Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 17 Noi 2017, 21:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 830 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 79, 80, 81, 82, 83
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: fire pentru feeder
MesajScris: 22 Oct 2017, 09:22 
Neconectat
Membru junior

Doru Z scrie:
pivo scrie:
Despre firele Asso, nu stiu ce sa zic. Am luat o rola de 3x sinking, 0.22 si l-am pus pe tambur pentru a doua mansa de la Energo feeder race Maty-er. Dupa terminarea mansei l-am dat jos fiind foarte dezamagit. Un fir sarmos care face un zgomot groaznic la lansare..... ce mai, raman la prima dragoste: MAVER STONE RIVER sau in lipsa: Tubertini gorilla sinking sau Cralusso match sinking 0.18/0.20. Pentru firele mai groase de 0.20 prefer firele de la Colmic (0.22-0.24).

pivo, Stone River este portocaliu? am cumparat azi o rola de 600m si am ramas putin surprins cand am vazut culoarea....cum se comporta firul?
intreb pentru ca pescuiesc pe apa limpede si nu stiu daca pestii vor avea "reactii adverse" la culoarea firului :)))

Da. E portocaliu insa nu ai nici o treaba cu culoarea liniei principale. Eu personal il consider unul dintre firele pe care merita sa le folosesti mai ales ca are si un raport calitate/pret f. bun. La fire, ca si la lansete sau mulinete fiecare parere este obiectiva in functie de asteptarile si perceptia pe care o are fiecare dintre noi. Eu personal folosesc Maver Stone River, Tubertini Gorilla Sinking si Cralusso Match Sinking. Am mai folosit in trecut si Trabucco XPS Match Sinking si si-a facut bine treaba insa am ramas la cele 3 enumerate mai sus poate si datorita faptului caMaver si Tubertini le gasesti si pe role cu metraj mare (600m respectiv 350m). In rest.... cate bordeie atatea obiceiuri nu?

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 22 Oct 2017, 11:08 
Neconectat
Membru nou

Asa este. Insa eu am ramas surprins de culoare. Nu ma asteptam. Nu pin la indoiala calitatea, doar culoarea. Dar, sper sa o testez saptamana viitoare.

Mi-am cumparat o mulineta korum feeder 5000 si cu firul asta, sunt curios cum vor lucra. Momentan am sa tjn mulineta pe allround-ul de la benzar de 3.90 insa pe viitor am sa o pun pe korum-ul 12ft de 60. Sper sa fie echilibrate oarecum, intr-una din variante.

Sus

MesajScris: 22 Oct 2017, 15:56 
Neconectat
Membru junior

si eu folosesc cralusso match sinking si stone river(si din prisma faptului ca le gasesc in oras)dar nu am nici o problema cu ele :P

Sus

MesajScris: 23 Oct 2017, 09:29 
Neconectat
Membru junior

Eu am folosit la match si apoi la feeder Tubertini Feeder de culoare verde, un fir extraordinar, il mai am si acum dupa vreo 4 ani. Din pacate nu se mai fabrica, a fost inlocuit cu Tubertini Gorilla Feeder de culoare maro.

Sus

MesajScris: 23 Oct 2017, 12:18 
Neconectat
Membru junior

Eu tot Tubertini Feeder folosesc dar firul e maro si inca se mai gaseste de cumparat. Il folosesc de vreo 4-5 ani.

Sus

MesajScris: 23 Oct 2017, 19:12 
Neconectat
Membru junior

Neamtul scrie:
Eu tot Tubertini Feeder folosesc dar firul e maro si inca se mai gaseste de cumparat. Il folosesc de vreo 4-5 ani.

L-am vazut si la noi in unul din magazine dar cred ca e antic.

Sus

MesajScris: 23 Oct 2017, 19:23 
Neconectat
Membru junior

Am cumparat si anul acesta si e "proaspat", nu e antic deloc. E prima data cand aud ca nu se mai gaseste sau ca nu se mai fabrica. I-al linistit ca niciun fir bun nu sta pe raft cu anii, mai ales alea accesibile la pret.

Sus

MesajScris: 23 Oct 2017, 20:36 
Neconectat
Membru junior

Neamtul scrie:
Am cumparat si anul acesta si e "proaspat", nu e antic deloc. E prima data cand aud ca nu se mai gaseste sau ca nu se mai fabrica. I-al linistit ca niciun fir bun nu sta pe raft cu anii, mai ales alea accesibile la pret.

Posibil ca firul sa fie inca bun (fiind si in cutie de carton), dar 2013 a fost ultimul an cand a mai aparut in cataloagele Tubertini, apoi din 2014 a aparut Gorilla Feeder, am presupus ca nu se mai fabrica, mai ales ca Tubertini Feeder era fabricat in Italia dupa un procedeu special pe cand Gorilla Feeder este un fir japonez.

Sus

MesajScris: 24 Oct 2017, 11:07 
Neconectat
Membru junior

Salutari, foloseste cineva firul Cralusso Feeder&Carp Fast Sinking Fluorocarbon Coated? Cum este? Multumesc.

Sus

MesajScris: 25 Oct 2017, 20:05 
Neconectat
Membru nou

P-Line Floroclear, un super fir la bani putini. este vreo 50 lei o rola de 1000m. alt fir bun este trabucco xps match sinking. stima

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 830 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 79, 80, 81, 82, 83

Ora este UTC + 1 [ DST ]