Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 19 Noi 2019, 11:00

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mulinete Daiwa
MesajScris: 26 Oct 2019, 10:40 
Neconectat
Membru nou

Cu respect va salut dragi pescari , am si eu o curiozitate si dupa mai multe analize am decis sa ma implic mai mult in pescuitul la feeder pe Dunăre ( eu fiind pescar de crap ) , și vin cu intrebarea următoare.Doresc sa fac un upgrade la echipamentul care îl am :
2 mulinete SPRO RED ARC 4000 .
2 lansete Cormoran GF PRO 3.0 Short track 40-120 g

Recent am mai luat o Mulineta de la ryobi Slam 4000 si un Cormoran GF PRO de 3.60 40-120 g .

Vreau sa imi iau 2 mulinete de la Daiwa dar nu stiu care din astea 3 :
TD 4012 Qd
Match Winner 3012 QDA sau 4012 ( diferenta de 100 g , între ele , dar am inteles ca un 3012 de la daiwa este cat un 4000 de la shimano si nu stiu daca chiar este nevoie de 4012 )
TDR 3012 sau 4012 ( cea mai scumpă dintre ele) .

Sunt adeptul lucrurilor scumpe, dar comparând lucrurile care le am la pescuitul crapului, am ajuns la.concluzia ca si lucrurile mai ieftine își fac treaba cu brio ..exemplul.meu fiind ajungi de la punctul A - B la fel de comod si cu o Skoda Superb, și cu un Mercedesc S - class si cu Rolls Royss Phantom ....

Pescuiesc la 20 -40 metrii de mal curentul nu e chiar asa mare , dar schimbând poate locurile nu stiu peste ce dau ..

Caut si 2 lansete actiune mai mare , toata lumea imi spune sa iau DM 4.32 130 sau 160 g .. dar parca m-as orienta la ceva mai ieftin ..poate un Drennan ..imi plac lansetele subtiri ..si sa fie cam de 3.90 .. multumesc anticipat ca ati avut răbdare in primul rand sa citiți anuntul și pt mesajele dvs ..

Sus

pescuit la feeder black friday reduceri
 Subiectul mesajului: Re: Mulinete Daiwa
MesajScris: 26 Oct 2019, 11:48 
Neconectat
Membru junior

Cauta in gama Okuma, au cele mai bun raport pret calitate ! Gama CarbonCustom de exemplu sunt mulinete si lansete imbatabile in gama lor de pret .

Sus

MesajScris: 27 Oct 2019, 22:41 
Neconectat
Membru senior

Detin toate cele 3 modele de mulinete mentionate. In marimea 4000 toate au forta necesara pescuitul la Dunare.
Daca nu vrei sa cheltui o avere, atunci ia linistit TD Feeder 4012! Merge foarte bine. Match Winner e putin mai buna... sau mai rafinata daca vrei si ai tambur de rezerva inclus in pret. TDR ruleaza mai frumos, rulmenti mai multi, tambur de rezerva, mai usoara dar are un pret destul de maricel. Daca nu faci mai mult de 10-15 partide pe sezon, i-a pe cea mai ieftina dintre cele 3...iar daca ai buget, ia-ti TDR ca merita!

La bete ai foarte multe variante. Poti lua bete bunicele de la Spro, Cormoran, Colmic, Trabucco, etc. Dutch Master de 130gr e fain pentru dunare dar nu ai nevoie de el neaparat. Totusi, daca iti permiti, ia-ti! Nu e slim dar e ce trebuie! Nici Drennan(Acolyte Distance presupun..) nu e rau dar ca putere si lungime e mai aproape de Dutch Master de 100gr decat cel de 130gr. Daca curentul nu e asa puternic, poti merge lejer si pe Drennan sau Dutch Master 100gr sau te mai poti uitat la gama Sportex, modelele Exclusive si Xclusive NT.

