Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 17 Feb 2020, 05:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare combo feeder dunare...
MesajScris: 04 Feb 2020, 21:27 
Neconectat
Membru nou

Salut,vreau sa achizitionez un combo pentru pescuit la dunare cu cosulete 80-100g fara nada.
Va rog sa imi spuneti pareri despre alegerile mele pe care le voi lista ma jos si binenteles recomandari care sa se incadreze in bugetul meu de aproximativ 500 lei(bat+mulineta).
Bete:
Okuma.
https://marelepescar.ro/lanseta-okuma-c ... -3buc.html
Cormoran.
https://marelepescar.ro/lanseta-33buc-s ... -120g.html
Daiwa.
https://marelepescar.ro/lanseta-daiwa-n ... -3buc.html
Mulineta:
Okuma:
https://marelepescar.ro/mulineta-okuma- ... eeder.html
Astept parerile si recomandarile voastre cu placere.
Multumesc anticipat.
PS:Era sa uit,ca fir ma gandesc sa folosesc TORAY BR,credeti ca este ok?

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 05 Feb 2020, 07:59 
Neconectat
Membru nou

robert048 scrie:
Salut,vreau sa achizitionez un combo pentru pescuit la dunare cu cosulete 80-100g fara nada.
Va rog sa imi spuneti pareri despre alegerile mele pe care le voi lista ma jos si binenteles recomandari care sa se incadreze in bugetul meu de aproximativ 500 lei(bat+mulineta).
Bete:
Okuma.
https://marelepescar.ro/lanseta-okuma-c ... -3buc.html
Cormoran.
https://marelepescar.ro/lanseta-33buc-s ... -120g.html
Daiwa.
https://marelepescar.ro/lanseta-daiwa-n ... -3buc.html
Mulineta:
Okuma:
https://marelepescar.ro/mulineta-okuma- ... eeder.html
Astept parerile si recomandarile voastre cu placere.
Multumesc anticipat.
PS:Era sa uit,ca fir ma gandesc sa folosesc TORAY BR,credeti ca este ok?

am si okuma si daiwa, le folosesc in pereche pe dunare cosulete de 100 plus nada lansate fara probleme la 30 m
ambele stau bine in curent. eu le am imperecheate cu mulinete tot de la okuma dynadrag de 4000 sunt si mai ieftine si mai puternice o idee plus ca au bait runner care uneori este bine sa-l ai la dunare.
am si mulinete okuma black feeder care sunt super ok pe baltoace cand vrei sa lansezi la distante mai mari
vad ca esti din Buc deci pune mana pe telefon si suna la cateva magazine sa vezi daca au modele fizic in magazin ca sa te duci sa pui mana pe ele.
eu zic ca intre ele nu exista diferente mari ci doar de gusturi deci care o sa-ti placa tie aia este si optiune cea mai buna pentru tine.

ca sa-ti ingreunez putin alegere ia in calcul si daca exista varfuri de schimb pentru ele, eu pentru daiwa am gasit in cehia pentru speciland it spun sigur ca le gasesti si in romania iar daca iti iei okuma trebuie sa inveti sa pilesti varfuri de la alti producatori :))))

Sus

MesajScris: 05 Feb 2020, 11:59 
Neconectat
Membru nou

Ms de sfat,am vazut mulineta online si pare ok deci inca o mulineta de luat in calcul.

Sus

MesajScris: 06 Feb 2020, 09:41 
Neconectat
Membru senior

Mulineta Okuma Custom Black de 5500 e foarte ok pentru Dunare. Ca si lansete, uita-te mai bine la un 3,90, daca malurile unde pescuiesti iti permit, o sa te ajute mai mult, mai ales daca ai praguri si trebuie sa ridici montura, sa nu agati.

