Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 24 Oct 2020, 10:52

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Aug 2020, 11:37 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
Momeala intepata sau fir de par?
Fir de par. Alti pescari pe bambine cu momeala Intepata pe carlig asteapta si mai bine de 30 min sa intepe un peste .... abordarea la method aduce pestele la carlig in cateva min ... problema este tensiunea din fir pe care o imprima varful lansetei
Acum testez carlig de 18 si trasaturile sunt clare pe varf de 1 oz....
Ma joc cu tot ce am in dotare :))) insa la carlig mic ii scap aproape de mal ... nu e cea mai buna abordare. Pe varf de 0,5 am prezentari acum la 3 min carlig de 12 wafter de 8 si pestii pe mal. Nu e nici o diferenta la prezentari daca as baga wafter de 6. Am si un amic langa mine cu care fac teste pe alte lansete ... diferite marimi de carlige etc
Sper sa trag alta concluzie la final de partida sau comand o lanseta noua mult mai fina decat ce am deja

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 11 Aug 2020, 13:35 
Neconectat
Membru junior

Test nou :)))
Lanseta cu varf 3 oz
Montura cu fir de par quick stop carlig preston de feeder nu method de 14 lungime forfac de 10cm
Mamaliga pe fir de par .... carasi cat palma aproape ca darama lanseta de pe suport :))
Mama ei de mamaliga :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: 11 Aug 2020, 14:29 
Neconectat
Membru nou

Middy Reactacore XZ Mini Commercial 3.20m/7-56g
Are doua varfuri, unul light si unul mediu. Nu scrie exact puterea dar cred ca cel alb (light) sigur e destul de sensibil ca sa poti sesiza orice trasatura si sa nu simta nici cel mai mofturos peste tensiunea varfului.
Este un bat scurt, super subtire dar cu o rezerva buna de putere.
Eu l-am pescuit la cosulet, distante de 20-30 de m, la method cred ca duce un 45-50 de m cu precizie.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2020, 15:40 
Neconectat
Membru nou

""M-am confruntat zilele trecute cu ceva situatii in abordarea catorva partide de pescuit la method si anume ca pestele renuta imediat la momeala cand simtea tensiune in fir."

Pai cand "renunta" la momeala, adica o scuipa.. nu i se agata carligul in buza? Nu asta e toata jmecheria cu momelile atasate pe firul de par/bait sting/inel de silicon ?

Eu sincer nu cred ca e din cauza rigiditatii varfurilor si a tensiunii firului, o fi firul principal tensionat, dar forfacul de textil din gramajoara de nada din method nu e tensionat.

Cred ca problema e la lungimea forfacului.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2020, 15:55 
Neconectat
Membru senior

in situatii de astea eu las methodul culisant |~10-20 cm , sau cosulet/momitor picatura forfac scurt

Sus

MesajScris: 11 Aug 2020, 18:22 
Neconectat
Membru junior

Am patit si eu anul trecut cu carasi in delta de 500-700 gr. care la pop-up pe spin si boaba de porumb pe fir de par trageau ca obletii, probabil stateau si molfaiau momeala, in schimb la colegii de pescuit trageau tare la rama neagra sau la rama rosie chiar si pe monturi/carlige de somn ...deci la momeala vie... mi-a luat ore bune sa-mi dau seama de ce se intampla pt ca asteptam sa traga tare ca la colegi...la ei zornaiau clopoteii pe lansetele de crap si la mine abia de se vedea trasatura pe feeder...dar nu m-a deranjat, am mai nadit, s-a mai facut concurenta pe nada si trasaturile au devenit putin mai vizibile si am recuperat cu varf si indesat ajutat de lansetele cele mai fine pe care le aveam la mine

Sus

MesajScris: 11 Aug 2020, 19:36 
Neconectat
Membru junior

La 3,60 exista MAP Parabolix STI cu vârfuri de 0,25 0,50 si 0,75 din păcate nu se mai găsește pe nicăieri si ar mai fi de ce nu si ET Finessa Carp Feeder o lanseta de mare finețe ! Ar mai fi si Drennan UL feeder dar asta e de 3 - 3,30 ! Carasul are obiceiul asta mai ales vara cand e f cald , detensioneaza varful sau lasa bambina in apa !

Sus

MesajScris: 14 Aug 2020, 11:09 
Neconectat
Membru junior

Ceva nu e în regulă cu montura...forfacul nu poate fi tensionat in asteptarea muscaturii, mai ales cel de textil, care nici nu are rigiditatea care sa arunce carligul departe de method...În mod normal, cand ar incepe sa simta tensiunea, la montura cu fir de par, ar fi deja intepat...poate doar nu absoarbe bine momeala, pleacă cu ea in gura, fara sa fi absorbit și carligul...fir de par mai lung sau mai scurt, carlif mai mic, etc...trebuie umblat la montura, cred...

Sus

MesajScris: 14 Aug 2020, 16:53 
Neconectat
Membru junior

adrianvl scrie:
Ceva nu e în regulă cu montura...forfacul nu poate fi tensionat in asteptarea muscaturii, mai ales cel de textil, care nici nu are rigiditatea care sa arunce carligul departe de method...În mod normal, cand ar incepe sa simta tensiunea, la montura cu fir de par, ar fi deja intepat...poate doar nu absoarbe bine momeala, pleacă cu ea in gura, fara sa fi absorbit și carligul...fir de par mai lung sau mai scurt, carlif mai mic, etc...trebuie umblat la montura, cred...

vad ca nu ai citit cu atentie ce am scris
pe lanseta la care am varf de 0.5 nu am nici o problema de semnalizare sau intepare a pestelui.
cand o sa te confrunti cu o asemenea problema sa-ti aduci aminte de topicul asta.
am facut toate testele posibile am pescuit inclusiv la match ca sa vad cat de fin manaca pestele. am incercat si carlig de 18 pe method (am ceva in trusa de la browning) si concluzia finala este ca la tensiune mai mare a varfului de 0,5 oz pestele scuipa momeala.
absolut toate testele au fost facute cu aceleasi monturi cu aceleasi carlige pe toate lansetele. singura care prinde pesti si semnalizeaza cu firul tensional este delphinul (probabil cei are mi-au vandut-o au chemat popa sa le sfinteasca lansetele inainte sa le vanda ca alta explicatie inafara de sensibilitatea ei nu am) :D

Am cam terminat cu testele acum urmaresc sa achizitionez o lanseta super light cu ceva actiune progresiva

Sus

MesajScris: 01 Sep 2020, 09:54 
Neconectat
Membru nou

Unde ai patit asta?Locatia.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]