Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 16 Oct 2018, 10:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 634 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 64  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Floarea Popestiului
MesajScris: 07 Apr 2018, 06:41 
Neconectat
Membru junior

Salutare!

Am fost ieri pe Floare. Am pescuit pe pontonul 1. Vremea frumoasa....cu niste reprize scurte de ploaie. Am pescuit cu 2 lansete. Una in 30 m si cealalalta spre aerator ~ 70 m. In prima parte a zilei am prins doar la cea de la 30 m, nada sonubaits chocolate orange method mix, o nada care miroase demential dar pe care nu reusesc sa o fac sa coleze bine. Este a doua oara cand o folosesc si tot nu am reusit sa o aduc la consistenta dorita. La carlig wafter chocolate orange de la ringer. Primul peste a fost un ten frumos de ~ 3 kg pe care l am bagat in minciog dar care m-a pacalit in timp ce cautam un loc sa asez lanseta :)). A fugit si mi a lasat in minciog doar momitorul si carligul :)).
Pe lanseta din 70 m am folosit mix de pelete de 2 mm si pop up krill. Am prins si acolo dar ceva mai slabut. Pana la sfarsitul partidei am reusit sa prind 6 ciortani 2-4 kg si 5 carasi 0.5-1 kg.

Fire intinse!

P.S. hai Dragos Nacea.....zi-ne cum a fost partida ta :))ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 07 Apr 2018, 08:31 
Neconectat
Membru junior

sebastiandoru scrie:
Salutare!

Am fost ieri pe Floare. Am pescuit pe pontonul 1. Vremea frumoasa....cu niste reprize scurte de ploaie. Am pescuit cu 2 lansete. Una in 30 m si cealalalta spre aerator ~ 70 m. In prima parte a zilei am prins doar la cea de la 30 m, nada sonubaits chocolate orange method mix, o nada care miroase demential dar pe care nu reusesc sa o fac sa coleze bine. Este a doua oara cand o folosesc si tot nu am reusit sa o aduc la consistenta dorita. La carlig wafter chocolate orange de la ringer. Primul peste a fost un ten frumos de ~ 3 kg pe care l am bagat in minciog dar care m-a pacalit in timp ce cautam un loc sa asez lanseta :)). A fugit si mi a lasat in minciog doar momitorul si carligul :)).
Pe lanseta din 70 m am folosit mix de pelete de 2 mm si pop up krill. Am prins si acolo dar ceva mai slabut. Pana la sfarsitul partidei am reusit sa prind 6 ciortani 2-4 kg si 5 carasi 0.5-1 kg.

Fire intinse!

P.S. hai Dragos Nacea.....zi-ne cum a fost partida ta :))ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Felicitari Doru pentru partida ! Nu te-ai plictisit , ai avut ceva activitate !
Eu am pescuit cu Preda Stefan langa foisorul 3 , chiar la marginea micului golf din dreapta .
Eu am pescuit pe 2 vaduri in 30m si in peste 100m la interceptie , in dreapta aeratorului .
Din pacate , pana in 16.30 am avut doar cateva prezentari de carasi , destul de maricei in comparatie cu anii trecuti
Dupa-amiaza au avut trei crapi , doi mai micuti si unul , intr-adevar , de poza , de 15,20 kg ! Am reusit sa aduc langa mal "tractorasul" , dupa care l-am rugat pe Stefan sa ma ajute pentru ca mi-era frica sa nu-l pierd :))) .
Sunt foarte bucuros pentru rezultat , dar totusi nu pot sa nu remarc ca si aceasta balta devine , incet-incet , un mic carpodrom cu cativa "dulapi" si ceva ciortani rataciti prin zona .
As fi preferat ceva de genul " Dupa gheta si rasplata ..." , filmuletul lui Lucian , tineti minte ! :)))ImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: 16 Apr 2018, 19:04 
Neconectat
Membru junior

Salut prieteni. Vreau sa ma duc si eu pt prima oara pe aceasta balta si as dori sa`mi recomandati cateva locuri bune pt. aruncat in 30-50m maxim. Multam!