Sus

MesajScris: 06 Feb 2020, 11:02 
Neconectat
Membru nou

Si in felul asta i-ai redus optiunile in bugetul lui de 300 la o singura lanseta custom black-ul de 390 de 120 sau daca are si agataturi in zona la cel de 150 :)
Si cu o mulineta de 5500 si daca prinde o zi ‘in care mananca pestele’ dupa cateva ore de pescuit face omu comparatie cu Dorian Popa la muschi.
Exact cum spuneam mai sus in functie de situatiile de pescuit trebuie una sau alta si niciodata nu esti pregatit 100% cu lanseta potrivita si mulineta potrivita. Deci cumpara-ti prima lanseta , ca este de 360 sau 390 ca este de 100 120 sau 150 or sa faca fata cu brio pe orice apa curgatoare in orice curent asta daca nu te apuci sa lansezi la mijlocul dunarii . De acolo daca te prinde microbu’ ai sa-ti dai singir seama de ce o sa mai ai nevoie si asa o sa aduci acasa si a doua si a treia lanseta. Si daca te ajuta norocul sa iti intre si ceva mrene mai maricele o sa vezi ca o sa se dubleze arsenalul de lansete si monturi etc... pe care o sa vrei neaparat sa le ai
Din pacate nu exista o singura lanseta care sa le faca pe toate de aceea reiterez si spun ca prima alegere trebuie sa o faci dupa feeling-ul tau si sa pui mana pe cateva in magazin si sa pui si ceva mulinete pe ele daca tot esti acolo sa vezi cum o simti in mana. Gandestete ca este posibil sa stai ore in sir in drill cu ea in mana sau gandeste-te ca o sa stea ore in sir pe stativ ( depinde si de ce specii vizezi, la dunare in principiu poti sa dai la tot ce pica si atunci o sa ai parte de un pescuit foarte solicitant sau daca vizezi doar crap sau mreana atunci ai un pescuit de asteptare)
In principiu betele pe care te-ai axat sunt heavy si nu or sa ridice mari probleme in drill daca mergi pe niste strune un pic mai grosute de la 0,15 in sus fie ca vorbim de crap sau mreana. Ia in calcul si un minciog mai lung ca pestele se scapa mai mult la mal decat pe larg.
Deci .... fuguta pana la magazin si pune manuta ta pe bete, dupa ce te hotarasti acolo care este pe gustul tau fa-ti calcul de mulineta, fir bun si cateva accesorii si fir pentru realizat monturi( youtube este plin de informatii prin care sa-ti faci singur monturile) gandeste-te daca ai pe acasa si un bat sau stativ, cateva pungi de nada si cateva momeli si bani de combustibil si esti pregatit pentru partida de pescuit la dunare cu noua lanseta de feeder. De acolo sa ne spui si noua cum au decirs lucrurile ce a mers cum a mers si putem analiza lucrurile in functie de situatia in care te-ai aflat in caZul in care ne-am aflat si noi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: 06 Feb 2020, 13:13 
Neconectat
Membru junior

Cu o lanseta nu poți "împușca" și "obletele" și "mreana"....deci

Sus

MesajScris: 06 Feb 2020, 14:10 
Neconectat
Membru nou

Multumesc pentru sfaturi,imediat ce voi merge in magazin si voi lua o hotarare va anunt dar deocamdata sa treaca targul si pana atunci sunt deschis si la alte variante.

Sus

MesajScris: 14 Feb 2020, 19:43 
Neconectat
Membru nou

Am fost si am pus mana pe daiwa ninja si e ok insa astept sa apara si celelate 2 bete pe stoc pentru a le scutura si pe ele inainte de a lua o hotarare.

Sus

MesajScris: 14 Feb 2020, 21:25 
Neconectat
Membru senior

Daca tot vrei sa mergi pe Dunare, ia-ti o lanseta de 3.90 (de ex Daiwa Ninja 3.90/150g). E mult mai versatila si te va ajuta in drill.

Sus

MesajScris: 14 Feb 2020, 22:28 
Neconectat
Membru nou

Da,m am hotarat sa renunt la 3,60m si sa iau 3,90m insa actiune 150g mi se pare un pic cam mult deoarece nu vreau sa fie par vreau sa simt si pesti de dimensiuni mai reduse asa ca 120g e ok,dar o sa vad la magazin cand o sa le scutur.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]