Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 08 Aug 2020, 10:39

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Sep 2019, 16:10 
Neconectat
Veteran

Sinteti multumiti de ele,ma intereseaza parerile celor care
folosesc acest model de lanseta dar fara a face comparatii
cu alte modele de lansete.

Multumesc si multa sanatate.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 03 Oct 2019, 16:13 
Neconectat
Veteran

Nimeni,nimic,nici o parere,vad ca nimeni nu se inghesuie sa scrie
ceva despre ele,ori sint prea bune,ori ........

Topic inchis.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2019, 21:04 
Neconectat
Membru senior

Eu am pescuit doar in curent cu ea , de la 120g intra in suferința , la distanță nu pot sa ma pronunț
Plăcută in dril , amortizează bine plecările mrenelor

Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk

Sus

MesajScris: 04 Oct 2019, 07:46 
Neconectat
Veteran

Multa sanatate Biroena si bine ca ai spart gheatza,asta era si ideea topicului,
sa facem o descriere obiectiva a lansetei.
Am 2 lansete cuplate cu 2 mulinete Browning-Black-Viper 850 FD si pot spune
ca se echilibreaza perfect.
Cu momitor Preston de 30 grame si nylon Shimano-Invisitec de 0,22 mm am aruncat
lejer 75-80 de metrii si asta de cele mai multe ori numai cu vint puternic.
Este subtire,plina de nervi,finisaje de invidiat si precizie foarte buna in aruncari.
Amortizeaza foarte bine,placuta in drill pe ape curgatoare sta foarte bine in curent.
Dupa cum ai spus si tu,lanseta duce pina in 120 de grame,cred ca este destul.
In gama ei de pretz este o lanseta de nota 10 si merita toti banii .

Multa sanatate-povestea merge mai departe.

Sus

MesajScris: 05 Feb 2020, 21:01 
Neconectat
Membru junior

ce caracteristici trebuie sa iau in calcul pentru mulineta ca sa pot atinge distanta de 90m cu distance-ul?
cam ce greutate trebuie sa aibe mulineta?
cateva recomandari de mulinete?
poate sa lanseze cu fir de 0,22 sau trebuie musai inaintas?
daca trebuie musai inaintas de cat sa fie inaintasul de mono si cat linia principala tot mono (nu-mi place sa folosesc textil pe lansete de feeder, textilul pt mine este de folosit doar la spinning)
Multumesc

Sus

MesajScris: 05 Feb 2020, 23:43 
Neconectat
Membru senior

Nu vad la ce ai putea avea nevoie de inaintas la un fir de 0,22 daca este de calitate. Pui un method de 45gr sau un cosulet bullet si dai tare in fata. Dar nu stiu daca dai 90m cu Acolyte Distance cu firul de 0,22. Incearca un 0,20. Aici depinde de fir, unele rezista, la altele trebuie inaintas.
Eu am incercat sa pun o mulineta Tubertini Vertigo pe Acolyte Distance si se echilibreaza cat de cat. Caut o mulineta sub 400gr ca e suficient pentru aceasta lanseta.

Sus

MesajScris: 06 Feb 2020, 09:49 
Neconectat
Membru junior

Multumesc de raspuns. Ma tot tenteaza gandul sa cumpar o ultegra insa mi se pare destul de mare pentru betigasul de drennan. Nici inelul de plecare nu mi se pare foarte mare in comparatie cu long cast-ul pe care il am de la dome gabor de aia sunt putin cam in ceata in privinta alegerii unei mulinete si sincer nu am facut pana acum pescuit la distante extreme pe lansete de feeder ca nu am avut nevoie. Dar cum deja ma visez in anii viitori un posibil participant in competitii banuiesc ca or sa existe situatii unde o sa se impuna si un pescuit mai extrem.
Chiar te rog daca esti binevoitor sa scrii si pe topicul pe care l-am deschis despre ‘echipament minim necesar pentru competitii’ sa lasi cate informatii poti ... eu sunt in curs de ‘aprovizionare’ echipament si deja am umplut o camera la etajul casei cu zeci de tampenii care sincer nu stiu daca toate imi sunt folositoare :)
Multumesc anticipat de raspuns!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: 10 Mai 2020, 10:29 
Neconectat
Membru junior

Ieri am pescuit pt prima data cu acolyte distance si a fost dezamagire totala. De lansat lanseaza ca o catapulta nu am ce sa comentez insa la semnalizare este zero barat. Am folosit varful de 3 oz si cosulet de 45 si method-uri de 45 si 50 si varful pur si simplu nu statea tensionat. Am crezut ca sunt eu nebun si ca nu ma pricep asa ca am pus-o deoparte si cu acelasi cosulet si method am folosit o daiwa de 120 g care tinea varful tensionat si semnaliza perfect.
Ieri am simtit drenanul fix ca o coada de lopata. Capturile care mi au intrat pe ea au fost fix accidentale adica la recuperare pestii erau agatati fara ca sa fi vazut trasatura. Montura a fost cea cu piciorus expres filosita deoarece pestii erau mici si doream o semnalizare cat mai buna.
Este pentru prima data cand mi se intampla asa ceva sa nu reusesc sa tensionez varful unei lansete.
A mai avut cineva problema asta? Care este gramajul minim necesar ca sa ii stea varful tensionat?

Sus

MesajScris: 10 Mai 2020, 11:45 
Neconectat
Membru senior

Este diferenta cat de tensionat vrea fiecare . Pt distante mari si mono subtire nu mi se pare potrivit varf inscriptionat 3 oz=~100g(oricum difera mult intre producatori), cel putin nu la pesti mici. Vezi cu textil

Sus

MesajScris: 10 Mai 2020, 12:10 
Neconectat
Membru junior

krapcarasu scrie:
Este diferenta cat de tensionat vrea fiecare . Pt distante mari si mono subtire nu mi se pare potrivit varf inscriptionat 3 oz=~100g(oricum difera mult intre producatori), cel putin nu la pesti mici. Vezi cu textil
Ala este cel mai mic varf din dotare.
Nu am pescuit la distanta mare doar am testat la inceput cand am ajuns pe balta sa vad cat lanseaza. Am pescuit clipsat in 40m. Cand pescuiesc de obicei pe perioada asta nu tensionez varful ca pestele sa nu simta opozitie din partea varfului mai ales ca am folosit paternoster dar oricare alta lanseta daca doresti sa tenseniezi varful o face drenanul nu (nici pe cosulet nici pe merhod) sau poate are lanseta mea o problema :))))))

Ps: singura precizare pe drenan am folosit inaintas textil fata de daiwa unde linia era toata mono. Este si prima data cand folosesc inaintas pe feeder

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]