Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 23 Oct 2017, 22:59

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Oct 2017, 08:35 
Neconectat
Veteran

AlinTeodor scrie:
.......
Tica Reactor Lite este copie Maver Powerlite, insa cu un maner mai incomod (pentru mine). Am rupt tronsonul al doilea (portvarf) la Powerlite, modelul vechi, am luat acelasi tronson plus varfurile de la Tica Reactor Lite si s-a potrivit perfect. ....

Imi permit o mica nuanta. Tica Reactorlite a aparut cu vreo 3 ani inaintea seriei powerlite...Zic si eu asa pt amatorii de statistici...
Plus ca Tica este ceva mai puternic. Ceva mai mult.
Grazie ;)

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 10 Oct 2017, 15:13 
Neconectat
Membru junior

Doru Z scrie:
Folosesc indeosebi method 30-45 maxim. In cazul asta, Benzar 360 poate fi folosit pentru balti/lacuri iar Allround cu varful de 2 sau 3 pe rau/Dunare? Ca tot zici ca nu se suprapun. Nu am folosit pana aum varfurile de carbon de la Allround (de 2 si 3) pentru ca sunt mai rigide fata de cele de fibra (2).

Daca tot mergi la Dunare, Allround e ok insa foloseste vf de 2oz carbon. sau chiar cel de 3. Vf din fibra nu sunt pentru curgatoare! (de fapt nici nu stiu ptr ce sunt ca eu nu le gasesc utilitatea)

Sus

MesajScris: 10 Oct 2017, 16:00 
Neconectat
Membru junior

Nu sunt eu poate in masura sa dau sfaturi , nu sunt pescar de competitie ... dar pentru balti as pipai si scutura de curiozitate un Korum rod 12 ft de 45 de grame , varianta din 3 bucati .
Pretul de vanzare este semnificativ mai mic decat al lansetelor din titlul topicului , detin batul si l-am pescuit de doua ori pana acuma , o data pe lac si odata pe rau in curent moale folosind cosulet de 30 de grame + nada .
Batul imi pare foarte ok si in lanseu si in semnalizarea trasaturilor , pe lac am vazut foarte clar trasaturile unor rosioare minuscule iar pe rau (Mures ) trasatura de oblete si porcusor am crezut ca sunt de namile :)
Pescuita pana acuma numai cu varful medium , distanta de aruncare cam de 30-35 de metri , lejer , fara sa ma infig in bat .
Pentru Dunare All roundul de 3,90 a lui Benzar (daca tot il aveti ) o sa va satisfaca mai mult ca sigur , detin pe cel de 3,30 ...

Sus

MesajScris: 11 Oct 2017, 12:54 
Neconectat
Membru nou

Azi am dat o tura prin magazine si am dat peste Trabucco Selektor 3.60m 50g si 75g. Arata f bine insa ma poate ajuta cineva cu o parere despre cum se comporta batul?

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 00:30 
Neconectat
Membru junior

De la Maver Genesis vs Benzar Competition ai ajuns la Tica vs Maver reality vs Korum si acum intrebi de Trabucco Selektor :lol: :lol: :lol: . Ca sa te bag si mai mult in ceata: Tubertini Focalize 3.90/80g sau 3.60/100g. Cel de 3.90/80g e bestial. Si au aparut acum modelele de la Tubertini semnate de Erdei Attila: method carp la 430ron si Impact Carp la 256RON!!! Ei ce zici de asta? ;)

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 05:41 
Neconectat
Membru senior

Eu zic sa facem cheta sa cautam un vlogger care are acces la bete de feeder si aia e. Pe poze, reclama si spoturi producator posibil 90% sa iei teapa.

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 07:31 
Neconectat
Membru junior

pivo scrie:
De la Maver Genesis vs Benzar Competition ai ajuns la Tica vs Maver reality vs Korum si acum intrebi de Trabucco Selektor :lol: :lol: :lol: . Ca sa te bag si mai mult in ceata: Tubertini Focalize 3.90/80g sau 3.60/100g. Cel de 3.90/80g e bestial. Si au aparut acum modelele de la Tubertini semnate de Erdei Attila: method carp la 430ron si Impact Carp la 256RON!!! Ei ce zici de asta? ;)

Despre Impact Carp 3,6 m nu am gasit date ,stie cineva ?

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 08:12 
Neconectat
Membru nou

pivo scrie:

Pivo, intreb si eu pe cei care au aceste bete. Repet, sunt incepator si posibil sa compar mere cu pere...bete fara legatura unul cu celalalt.

Daca betele cu care incerci sa ma bagi in ceata sunt din aceeași clasa si buget, mi-ai dat de lucru sa caut review-uri. Insa, dupa ce am pus mana pe un Korum, la rece, am ramas placut surprins. Si la plecare, mi-a "sarit in ochi" Selektorul care arata foarte bine si el. Greutate, constructie, putere de lansare. Foarte dificil fe facut o alegere cand nu vezi belete in actiune si bugetul este limitat.

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 21:34 
Neconectat
Membru junior

De unde ti-ai dat seama de puterea de lansare daca nu l-ai pescuit? Doar din ce scrie pe el?
Hai sa-ti spun eu ceva. Am mai spus-o si o mai spun: fiecare dintre noi are anumite cerinte de la o lanseta. Unora le plac betele mai rigide, altora cele mai moi. Unii vor lansete puternice atii, dimpotriva vor finete. Fiecare iti va recomanda o lanseta pe care el o considera ok din punctul lui de vedere si care acopera cerintele lui. Asta nu inseamna ca acea lanseta iti va oferi si tie aceleasi satisfactii. Poate tu ai alte cerinte de la o lanseta. De aceea NU EXISTA CEA MAI BUNA LANSETA!! CEA MAI BUNA LANSETA este cea care ti se potriveste tie si stilului tau de pescuit. Simplu nu? Asa ca, mergi prin magazine, scutura niste lansete, vezi ce lansete mai au prietenii si cam care ti-ar placea, ideal ar fi sa pescuiesti cu ele altfel, numai din scuturat nu-ti poti da seama 100% de ce poate un bat si fa-ti o idee despre ce vrei. Iti spun toate acestea tocmai pentru ca esti incepator si, luind de buna parerea unuia sau a altuia despre o lanseta, te vei trezi cu un bat care nu-ti va acoperi cerintele.... si ar fi pacat! Spor la cumparaturi.

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 22:04 
Neconectat
Membru junior

Are dreptate pivo. Din scuturat nu iti dai seama exact cum este o lanseta. De exemplu am fost incantat de Benzar Competition in magazin cand l-am luat. Dupa ce l-am pescuit, mi-au trebuit exact doua saptamani pana sa le schimb(am avut doua). Aceasi chestie am patit-o cu Tubertini Focalize care dupa scurt timp mi-am dat seama ca e prea moale dpmdv, l-am dat si pe ala si din nou am pierdut bani. Uite, de exemplu eu sustin ca gama Preston Monster Feeder este una excelenta raport calitate/pret dar totusi au aparut destule la vanzare pe forum dupa lansare deci nu toti sunt de aceasi parere. Ai face bine sa vezi dar si sa testezi sau macar sa vezi live la treaba cateva bete ca altfel vei cumpara ceva ce nu iti place si vei pierde la revanzare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]