Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 05 Aug 2021, 21:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 03 Dec 2020, 22:12 
Neconectat
Membru nou

Salutare dragi pescari!Vreau sa imi achizitionez un bat drennan acolyte plus 11ft si as dori o recomandare pentru o mulineta cu care sa faca pereche buna.Din ce am cautat,astea doua mi-au atras atentia:Daiwa Caldia LT 3000 (4000) D-CXH si Shimano Stradic FL 3000 (4000),sau alta varianta ce imi recomandati!
Vreau sa le folosesc atat pe rau la scobar ,clean mreana cat si pe balta pt caras si ciortan.Astept parerile voastre si multumesc anticipat!

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare mulineta feeder
MesajScris: 04 Dec 2020, 15:39 
Neconectat
Membru junior

http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/m ... 00-fb.html

http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/m ... -3000.html

ia vezi poate iti atrag atentia si astea

Sus

MesajScris: 04 Dec 2020, 16:31 
Neconectat
Membru nou

pescuitorul scrie:
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/mulinete-feeder/5895-mulineta-shimano-stradic-ci44000-fb.html

Stradicul asta am inteles ca are o problema si anume cand galetul e in dreptul batului,pentru lansare ,pickup -ul nu se deschide pana la capat si cred ca nu e o chestie minora asta,daiwa tdr mi se pare un pic prea grea pt ce vreau eu si cu raport cam lent.Mersi

Sus

MesajScris: 04 Dec 2020, 20:02 
Neconectat
Membru senior

Cum sa fie lent? Ai masurat vreodata cat fir recupereaa? Tamburul la TDR 3012 e mai mare decat la Stradic de 4000. La feeder se recomanda raport de recuperare mic, maxim 5-5,3.

Sus

MesajScris: 04 Dec 2020, 23:12 
Neconectat
Membru senior

mitrofan_cristi scrie:
pescuitorul scrie:
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/mulinete-feeder/5895-mulineta-shimano-stradic-ci44000-fb.html

Stradicul asta am inteles ca are o problema si anume cand galetul e in dreptul batului,pentru lansare ,pickup -ul nu se deschide pana la capat si cred ca nu e o chestie minora asta,daiwa tdr mi se pare un pic prea grea pt ce vreau eu si cu raport cam lent.Mersi

Detin Shimano Stradic modelul de mai sus si nu am regasit problema de care povestesti tu. Nu stiu de la cine ai inteles tu ca ar avea problema asta.... cat despre TDR si mulinete prea grele sau prea lente(nu am auzit inca de asemenea problema) pot sa-ti spun ca nu e chiar cum spui tu. Daiwa TDR 3012 recupereaza 79cm/tura! Sunt destule mulinete de 4000 care nu au asemenea recuperare. Probabil ca atunci cand ai vorbit de "lenta" te refereai ca nu trebuie sa invarti ca nebunu' de manivela pana faci scurta la mana. Cat despre greutatea mulinetei.... Steve Ringer pescuieste cu 4012 pe lanseta de 330 si nu-l mai doare mana dar de, englezoii astia sunt niste ageamii si nu au auzit ei de "echilibrare" si alte fite de genul asta. personal folosesc 4012 pe o lanseta de 3.60m de 174g si pe una de 160g (ma refer la greutatea lansetei) si nu sunt deloc dezechilibrate....ba dimpotriva!

Sus

MesajScris: 05 Dec 2020, 11:39 
Neconectat
Membru junior

Lansetele de feeder nu au nici o treaba cu echilibrarea. Producatorii fac doar recomandari cu ce mulinete sa se imperecheze in functie de distanta la care vor sa fie pescuite da catre posesorii lor.
Daca discutia era despre pescuit la spinning atunci era fix pe subiect

Am ajuns sa-i credem pe aia de la marele pescar care ne invata ei cum se echilibreaza lansetele cum ii cred mosii pe aia de la antena3.
Am ajuns sa credem ca pescuitul la feeder se face doar cu lansete scumpe si mulinete puternice si asta se intampla tot din cauza marketingului
Din pacate diferenta in fata pestelui nu o o face niciodata echipamentul ci priceperea pescarului cum sa adapteze echipamentul pe care deja il are pentru a fi in stare sa faca fata oricarui drill.

