Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 16 Aug 2018, 00:55

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 171 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Partide de pescuit pe Magura9
MesajScris: 15 Mai 2018, 09:05 
Neconectat
Moderator

Buna întrebare !

Sent using Tapatalk Pro

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 15 Mai 2018, 09:21 
Neconectat
Membru junior

M au pus si pe mine pe ganduri rupturile alea. Ma gandesc la mai multe posibilitati si anume:
1. la intepare nu eram cu frana stransa si, pescuind foarte aproape de stuf, putea sa fuga dupa intepare repede acolo si sa imi deterioreze firul
2. poate aveam ceva abraziv pe vadul unde pescuiam si sa imi ciupeasca firul astfel incat dupa intepare si tensionare sa cedeze de acolo

Ma gandesc la varianta asta pt ca dupa primele 2 rupturi verificam firul in zona de langa method si la un moment dat l am gasit ciupit in vreo 2 locuri pe o lungime de 20 cm

Firul nu cred ca avea probleme....la ultimul peste, cel care s a dus dupa parul de lemn din apa am tras rau de tot de el si tot nu a cedat.

Si daca tot am patit lucrul asta....voi cum procedati cand patiti asa ceva? Puneti inaintas pentru cazul in care in apa sunt "capcane" ? Daca da, ce fel de inaintas?

Firul principal a fost un cralluso match sinking de 0.23

Spor!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 15 Mai 2018, 09:40 
Neconectat
Membru senior

Cralusso Match Sinking folosesc si eu de mult timp, 0,20 si 0,23 si nu am avut probleme cu el. E foarte posibil sa fi avut ceva pe substrat care ti-a atacat firul. Poti incerca sa pui un inaintas mai gros, mono sau fluorocarbon. Cred ca daca ar fi fugit pestele in stuf ai fi simtit frecarea firului. Mie mi s-a intamplat sa pescuiesc langa un perete de stuf si dupa ce am agatat un crap mai corpolent, care intrat in agatatura, simteam in lanseta cum se freaca firul, de ma luasera toate transpiratiile.

Sus

MesajScris: 15 Mai 2018, 18:14 
Neconectat
Membru junior

Se pare ca in malul de vizavi este sarma ghimpata. Aproape sigur asta este motivul pt care am avut atat de multe rupturi. Data viitoare mai las 1.5 m pana in mal :)

Sus

MesajScris: 15 Mai 2018, 21:42 
Neconectat
Membru junior

sebastiandoru scrie:
Se pare ca in malul de vizavi este sarma ghimpata. Aproape sigur asta este motivul pt care am avut atat de multe rupturi. Data viitoare mai las 1.5 m pana in mal :)

In mod sigur toata lungimea malului de vis a vis ca si spre calugarul din dreapta este sarma ghimpata scufundata sub apa . Si asta este de cativa ani buni . Aceasta este metoda prin care balta este protejata de taranii care au terenuri agricole si poate ca le-ar veni pofta de peste.

Sus

MesajScris: 16 Mai 2018, 09:05 
Neconectat
Membru junior

Asta cu sarma ghimpata in apa mi se pare o magarie fara margini...

Sus

MesajScris: 18 Mai 2018, 22:32 
Neconectat
Membru junior

florian33 scrie:
Asta cu sarma ghimpata in apa mi se pare o magarie fara margini...

La Magura 9 se pescuieste de pe un singur mal . Pe malul opus si la capete baltii nu se pescuieste. In schimb pe digul dintre balti este drum de tara pe care circula masini, tractoare, tarani agricultori . In urma cu cativa ani pe malul de vis a vis langa drum era un cotet cu un mare caine lup legat cu lant sa pazeasca acea zona de balta.
Sarma ghimpata era sub apa dar NU ERA in dreptul pontoanelor. Deci daca dadeai mai tare puteai sa dai chiar langa mal si nu agatai. Dar daca dadeai stanga - dreapta la o distanta oarecare puteai sa ai surprize neplacute.
Unul din paznicii de balta spunea ca au avut mari probleme cu braconierii care veneau la furat noaptea. Deci intr-un fel au si ei dreptate.

Sus

MesajScris: 03 Iun 2018, 16:44 
Neconectat
Membru junior

Salutare!

Am facut o partida de pescuit pe magura 9 de 3 zile. A fost cea mai lunga partida la feeder de pana acum. Am stat pe pontonul 25 cu cortul in spate in padure :). Am nadit cu pelete de 6 si 4 mm carp&coarse, krill si special g. Am pescuit la ~ 3-4 m de malul de vizavi. Nadeam dimineata si eventual spre dupa-amiaza cu cate 10 cosulete maricele. Vineri am pescuit pe method cu special g si mix de pelete de 2 mm iar la carlig cu pop up uri de krill de la utopia si feeder x si waftere de 8 mm the juice de la bait tech. Am prins pana la 6 seara 11 crapi intre 5 si 9.5 kg. Am mai pescuit si seara de la 9 la 10 timp in care am mai prins 2 crapi de 5- 6 kg. Sambata am inceput in forta de la 5 dimineata cu nadire si pana la ora 10:00 aveam deja 8 crapi la fel intre 5 si 9 kg. Nu a mai tras timp de vreo 2 ore si m am apucat de careva beri cu un coleg de pe balta. Nu am mai pescuit sambata....am stat pe relaxare, bere si somn :)). Duminica dimineata m am trezit la 4:30, am nadit, cafea si apoi pescuit. Am pescuit pana la ora 12 timp in care am prins 17 crapi intre 5 si 9 kg impreuna cu prietena....fiecare cu cate o lanseta. Cel mai bine am prins la waftere de la feeder x de cocos si la pelete tari de krill de la bait tech de 8 mm. Pe momitor special G de la bait tech. Din punctul meu de vedere a fost o partida excelenta. Pescuit, odihna, liniste.....exact ce imi doream.

Fire intinse va doresc!ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Sus

Subiectul mesajului: Partide de pescuit pe Magura9
MesajScris: 03 Iun 2018, 17:49 
Neconectat
Membru junior

Felicitari !
Zice lumea ca la feeder partidele de pescuit sunt scurte ! Si pescarii de crap ar fi invidiosi ...
Bine ca nu te-ai mutat pe balta !
Asta DA pasiune !

Inteleg ca te mai gandesti daca participi la concurs in toamna ?

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: 26 Iun 2018, 14:16 
Neconectat
Membru junior

Salut colegi pescari !

Eu si Doru Sebastian am rezervat locurile 28 si 29 in zilele de Sambata si Duminica .
Este cineva interesat ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 171 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]