Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 20 Iul 2018, 16:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 609 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 57, 58, 59, 60, 61  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Floarea Popestiului
MesajScris: 08 Iul 2018, 12:44 
Neconectat
Veteran

Noroc baieti.
Si eu am fost in primavara cu Relu, C.Gurau si Radu Dascalescu.
Pentru mine a fost prima partida acolo si nu a prins nimeni mare lucru, catalin un ciortan, relu 2 carasi si noi restul am facut concurs de casting si plaja :lol: :lol:

Balta asta e o una frumoasa, amenajata, peste nu stiu daca are :lol: , dar nu o cunosc atat de bine incat sa o pescuiesc logic. Nu am avut de ce sa ma leg, structura, diferenta de adancime, nu am gasit pestele. Am pescuit pana si intre parii aia ce stau pe la mijlocul baltii.

Nu cred ca mai vin pe floare in viitorul apropiat, nu din motiv ca nu am prins, din motiv ca nu imi place sa arunc in balta alan dala si sa astept pestele sa ma gaseasca :lol:

Sanatate si fir intins!

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 08 Iul 2018, 16:01 
Neconectat
Moderator

Asa sunt majoritatea baltilor de crap Tiby, cu structuri putine sau deloc, si adancime de foarte multe ori constanta. Pe o balta ca asta ori ai noroc sa vina pestele in zona ta, ori trebuie sa muncesti mult sa-l aduci si mai ales sa-l tii pe loc. Din cauza asta cele mai bune rezultate pe astfel de balti le au craparii, care au solutii pentru nadit mult mai bune decat feederistii.

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 08 Iul 2018, 20:34 
Neconectat
Veteran

Esti de acord cu mine si eu sunt de acord cu tine. :D
Ii las pe crapari sa pescuiasca in "boluri cu apa".

Sanatate si fir intins!

Sus

MesajScris: 09 Iul 2018, 07:48 
Neconectat
Membru nou

Dragos , nu-ti face probleme. Asa ii place lui Relu sa se ia de toata lumea si numai paretea lui e avizata. Eu nici nu mai postez ca imi pierd timoul cu discutii insipide.

Sus

MesajScris: 10 Iul 2018, 07:46 
Neconectat
Membru nou

salut,

De aceasi parere sunt si eu,din experienta mea pe floare (10 partide) la inceput,acum aprox 2 ani ma duceam de distractie pe floare,acum partidele nu su compara nici 20% ca cele de atunci.

Nu stiu daca poate sa conteste cineva asta,sau daca cineva o face,o face doar de dragul de a se contrazice.

O zi buna va doresc.

Sus

MesajScris: 10 Iul 2018, 12:44 
Neconectat
Membru senior

Pana la urma, care este scopul discuției (subiectului)?
Sa nu mai mergem la pescuit, pe orice balta care are un regres dpdv al populației piscicole, trăsături, iarbă verde, umbră , păsărele , etc.?
OK, nu am prins ca anul trecut.. Dar e o balta care îndeplinește mai multe condiții importante pentru mine : Proximitate, curățenie, civilizație și un ciortan, 2 pe saltea pentru poza/pupat/eliberat. Astea sunt condiții esențiale pentru mine anul asta.. Și au fost și anul trecut...

@Tiby, sunt de acord cu tine, e dreptul fiecăruia sa meargă unde vrea sa cheltuie cum vrea banii.. Dar de ce sa insist sa conving și pe alții sa facă cum vreau eu? Adică eu, în cazul în care în continuare ma voi duce pe Floare sunt fraier, defapt adevărul suprem este pe balta x, y, z...?

Primul meu pescuit la Salcii s-a soldat cu 3 bibani transparenți, trebuia sa ies pe forumuri ca au umblat la apa/scos tot pestele /mai știi ce nebunii mai scorneste vreo unul. Nu, pentru ca eu ma duc la pescuit sa ma relaxez și pestele e bonus. ;).

P. S. Hai săriți, e marți și ploua...

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: 10 Iul 2018, 16:38 
Neconectat
Veteran

Salut catalin, acum am venit de la pescuit. Vai ce a mancat pe ploaie <3.

Revenind la floarea popestiului, pe cine am incercat eu sa conving? Sa faca ce? Ca nu inteleg. Am zis eu ca s-a umblat la apa, s-a scos pestele sau vreo alta nebunie? :lol:

Nup. Am scris mai sus rezultatul si prima mea impresie, nu am zis ca nu e o balta buna, doar ca o sa merg in alta parte unde imi place mie.

Sa traiesti, respect.

Sus

MesajScris: 10 Iul 2018, 17:24 
Neconectat
Membru senior

Tiby, nu ma refeream la tine.
Felicitări de partida, unde ai fost?

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: 10 Iul 2018, 18:43 
Neconectat
Veteran

Pai dacă nu intri pe facebook :lol:
Ti-am trimis acum pe messenger info.
Pup

Sus

MesajScris: 10 Iul 2018, 19:34 
Neconectat
Moderator

E absolut normal sa nu-ti placa o/unele balta/balti cum a zis Tiby, si alta sa tragi concluzia ca balta n-are peste pentru ca tu n-ai prins !
Daca vreti ca pestele sa sara singur in carlig, mai aveti de asteptat, si nu va obliga nimeni sa n-o faceti ( asteptarea ! :D ) , dar mai intelept ar fi sa invatati sa pescuiti, mai ales cand e vorba despre crap pe carpodroame cum e Floarea Popestiului !
Si credeti-ma ca nu-i o rusine sa nu fii mega pescar si sa ai partide proaste. V-ati gandit vreodata ca tocmai din partidele proaste ai de invatat ?
Eu de ex. NU ma consider nici pe departe un pescar priceput, dar incerc sa "inteleg" de ce nu prind uneori, sau cel putin fac efortul asta !
Dar cand stii clar ca peste EXISTA in balta, in unele zile se prinde nemaipomenit si in altele nu, nu credeti ca mai degraba problema e PE MAL si nu IN APA ???

Georgemarian scrie:
salut,

De aceasi parere sunt si eu,din experienta mea pe floare (10 partide) la inceput,acum aprox 2 ani ma duceam de distractie pe floare,acum partidele nu su compara nici 20% ca cele de atunci.

Nu stiu daca poate sa conteste cineva asta,sau daca cineva o face,o face doar de dragul de a se contrazice.

O zi buna va doresc.

Cum naiba se face ca acum vreo 3 luni ai declarat ca abia te-ai apucat de pescuitul la feeder, cereai sfaturi pentru achizitia de lansete, si dintr-o data ti-ai adus aminte ca pescuiai pe Floare acum vreo 2 ani !!!??? :shock: :shock: :shock:
viewtopic.php?f=12&t=15757&p=106737#p106737

Consider destul de ciudata ( ca sa nu zic dubioasa ) interventia ta pe topicul asta.
Nu e deloc intelept ( si mai ales safe ) din partea ta sa ai o asemenea atitudine, dupa numai 3 luni de activitate si 7 posturi pe forumul nostru !

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 609 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 57, 58, 59, 60, 61  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]