Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 24 Mai 2019, 17:08

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Scaun modular sau lada ?
MesajScris: 09 Mar 2019, 22:49 
Neconectat
Membru junior

Un scaun modular trebuie sa ofere stabilitate maxima cand centrul de greutate este situat cat mai jos . ( vezi Preston Absolute , Map H30 etc.) .
In general , lazile fara spatar se adreseaza unui pescuit de viteza cand nu prea ai timp de relaxare . Se pot atasa diverse spatare dar eu nu am vazut prea multe modele reusite .

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 10 Mar 2019, 04:48 
Neconectat
Veteran

Se pot cumpara scaune cu spatar separat cu sistem rotativ
inclus,perfecte pentru o platforma stabila.
Nu folosesc asa ceva dar am vazut si probat scaunele si sint
de nota 10-confort sporit.

Sus

MesajScris: 11 Mar 2019, 12:04 
Neconectat
Membru nou

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri.
In al doilea rand, dupa o scurta analiza, pe care am incercat sa o fac zilele acestea, am levitat putin intre MAP H30 Lite si Preston Inception SL30. Amandoua fac parte din categoria lightest, au cam acelasi pret, sunt foarte asemanatoare din multe puncte de vedere.

- design - amandoua lazile arata la fel (aici dupa ce am citit, cred ca Preston a copiat MAP);
- stabilitate - aveam iarasi egalitate, amandoua lazile au picioare tubulare, cu diamentrul de 30 mm; - confort - scaunul de la Preston este mai moale, MAP mai tare. Acum depinde de preferintele fiecaruia.
- sertare / spatiu de depozitare - Preston are o unitate cu sertar putin adanca si o unitate fixa de 100 mm, care ofera ceva spatiu mai mare. MAP are 2 unitati cu sertare, una adanca si una mai putin adanca, totusi cea adanca nu are H-ul de 100 mm. Cu Preston castigi putin la capitolul spatiu, dar pe de alta parte pierzi la capitolul accesibilitate - unitatea adanca de la Preston poate fi accesata doar daca te ridici de pe scaun, pe cand la MAP amandoua unitatile sunt cu sertar. Iarasi, din ce am citit , sertarele MAP-ului sunt mai fixe si se inchid foarte bine, pe cand la Preston au tendinta sa se miste.
- sistemul de prindere al unitatilor - Preston are un sistem foarte misto cu magnet ( Mag Lok ) care inchide mai bine decat cel de la MAP;
- picioarele - MAP are 6 picioare telescopice, pe cand la Preston, doare cele doua din mijloc sunt telescopice (ei au argumentat ca in modul acesta au mai scazut din greutate). La amandoua lazile, picioarele se termina cu padele rotative, foarte utile, mai ales pe noroi sau mal. Picioarele de la MAP (toate 6) au in capatul de sus, insertii cu filet interior, acoperite de un capacel cu surub, lucru foarte util. Preston nu are, le poti insa, cumpara separat.
- sistemul de prindere al picioarelor - amandoua modele au sisteme foarte bune de prindere, dar MAP are un sistem foarte interesant (ORS) unde manerul se poate roti in jurul prinderii.
- platforma - aici exista o diferenta majora (cel putin pentru mine, avand in vedere ca am picioare lungi) si anume: platforma de la Preston nu se trage suficient. Adik, platforma de la MAP iese cu cca. 7 cm, mai mult decat cea de la Preston. In rest amandoua sunt telescopice, aderente si au sistem de blocare usor de accesat.
- greutate - Preston are undeva intre 11 si 12 kg, iar MAP undeva intre 11.5 si 12.5 kg.
- generalitati - amandoua au curele pentru umar - Preston cu prindere pe lada in 2 puncte, MAP cu prindere pe lada in 4 puncte. Preston are bula (cumpana) pentru nivel, MAP nu are. Amandoua au huse pentru scaun.

Concluzie. Avand in vedere ca nu am vazut nici una pe viu, tot ce am prezentat mai sus este din ce am citit si din video-uri, am sa aleg MAP. Pentru ca pur si simplu cred ca este mai bine realizata decat Preston.

Si acum intrebarea de baraj: pe la noi, pe unde gasesc MAP H30 Lite ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]