Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 25 Iun 2019, 09:56

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lanseta pt pescuit la Dunare
MesajScris: 12 Apr 2019, 10:10 
Neconectat
Membru junior

Salut,
La batranete am ajuns la concluzia ca este musai sa incerc senzatiile produse de pescuit la feeder pe Dunare in zona Giurgiu - Sulina .
Primul lucru este asigurarea echipamentului necesar.
Pesti vizati : platica, scobar, moronas, clean
Bugetul disponibil este unul FOARTE PRECAR (MIC) deoarece fiind pensionar sunt in opozitie permanenta cu Ministerul de Finante.
M-am uitat, am citit si am selectat ceea ce cred eu, neinsemnan neaparat ceea ce ar trebui sa iau ai am selectionat deocamdata 2 lansete care CRED ca ar fi ceea ce caut.
Este vorba de :
1. Trabuco Precision RPL Feeder Plus 3,6m/90 gr
2. Trabuco Precision RPL Feeder Plus 3,9 m/ 110 gr
Va rog parerea voastra despre cele 2 modele alese de mine sau alte variante de lansete care sa fie cat mai apropiate de cerintele tehnice si posibilitatile materiale.
Cu multumiri,

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta pt pescuit la Dunare
MesajScris: 12 Apr 2019, 13:00 
Conectat
Membru junior

Salut,

Poate te ajuta topicul creat de mine cu ceva timp in urma: viewtopic.php?f=21&t=17202

Sus

MesajScris: 12 Apr 2019, 13:53 
Neconectat
Membru junior

AlinCippy scrie:
Salut,

Poate te ajuta topicul creat de mine cu ceva timp in urma: http://www.pescuitlafeeder.ro/forum/vie ... 21&t=17202

Am comandat Korumul de 3.96, 120gr. Din pacate nu am avut cum sa il pipai inainte asa ca o sa il vad direct in actiune sambata la Gostinu si revin apoi cu o parere.

Da lansetele Korum mi-au placut foarte mult. Acum tu ai folosit (folosesti ) o asemenea lanseta. Intrebarea este cum se comporta la Dunare la pesti de talie mica vizati de mine.
Eu de fapt am o lanseta care am achizitionat-o ceva mai de mult pt. o eventuala partida de pescuit la Dunare. Este o " Domo Gabor Team Feeder, Power fighter 4,2m, C.W. 50-170 gr ". Dar cineva mi-a spus ca aceasta lanseta este buna pt pesti mari nefiind suficient de sensibila pentru peste mic.

Sus

MesajScris: 12 Apr 2019, 15:29 
Conectat
Membru junior

Din punctul meu de vedere si la minima mea experienta in pescuitul la feeder mi s-a parut ok si cu pestii mici. Adica chiar daca am pus pe ea un PCR 5000 totusi , la ultima iesire cand am prins platici de 7-8cm tot simteam ca am ceva in "dril" .

Sus

MesajScris: 29 Apr 2019, 21:58 
Neconectat
Membru junior

Mihai123456 scrie:
AlinCippy scrie:
Salut,

Poate te ajuta topicul creat de mine cu ceva timp in urma: http://www.pescuitlafeeder.ro/forum/vie ... 21&t=17202

Am comandat Korumul de 3.96, 120gr. Din pacate nu am avut cum sa il pipai inainte asa ca o sa il vad direct in actiune sambata la Gostinu si revin apoi cu o parere.

Da lansetele Korum mi-au placut foarte mult. Acum tu ai folosit (folosesti ) o asemenea lanseta. Intrebarea este cum se comporta la Dunare la pesti de talie mica vizati de mine.
Eu de fapt am o lanseta care am achizitionat-o ceva mai de mult pt. o eventuala partida de pescuit la Dunare. Este o " Domo Gabor Team Feeder, Power fighter 4,2m, C.W. 50-170 gr ". Dar cineva mi-a spus ca aceasta lanseta este buna pt pesti mari nefiind suficient de sensibila pentru peste mic.

Adam scrie:
Costin are dreptate cu lungimea. Eu mi-aș lua Korum de 120gr la 3.90. E cea mai reușită din serie, o lanseta greu de bătut la banii ăia. Dacă vrei Daiwe, mai potrivită mi se pare Aqualite Pellet Feeder de 3.9/120 grame decât cele date de tine ca referință.

Din pacate lanseta Korum 3,9/m / 120gr nu mai este disponibila de mult timp si nu stiu daca o sa mai fie adusa.
Dar Daiwa mi se pare o varianta buna pentru mine.

Sus

MesajScris: 29 Apr 2019, 22:48 
Conectat
Membru junior

Ai mp :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]