Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 17 Feb 2020, 06:43

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Dec 2019, 17:18 
Neconectat
Membru nou

Salut! Detine cineva lanseta din titlu? Ma intereseaza cam la ce distante aruncati cu ea si cum se comporta in drill.

Din ce am citit, inteleg ca are actiune parabolica?

Multumesc

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 10 Dec 2019, 20:11 
Neconectat
Membru senior

Dacă te ajută: am varianta de 120gr. Arunc cu ea 100-110m, fără să am o tehnica deosebită. Acțiunea este una progresivă spre semi rapidă, în niciun caz parabolica. Este precisă în aruncare și permisivă în dril.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: 16 Dec 2019, 09:57 
Neconectat
Membru nou

Prin descierile de pe net am tot citit ca actiunea devine parabolica. Ce-i drept la modelele pana in 100g.

Nu detine nimeni modelul de 100g sau de 80g?

Sus

MesajScris: 30 Dec 2019, 22:52 
Neconectat
Membru nou

Salut,

Detin modelul de 80 g, am pescuit cu el la distante cuprinse intre 60- 80 m, fara a fi echipata cu mulineta distance, doar cu un model de 4000. Cu o mulineta adecvata se poate practica un pescuit comod pana in 90 m ,mai mult as spune ca ar fi fortata putin lanseta. Actiunea este una progresiva nicidecum parabolica si destul de permisiva in dril, am pescuit-o si pe rau cu cosulete de 70-80 g in distante de 30-40 m si se comporta perfect.
Daca ai avut ocazia sa vezi sau sa detii un dutch master de 80 grame, se aseamna . Lanseta daiwa fiind mai rapida decat dutch80gr. As recomanda acesta lanseta pentru un pescuit lejer in 60-80 m, pe rau ideala cu cosulete 50-60 gr, pt method feeder este foarte ok, pt pescuit la cosulet n-as recomanda folosirea carligelor foarte fine si nici struna sub 0,13 sau 0,12, nu-i o lanseta de peste mic.
Daca mai ai nevoie de datalii, cu mare placere.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2020, 17:23 
Neconectat
Membru nou

Salut. Pana la urma mi-am achizitionat modelul de 100g. Am iesit la o partida (cu cateva trasaturi dintre care toate rateuri :) ).

Ce pot spune este ca lanseta este deosebit de flexibila (trasaturile semnalizate foarte bine pentru aceasta perioada a anului) dar si foarte buna pe aruncari. Detin de ceva timp Preston DM100 si mi se pare ca modelul Daiwa Cast'izm e superior tocmai prin aceasta combinatie de flexibilitate si in acelasi timp putere de aruncare. E doar un feeling dar cred ca reusesc sa ating distante mai mari cu Daiwa comparativ cu Preston.

Asteptam primavara sa aflam cum se comporta si in drill :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]