Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 23 Oct 2017, 22:59

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 129 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Benzar Competition Feeder
MesajScris: 21 Sep 2017, 12:32 
Neconectat
Membru senior

Radu.B scrie:
Buna ziua. vreau sa iau o lanseta de 3.90 pt aruncari mai la distanta. oscielz intre Korum CS din 3 buc si Benzar competition feeder 3.90. astept o parere. multumesc anticipat. stima

Radu poti lua Preston Competition Pro 13ft Heavy sau Preston Competition Pro 12`6ft Medium Heavy sunt bete super ok si poti sa le folosesti pentru aruncari la distanta pe lacuri,la Dunare,Olt,etc.
Benzar competition feeder 3.90 este o lanseta ok dar cred ca nu este buna pentru ce ai tu nevoie.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 11 Oct 2017, 21:13 
Neconectat
Membru nou

Va salut domnilor. A trecut ceva timp de cand s.a deschis acest topic si s.au scris multe pagini despre aceasta lanseta. Imi place cum lucreaza cu scobarii prinsi de Benzar in filmulet, imi plac inelele tip match, dar am o nelamurire: se preteaza la un pescuit pe Dunare? Intreb deoarece vad max cw 60gr, dar cineva in topic zicea ca duce mult mai mult? Adica merge si la mreana si la scobar pe Dunare? In principiu lanseta as vrea s.o folosesc pe rauri in jurul Bucurestiului, gen Arges, Neajlov, poate Ciorogarla, dar si de vreo 2-3 ori pe an poate ajung la Dunare si nu as vrea sa imi iau o lanseta pt asa putine iesiri. Daca nu se poate imi iau altceva pt Dunare.

Sus

MesajScris: 11 Oct 2017, 21:36 
Neconectat
Membru junior

Eu am fost cel care a spus ca duce mai mult de 60gr si asa si este dar pe distante scurte, nu te gandi la 50m. Sincer, nu ti-o recomand pentru dunare tocmai din cauza inelelor. Azi am pus mana pe noile lansete Tubertini EA Impact Carp. Am balanganit varianta de 3,60m si cw de 30-100gr. Lanseta asta e mult mai versatila decat Benzar Competition. Asa, la aspect nu pare cine stie ce, e ceva mai groasa in diametru decat Benzar dar are inele mult mai bune si mai mari(dar fara sa fie exagerat de mari) si pare destul de sensibila si cu actiune progresiva. La vreo 250lei cat costa e chiar o super lanseta. Eu sunt acoperit pe acest segment dar daca as cauta o lanseta ieftina pentru ce vrei tu sa faci, Impact Carp ar fi una dintre optiuni pe care le-as lua in calcul. ;)

Sus

MesajScris: 11 Oct 2017, 23:07 
Neconectat
Membru senior

Benzar competition 3.9 o are pana la urma cineva de pe forumul acesta?

Sus

MesajScris: 11 Oct 2017, 23:10 
Neconectat
Membru junior

Da , Benzar! ;) :lol: :lol: :lol:

Sus

MesajScris: 11 Oct 2017, 23:11 
Neconectat
Membru senior

Din filmarea lui Benzar pare meserias, acum inelele daca sunt mici cu ce deranjeaza? Intreb ...chiar nu imi dau seama, pescuit pe rau cosuri 50 60g.

Sus

MesajScris: 11 Oct 2017, 23:11 
Neconectat
Membru senior

Pivo , m-ai facut sa rad :)

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 00:04 
Neconectat
Membru nou

Dennis_TL scrie:
Din filmarea lui Benzar pare meserias, acum inelele daca sunt mici cu ce deranjeaza? Intreb ...chiar nu imi dau seama, pescuit pe rau cosuri 50 60g.

Ma gandesc ca daca se incarca firul cu ceva mizerie gen iarba fina ar putea trece greu prin inele. Alta explicatie nu am.

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 07:02 
Neconectat
Membru junior

Da, despre asta este vorba. Daca folosesti fir de peste 0,20mm, firul trece destul de greu prin inele si daca mai e si ceva mizerie deja devine complicat. Plus ca inelele sunt destul de zgomotoase, prea se freaca firul de ele fata de alte lansete pe care le-am folosit in aceleasi conditii. Probabil cu alte inele ar fi o lanseta mult mai ok. Nici actiunea nu ma incanta in mod deosebit, nu e chiar o lanseta finuta asa cum ai crede(dar eu pentru asta am vrut-o...).

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 129 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Ora este UTC + 1 [ DST ]