Sus

MesajScris: 02 Noi 2019, 20:54 
Neconectat
Membru nou

Multumesc pt comentul dvs , dle Neamțu. Am ales Daiwa Winner de 3012 QD , si am luat si 2 Drennan Distance 13 ft , am văzut că au si vârf de 6 oz, dar mi sa recomandat sa nu imi bat capul ..dacă eu consider că merită atunci o sa iau si 2 varfuri de 6 oz .. , în schimb pt aceste bețe mi sa recomandat Shimano de 5500 .. sincer imi plac mai mult Shimano , m-am gândit la XSC CI4 + .. le am si pt pescuitul la crap dar de 14000 .. am tot citit ca apar unele zgomote ciudate cu timpul la Daiwa ( din vina pescarului, murdar pe mâini, lăsate pe jos , neglijență) cu toate că eu am foarte mare grija de lucruri in general..cred ca asta ramane doar la aprecierea mea ..

Accept cu cea mai mare placere parerile dvs , ca nu sunt de mult in branșă, si fiecare sfat îl cîntăresc destul de mult ..

Sus

MesajScris: 03 Noi 2019, 00:24 
Neconectat
Membru senior

Am si Ultegra XSC Ci4+ si crede-ma ca-s prea mari pentru Acolyte Distance. Un Match Winner e perfect dar NEAPARAT de 4012! Cea de 3012 nu e potrivita pentru aceste bete. Bine, eu am vazut pe unii care pescuiesc cu mulinete de 10000-14000 la feeder dar... :)
Nu vei avea nevoie de varf de 6oz, crede-ma. Distancul nu este un bat chiar atat de puternic sa ii trebuiasca un astfel de varf. Oricum nu arunci 100m cu el, indiferent ce-i faci. Sunt multi care il au si toti au confirmat asta.
Daca vrei bat bun de distanta, ia-ti Dome Gabor Master Carp Pro Long Cast! Bate multe bete la capitolul distanta. Nu e cel mai usor sau frumos dar e ce trebuie! :twisted:
Cat despre zgomote ciudate...nu-ti bate capul. Daiwa fac mulinetele mai bune de stationar! Am avut destule si am si in prezent Shimano si nu cred ca ai sa gasesti mulinete de feeder mai bune ca cele produse de Daiwa.
Am avut si TwinPower model japonia de noua si tot mai scotea cate un rontait si nu era fortata asa ca nu-ti bate capul ca nu ai de ce. Iti spun doar atat! Du-te si pune mana pe un Emcast 25 QDA si Ultegra XTD 5500 si vezi care este mai inchegata sau pune mana pe un Cast Izm s o sa uiti de Ultegra Ci4+. Nu spun ca nu ar fi bune dar..nu se compara. Daca as puea, le-as schimba fara sa ma gandesc dar banii sunt destul de multi...
Bine, este doar o parere. Banii sunt ai tai, faci cum vrei! :)

Sus

MesajScris: 04 Noi 2019, 12:37 
Neconectat
Membru nou

În acest weekend ma întorc în țară și vreau sa le fac proba la Dunare , sper sa si prin cativa pești sa vad cum se comportă , atât bețele cat si mulinetele, daca consider că nu sunt de ajuns, o sa păstrez mulinetele pt cele de 3.00 m Cormoran , si o sa vând Mulinetele de la Spro ( cu toate că îmi plac si alea la nebunie) , si o sa imi iau alte 2 mulinete pt aceste bețe ( Drennan Acolyte) , poate TD-R Distance 25 QD..noul model 2019 ..e puțin mai scump dar un echipament de top face fata oricărei provocări.. si apropo nu țintesc distanțele extreme , Poate daca o sa merg vreodată pe Moara Vlasiei si acolo va trebui să pescuiesc mai departe 80-100 m , în rest totul e pt Dunăre..

Si inca ceva caut o husă mai de Doamne-ajuta si nu stiu ce sa aleg . Am văzut Sportex Safe II di imi place cum arată ,dar parcă aș vrea ceva doar pt lansete , fără să mai pun si mulinetele, dar daca nu se merita o sa ma orientez către una alta .. Imi place si cea de la Guru , pt 4 , dar nu stiu daca nu e prea mare ..poate dacă ajung pe la București să pun si mâna pe ea ar fi mult mai ok pt mine ..Vedem..

Sus

MesajScris: 11 Noi 2019, 19:46 
Neconectat
Veteran

Oameni buni, nu mai comparati Cast Izm ul cu Ultegra ci4 5500 in privinta puterii. Nu au aceleasi cacteristici. O puteti face insa cu bullseye 5080/5050 :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]