Sus

MesajScris: 16 Apr 2018, 20:01 
Neconectat
Moderator

Pe floare nu exista locuri bune sau rele. Balta e absolut uniforma ca si adancime, iar structuri nu exista.
E o balta foarte "grea" daca pot sa-i spun asa, in sensul ca sunt zile cand ( mai des decat pe alte balti ) pestele manaca foarte bine, si zile cand nu pune gura pe nimic. La fel sunt perioade cand prefera nadele pe baza de fishmeal, si perioade cand prefera nade vegetale.
Au fost si sunt destul de des cazuri cand vin pescari pentru prima oara pe balta, nimeresc o zi cand nu prinde nimeni nimic, si cred ca balta nu are peste ...
Si sunt zile/perioade cand oriunde si cu orice dai, prinzi nemaipomenit de bine.
In concluzie, da unde-ti place mai mult locul de pescuit de pe mal ! :)

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 16 Apr 2018, 20:11 
Neconectat
Membru junior

Am fost pe floare vineri 13 prima iesire pe anul asta cu rezultate bune prinzand 5 crapi intre 4 si 10kg si 6 carasi care am vazut ca nu mai au paraziti ca anul trecut,am pescuit cu nada green betain Bait-tech si mix de peleti de la fiatx,si momeli wafter de la ringers si pop-uri bicolore de la benzar cele wafter fiind cele mai prinzatoare ps ....abonamentele nu sunt inca tiparite!

Fişiere ataşate:
5848478f-90a9-431a-aae4-35d45b3d90f0.jpg
5848478f-90a9-431a-aae4-35d45b3d90f0.jpg [ 11.44 KiB | Vizualizat de 1477 ori ]
6056a6ae-2a87-4136-b932-df9c8d07ce5d.jpg
6056a6ae-2a87-4136-b932-df9c8d07ce5d.jpg [ 12.85 KiB | Vizualizat de 1477 ori ]
58e45bad-8086-44e2-9b2b-a871af648712.jpg
58e45bad-8086-44e2-9b2b-a871af648712.jpg [ 8.07 KiB | Vizualizat de 1477 ori ]
Sus

MesajScris: 16 Apr 2018, 20:26 
Neconectat
Membru junior

Multumesc pt. info, foarte de ajutor!

Sus

MesajScris: 04 Iun 2018, 09:08 
Neconectat
Membru junior

am fost ieri pe Floare impreuna cu un prieten, fiecare cu cate un feeder.
De la 06:30-13:00, o singura trasatura rezultata cu un caras.
Pana am plecat, doar in fata noastra a luat cineva un crap, in rest la nimeni nimic si balta era plina cam 3/4.

pe method am avut green+super mix de la Luci, la carlig dumbel de krill, ananas, usturoi, cocos, capsuna, Mr X, bandum de la Sonu..nimic

deja e a3a partida pe floare anul acesta si nu am vazut coada de crap. anul trecut luam in medie 10/zi.
Ceva s-a schimbat...

Sus

MesajScris: 10 Iun 2018, 10:21 
Neconectat
Moderator

E cineva azi pe Floare ?

Sus

MesajScris: 21 Iun 2018, 12:48 
Neconectat
Moderator

Populare ieri
https://www.facebook.com/Pescuit-Floare ... 028001063/
Deja e activitate mare pe balta, se prinde bine de tot !
Intrucat popularea s-a facut cu ciortani de max. 2,5kg , exemplarele mari capturate astazi sunt dovada faptului ca balta a avut peste si pana ieri dar nu era activ, pestele nou punandu-l in miscare si pe cel vechi.
Abia astept sa vina we-ul ! :D

Sus

MesajScris: 22 Iun 2018, 06:53 
Neconectat
Membru junior

Relu scrie:
Populare ieri
https://www.facebook.com/Pescuit-Floare ... 028001063/
Deja e activitate mare pe balta, se prinde bine de tot !
Intrucat popularea s-a facut cu ciortani de max. 2,5kg , exemplarele mari capturate astazi sunt dovada faptului ca balta a avut peste si pana ieri dar nu era activ, pestele nou punandu-l in miscare si pe cel vechi.
Abia astept sa vina we-ul ! :D
Păcat că domnului paznic/administrator nu i-a plăcut de fata mea și m-am enervat suficient încât să plec de pe balta la ora 7,

Pe scurt, m-am așezat la 5-10 metri în stânga pontonului 1, a venit domnul administrator și îmi spune că nu am voie sa dau la peste acolo
prima data pentru că este loc de undita la pontoane și între ele, că dacă vine cineva îi voi deranja, ii spun că locurile de undita sunt pe malul de vis-a-vis pe partea stângă de intrare unde acum câțiva ani era în regulament pescuitul la undita și fitofag,
După aceea mi-a zis că pescuitul se face doar in dreptul standurilor, ii arat standul cu Nr 35, și îl întreb dacă este obligatoriu sa pescuiesc exact în dreptul lui mă duc pe ponton, el îmi spune că sunt rezervate primele 3 pontoane.

Va mulțumesc draga domnule pt dimineață pierduta.

După o pauză de 2 anii in care nu am mai fost pe floare de acum clar nu mai calc pe acolo.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 634 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 64  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]