Uite aici un video cu o lanseta sub 200g imperecheata cu o mulineta de 440g

https://m.youtube.com/watch?v=ZVSDy7ELANg

Eu zic ca orice mulineta pe care o simti tu bine in momentul lansarii sau drilului este potrivita pentru lanseta ta .

Orice alta discutie despre cum se echilibreaza eu zic sa o porti cu aia de la marele pescar ca sunt cei mai destepti in echilibrat lansetele de feeder :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: 06 Dec 2020, 02:13 
Neconectat
Membru senior

mitrofan_cristi scrie:
Salutare dragi pescari!Vreau sa imi achizitionez un bat drennan acolyte plus 11ft si as dori o recomandare pentru o mulineta cu care sa faca pereche buna.Din ce am cautat,astea doua mi-au atras atentia:Daiwa Caldia LT 3000 (4000) D-CXH si Shimano Stradic FL 3000 (4000),sau alta varianta ce imi recomandati!
Vreau sa le folosesc atat pe rau la scobar ,clean mreana cat si pe balta pt caras si ciortan.Astept parerile voastre si multumesc anticipat!

Vezi ca Daiwa Caldia LT 3000 are tamburul mic, e mulineta de spinning! A nu se confunda cu Daiwa TDR sau Matchwinner care sunt mulinete pentru feeder si au tambur mare.
Daca vrei Shimano Stradic alege minim marimea 4000 care e cat 3000 la Daiwa ;)

Sus

MesajScris: 06 Dec 2020, 10:21 
Neconectat
Membru senior

Asta cu sculele nu fac diferenta nu este chiar adevarat. Degeaba te pricepi la pescuit daca nu ai cu ce sa ajungi unde trebuie sau daca nu vezi trasatura folosind un anumit bat sau daca nu poti folosi o anumita marime de carlige sau un anumit diametru de fir din cauza batului sau din cauza ca mulineta are o frana de cct. Nu stiu cum se face dar de obicei, cei care nu au pescuit cu echipament performant sunt cei care sustin ca nu ai nevoie de el, ca nu ala face diferenta, ca nu conteaza ce e pe mal. Cine a pescuit cu echipament high end, nu mai are aceasi parere. :)

Apropo, tot Daiwa 4012 folosesc si eu pe betele de 12-12,8ft, chiar daca betele sunt usoare. Ansamblul format este foarte bine echilibrat, se simte bine in mana.
Si da, cred intr-o oarecare echilibrare a ansamblului lanset-mulineta. Nu poti pune orice mulineta pe orice lanseta. Apar avantaje/dezavantaje date de fizica elementara in primul rand si de aici disconfort si dezavantaje in pescuit. :)

Sus

MesajScris: 06 Dec 2020, 12:39 
Neconectat
Membru nou

Daca echipez drennan acolye plus 11 ft cu daiwa tdr 4012 as obtine o combinatie ok? Poate are cineva combinatia sta si imi poate da un feedback!si daca le pot folosi atat pe balta pt pesti pana in 3-4 kg cat si pe rau la un scobar,mreana clean sau ce o intra?multumesc

Sus

MesajScris: 06 Dec 2020, 17:12 
Neconectat
Membru junior

mitrofan_cristi scrie:
Daca echipez drennan acolye plus 11 ft cu daiwa tdr 4012 as obtine o combinatie ok? Poate are cineva combinatia sta si imi poate da un feedback!si daca le pot folosi atat pe balta pt pesti pana in 3-4 kg cat si pe rau la un scobar,mreana clean sau ce o intra?multumesc

cand ti-am dat filmuletul cu Delphin Opium black feeder echipata cu TD 4012QD am vrut sa subliniez ca este o lanseta foarte fina echipata cu o mulineta greuta.

Delphin Opium black feeder are 165g si mulineta 440g in total : 605 g

Al tau ar fi cam asa:
drennan acolye plus 11 ft 148g echipata cu un TDR 4012qd de 395g TOTAL: 543g

in concluzie mai usor

mulineta aia garantez ca este in stare si pe dunare insa am dubii in privinta betigasului
nu stiam ca este in stare si de pescuit in curent puternic. nu am batul deci nu pot sa dau un sfat

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]