Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 23 Oct 2017, 20:38

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Oct 2017, 23:04 
Neconectat
Membru junior

Din ce am inteles eu, omul cauta un costum pentru sezonul de toamna-primavara! Asta, dupa mine, inseamna un costum cu impermeabilitate ridicata(8000-10000), nu foarte gros si in acelasi timp flexibil. Toamna si primavara avem totusi temperaturi pozitive si nu e nevoie de Norfin Discovery ca mori de cald in el. Daca mai iese si soarele pe la 11-12, faci sauna! Preston DF 12 (ca DF10 nu se mai face din pacate) este ideal pentru asa ceva. Iar dpv al raportului pret-calitate sta chiar f.f. bine. Mult peste majoritatea concurentilor directi. I-am recomandat acest model deoarece la Preston, cu cat creste impermeabilitatea, cu atat costumele sunt mai rigide. De aceea DF 25 sau chiar DF 15 sunt mai rigide si nu are rost sa-ti iei asa ceva. Cu DF12 stai in ploaie torentiala fara umbrela 5-6 ore(chiar mai mult) fara nici o problema (asta daca cineva e suficient de inrait sa pescuiasca de placere in ploaie torentiala cateva ore bune). Avand o impermeabilitate ridicata asigura si un oarecare confort termic si, daca afara e mai frig, poti sa te imbraci mai gros pe dedesubt rezolvand si problema frigului. Eu personal folosesc de la Preston marimea L (am 180cm/80kg) si pot sa imbrac si haine mai groase sub costum. Si il folosesc si iarna, atunci cand ma imbrac f. bine si peste imi iau costumul(DF10). In acest fel sunt ferit de intemperii si curenti de aer si am si un confort termic. Iar daca este f. frig, atunci iau numai salopeta si pun o jacheta de la Columbia cu care stau si la -10 fara probleme ;)

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 13 Oct 2017, 12:40 
Neconectat
Membru nou

am comandat la un magazin norfin feeder si norfin verity
cred ca astazi ajung in magazin sa le probez ( erau in stoc furnizor )
sper sa imi vina unul din ele....imi plac mult din poze ambele
la norfin feeder au doar marimea L si la Verity am comandat M si L

revin cu pareri de indata ce le voi proba

Sus

MesajScris: 16 Oct 2017, 20:14 
Neconectat
Membru nou

Am fost vineri si le-am probat. Ambele variante sunt costume de calitate. Numai ca nu sunt ce cautam eu.
Eu am 1.78 si 89 kg. Varianta L de la costumul feeder imi era mare. La verity la fel. Marimea m de la verity a fost buna....singura mica problema a fos burta mea.....parca erau putin cam mulati in in zona aia :). Nu am cumparat verity ul nu pentru ca nu ar fi fost fain ci pentru faptul ca tinea prea cald.

A fost bine ca le-am vazut caci cred ca o sa ma orientez spre un costum de genul celui preston df25. Dar trebuie neaparat sa probez inainte. Plus ca pretul lui df25 mi se pare putin cam mare dar pot trece si peste asta :). In momentul de fata am pantaloni si geaca de la decathlon, de la raionul de produse pentru navigatie. Le am purtat peste haine mai groase toamna tarziu si primavara devreme si si au facut treaba. Acum vreau sa cumpar ceva mai comod. Pantaloni neaparat cu pieptar si bretele sa imi tina mijlocul acoperit :)

Ceva sfaturi pt astfel de costume pe care sa le pot si proba eventual ? Ma refer la costumele genul celor de ploaie, pe care sa le poti purta peste haine mai groase toama tarziu/primavara devreme.
Aveti idee pe unde mai pot gasi costume preston pe care sa le pot si proba? La lucian gasesc doar df25 masura L

Multumesc anticipat!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 16 Oct 2017, 20:44 
Neconectat
Membru junior

Salut.
Eu am DF25 marimea M si am 1,75m si 76 de kg. Iti pot spune ca pantalonii la nivelul burtii imi sunt destul de largi. Ceea ce nu prea ma incanta la acest costum e lungimea pantalonilor. Mie mi se par a fi putin cam scurti cand stau asezat pe scaun. Poate am eu picioarele mai lungi :mrgreen: . Altceva ce as mai putea spune e zgomotul produs atunci cand mergi( un fosnet). De fiecare data o trezesc pe nevasta mea cand plec la pescuit :lol: :lol: :lol: .
In rest, calitate super.

Sus

MesajScris: 16 Oct 2017, 20:50 
Neconectat
Veteran

Pai daca vrei neaparat Preston atunci nu mai cere pareri despre
alte modele de costume,transpira tastele degeaba.

Cauta Preston si sa-l porti sanatos.

Sus

MesajScris: 16 Oct 2017, 21:18 
Neconectat
Membru junior

sebastiandoru scrie:
Am fost vineri si le-am probat. Ambele variante sunt costume de calitate. Numai ca nu sunt ce cautam eu.
Eu am 1.78 si 89 kg. Varianta L de la costumul feeder imi era mare. La verity la fel. Marimea m de la verity a fost buna....singura mica problema a fos burta mea.....parca erau putin cam mulati in in zona aia :). Nu am cumparat verity ul nu pentru ca nu ar fi fost fain ci pentru faptul ca tinea prea cald.

A fost bine ca le-am vazut caci cred ca o sa ma orientez spre un costum de genul celui preston df25. Dar trebuie neaparat sa probez inainte. Plus ca pretul lui df25 mi se pare putin cam mare dar pot trece si peste asta :). In momentul de fata am pantaloni si geaca de la decathlon, de la raionul de produse pentru navigatie. Le am purtat peste haine mai groase toamna tarziu si primavara devreme si si au facut treaba. Acum vreau sa cumpar ceva mai comod. Pantaloni neaparat cu pieptar si bretele sa imi tina mijlocul acoperit :)

Ceva sfaturi pt astfel de costume pe care sa le pot si proba eventual ? Ma refer la costumele genul celor de ploaie, pe care sa le poti purta peste haine mai groase toama tarziu/primavara devreme.
Aveti idee pe unde mai pot gasi costume preston pe care sa le pot si proba? La lucian gasesc doar df25 masura L

Multumesc anticipat!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Pentru DF 12 poti sa iei legatura cu Luci sa-ti aduca pe comanda. Ai nr. de telefon pe site-ul magazinului, sau pe mail. Cat despre pantaloni, Eu am 180cm si 80kg si sunt perfecti marimea L. Ba chiar un pic mai lejeri in jurul mijlocului ptr ca nu port burta :lol: . La Preston, asa cum observa si colegul Costel, intradevar pantalonii par putin scurti atunci cand stai cu picioarele indoite.

Sus

MesajScris: 16 Oct 2017, 21:28 
Neconectat
Membru nou

costy nu caut neaparat preston. caut ceva in genul lor. adica sa nu fie de iarna pt ca se pare ca ma sufoc in ele. prefer sa ajustez confortul termic din imbracamintea de pe dedesubt.
cred ca o sa sun maine la magazinul lui Lucian si vad ce spun si oamenii

Sus

MesajScris: 16 Oct 2017, 22:21 
Neconectat
Veteran

TRAKKER-ELEMENTS dupa umila mea parere este cel mai bun costum
de pescuit pe care l-am vazut si probat si am avut si purtat ceva costume
la viata mea.
Ai unde sa-l probezi in Bucuresti.

Asta este.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]