ma interesa prea putin pentru ca-i vedeam pe tuciurii care lucrau la ICAB facand pe marinarii pe vaporasele de pe HERASTRAU cum dadeau cu "steagul" sau intindeau setci in care 3 garduri de zeci de metri fara sa le zica nimeni nimic. Sa nu uit, asi fi tare curios daca "fetele mari" nu au vazut pe rezidentii cartierului colorat BANEASA cum dadeau cu prostovolul in Herastrau, Baneasa sau Floreasca . Si daca i-a vazut au avut CURAJUL sa le explice ca este interzis sa pescuiesti cu prostovolul.
Dar sa ne intorcem la intrebarea pusa in prima postare referitor de cum este posibil sa prinda unul care da la bomba si el sa nu prinda la feeder.
Raspunsul este simplu : la bomba singurele tehnici necesara este sa sti sa faci mamaliga de bomba si sa arunci cu o lanseta.
In schimb, pescuitul la feeder este cel mai " stiintific" stil de pescuit.
- Nu este suficient sa ai cea mai scumpa lanseta sau mulineta PRESTON, KORUM sau Daiwa,
- Nu este suficient sa ai cele mai medaliate NADA, PELETE, PASTE
- NU este suficient sa ai cel mai scump scaun de concurs etc., etc.
Cel mai important este sa ai la alegere fie EXPERIENTA PROPRIE a pescuitului la feeder fie daca vrei sa scapi mai usor SCOALA PESCUITULUI la FEEDER.
Experienta cred ca este cel mai GREU de capatat pt ca in afara de sondat fundul, de inteles ce este acela VAD si cu ce se mananca, cum se localizeaza pestele, unde-l gasesti pe peste cand este apa rece si cand este apa calda functie de anotimp, etc. etc.
In urma cu aproximativ 3 ani am redescoperit o balta pe care am pescuit in tinerete si pentru ca-l cunosc bine pe concesionar si pentru ca balta este semisalbatica m-am dus acolo. Primul lucru pe care mi l-a spus concesionarul a fost ca a venit un pescar de feeder pe balta si l-a speriat cat peste a putut sa dea afara acel pescar cu 1 lanseta comparativ cu alti pescari care pescuiesc cu 4 lansete, cu barcute de plantat care merg la pescuit 1 zi cu un lighean mare de nada.
Eu la acele vremuri nu reuseam sa dau afara mai mult de 2-3 crapi si ceva caras dar pt regulmentul baltii este 5 kg peste pe zi si mie imi ajunge aceasta cantitate nu aveam nici o problema. Dar, am vazut chiar pe acest forum niste poze puse de un coleg de forum care locuieste in Ploiesti ( cred) si am inteles diferenta intre mine, un pescar mediocru si un adevarat pescar la feeder.
Am avut NOROCUL sa fac parte in primavara anului acesta dintr-un grup de colegi care am beneficiat de lectiile de pescuit la feeder tinute de Lucian . Abea atunci am inteles ca tot ceea am acumulat in 60 ani de pescuit era egal cu ZERO atata timp cat nu mi-a trecut prin cap sa le inteleg ca niste informatii care interactioneaza intre ele.
Sper ca nu am plictisit prea multa lume cu acest mesaj.
Fire intinse va doresc tuturor

Sus

MesajScris: 04 Dec 2019, 09:13 
Neconectat
Membru junior

Am avut prezentări abia după ce am intercalat pe cârlig un bob de orez expandat printre viermuși ! Si spun asta in contextul in care in dreapta mea aveam un "pescar " cu 6 lansete pe clasic cu mămăliga si bob de porumb la care nu a fost activitate .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]