Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 20 Aug 2017, 13:38

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Ian 2017, 15:00 
Neconectat
Membru senior

LA MULTI ANI!!!
Ma poate ajuta cineva cu informatii despre lanseta Preston Competition Pro 10 ft Light? In ce conditii a-ti folosit-o, cum se comporta la lansare, in dril, varfurile semnalizeaza bine la peste mic, mofturos (caras, platica), etc.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 03 Ian 2017, 18:45 
Neconectat
Membru senior

Nu a pescuit nimeni cu aceasta lanseta?

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 18:50 
Neconectat
Moderator

Eu am avut-o si mi-a placut tare mult. E extrem de placuta si potrivita la peste mic, dar nu te lasa nici la ciortani, chiar mai maricei. Nu-ti fa probleme la semnalizare, e excelenta si din punctul asta de vedere.

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 19:02 
Neconectat
Membru senior

Relu scrie:
Eu am avut-o si mi-a placut tare mult. E extrem de placuta si potrivita la peste mic, dar nu te lasa nici la ciortani, chiar mai maricei. Nu-ti fa probleme la semnalizare, e excelenta si din punctul asta de vedere.

Multumesc pt raspuns Relu. Dar o incarcare optima si o distanta lejera de aruncare ? Cosulet, method?

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 19:21 
Neconectat
Moderator

Eu nu mai folosesc cosulete demult. Incarcarea optima mi s-a parut a fi 30 grame + nada, method.
Eu aruncam maxim aprox. 40 metri, dar nu eram foarte obisnuit cu ea pentru ca am dat-o dupa cateva partide.
Am dat-o pentru ca era prea apropiata de F1 pe care o am, si pentru ca aveam nevoie de bani sa iau absolute. Daca nu as fi avut F1, in mod categoric as fi pastrat-o.
Ca idee, pescuiam relaxat cu ea pe Floare, unde pestii nu sunt deloc mici.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 19:27 
Neconectat
Membru junior

Salut Catalin
Uite ce mesaj mi-a dat StefanST
Salut, eu ti am zis k sunt niste lansete superbe,si nu le faceam reclama gratuit, le am pescuit pe niste canale din Delta Dunarii...unde gasesti curent domol spre mediu sunt de vis.pe balta eu aruncam cu method de 30grame small 50 metri cu varful light, ceea ce este ceva la un picker. dupa parerea mea sunt perfecte pe rau pt cosulete in gama 30-40 sau 50 de dimeniune mica-medie. daca crezi ca dai constant cu 50 sau 60 deja e prea mult pt lanseta si ar trebui sa te reorientezi. eu le am dat pt k strang bani pt modular. si acum imi pare rau k le am vandut.
El a avut 2 lansete la vanzare dar am fost nehotarat si le-am ratat (vroiam una).
Mai multe cred ca pot sa iti zica cei care le-au cumparat.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 20:59 
Neconectat
Membru senior

Catalin_B82 scrie:
Salut Catalin
Uite ce mesaj mi-a dat StefanST
Salut, eu ti am zis k sunt niste lansete superbe,si nu le faceam reclama gratuit, le am pescuit pe niste canale din Delta Dunarii...unde gasesti curent domol spre mediu sunt de vis.pe balta eu aruncam cu method de 30grame small 50 metri cu varful light, ceea ce este ceva la un picker. dupa parerea mea sunt perfecte pe rau pt cosulete in gama 30-40 sau 50 de dimeniune mica-medie. daca crezi ca dai constant cu 50 sau 60 deja e prea mult pt lanseta si ar trebui sa te reorientezi. eu le am dat pt k strang bani pt modular. si acum imi pare rau k le am vandut.
El a avut 2 lansete la vanzare dar am fost nehotarat si le-am ratat (vroiam una).
Mai multe cred ca pot sa iti zica cei care le-au cumparat.

Salut Catalin. Merci pt raspuns. Una am cumparat-o eu. Dar pana sa ajung s-o pescuiesc, am zis sa caut mai multe info. Am luat-o pentru peste mic, in general caras si ciortan. O voi pescui mai mult in regim FIPS-CIPS. Cautam ceva destul de finut, capabil sa-mi semnalizeze trasaturile destul de ,,anemice,, pentru un pescuit de finete cu cosulete de gramaje cuprinse intre 20-35gr, la distante cuprinse intre 20-40m, sa fie destul de permisiva pentru a putea folosi forface cu grosimi intre 0,10 - 0,14 si carlige mici.

Sus

MesajScris: 04 Ian 2017, 22:20 
Neconectat
Membru junior

Una am luat eu dar nu am apucat sa o incerc.
Pt asa ceva intentionez sa o folosesc. Este o balta semi salbatica cu peste foarte mofturos. O balta pe langa Buc in care inafara de şalau cred ca are cam toate speciile de peste si a fost populata cu crap de dunare

Fişiere ataşate:
marco.jpg
marco.jpg [ 293.37 KiB | Vizualizat de 658 ori ]
Sus

MesajScris: 04 Ian 2017, 22:28 
Neconectat
Moderator

Te rog pe viitor sa pui poze mai mici. Acum am redimensionat eu.

Sus

MesajScris: 05 Ian 2017, 17:11 
Neconectat
Membru junior

Cataline,
Nu am Preston Competition Pro, ci versiunea mai veche, Competition 10' Picker din doua bucati. Este ultralight, merge exceptional cu cosulete pana in 40 gr. dar firul este intins si de cosulete de 15 gr. pline.
Este mai flexibila si mai sensibila decat Maver Powerlite SX 300 sau Tubertini Trinity Light Action (versiunea mai veche, nu cea actuala, pe care nu o cunosc). De fapt, Trinity si Maver Powerlite SX sunt aceeasi lanseta, acelasi blanc, mandrina etc. numai ca Maver este data cu un lac mai gros care o rigidizeaza putin.
Preston Competition 10' Picker este mai sensibila decat Maver Reactorlite.
La Preston Competition se potrivesc varfurile de la Maver de 2.2 mm (Genesys, Powerlite SX, Trinity light).
Prestonul este superba pe Sarulesti-salcii, pe Canalul DTD de la Novi Sad si Zetea.
Adica locuri unde iti trebuie cosulet de max 40 gr., distanta de max. 35 m. Eu am impreunat-o cu Ryobi Arctica 3000, se potrivesc foarte bine.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]