Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 13 Dec 2017, 14:45

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Dec 2017, 20:51 
Neconectat
Membru senior

scubyduu scrie:
Am tinut cont de recomandarile voastre pentru o lanseta de 3,3 sau 3,6 m, dar saptamana trecuta mi-am achizitionat o lanseta Dome Power Fighter Quiver de 2,7m 10-40gr.
Am intrat intr-un magazin cu articole de pescuit si m-am uitat la lansete de dimensiunea 3-3,3m. Am pus mana pe niste lansete Jaxon si ET. Mi-a placut o lanseta Jaxon medium, doar ca avea o actiune mai mult parabolica si cantarea peste 250 gr .
Am pipait si niste lansete Tubertini , dar sareau din schema datorita pretului.
Am tot facut comparatie intre acel Jaxon de 3,3m si Dome Power de 2,7, inclinam sa imi iau lanseta Jaxon , dar la recomandarile unui prieten si a vanzatorilui (care este si un pescar foarte bun) am plecat cu lanseta Dome.
Doresc sa o folosesc strict pe lac, nu cred sa se preteze pe rauri.
Am intrat sa imi cumpar o sita pentru nada si am plecat si cu o lanseta.
Credeti ca am facut o alegere proasta, datorita marci sau a lungimi prea scurte?

In primavara va veni si lanseta numarul 3 pentru feeder , care va fi o lanseta medium 3,3-3,6 mm cu un buget de 300-500. Sigur o sa va cer ajutorul in momentul respectiv.

acel vanzator, bun pescar, asa cum spune si Bumy (care chiar este in foarte bun pescar), te-a cam pacalit, el avea de vandut ceva, te sfatuiesc sa ai mai multa incredere in recomandarile pescarilor de pe forum decat in vanzator
cu o lanseta de 2.70 nu prea ai ce sa cauti pe rau cu un curent mai mult decat foarte slab, sau pe o balta la mai mult de 30m. evident ca poti arunca si ceva mai departe, dar cu ce precizie :?: :o

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 07 Dec 2017, 00:44 
Neconectat
Membru junior

Parerea mea e sa-ti iei totusi o lanseta de 3.6m deoarece e mult mai versatila decat 2.7, 3 sau 3.3m si te va ajuta si in lanseu, mai ales atunci cand trebuie sa pescuiesti cu strune lungi de peste 1m (Mures si Somes). Cat despre mulineta, o mulineta de 4000 gen RYOBI ECUSIMA sau SPRO PASSION sunt mulinete foarte bune in bugetul tau. Despre lanseta, nu stiu ce sa zic in bugetul de 200 RON pentru ca este destul de putin. La cca 250 RON ai putea achizitiona un BENZAR ALLROUND 3.60m/110g care la banii astia e destul de ok. si se preteaza atat pe lacuri la crap si caras cat si pe rauri cu debit mic-mediu, are 5 varfuri daca nu ma insel de puteri diferite si cred ca e o lanseta f buna pentru un incepator. Sub acest pret exista bineinteles lansete insa eu nu le-as recomanda.

Sus

MesajScris: 07 Dec 2017, 09:09 
Neconectat
Membru nou

Salut,

Cand am luat decizia de a achizitiona acest picker, m-a gandeam ca nu va fi o lanseta versatila si folosita la fiecare partida de feeder.
Totusi am zis sa am si in arsenal o lanseta scurta, strict pentru lac, pentru anumite scenarii.
Sper sa nu fi fost super mega prostit :D.

Lanseta cu lungimea de 3,6m , ca si criteriu principal, as dori sa aibe greutatea sub 250 gr. Puterea lansetei de cat sa fie ?
Daca as tine cont strict de buget (maxim 500 Ron), singurele lansete care le-as alege ca si marca, ar fi : Trabucco, Maver sau Tica. Ce ati adauga voi ?

Corectati-ma daca gresesc :
puterea lansetei - tine strict de greutatea care poate fi lansata (+ 10-20%) + mentioneaza ce tip de lansete este light, medium sau heavy.
semnalizarea - aici intervin varfurile.
actiune - preferabil progresiva.

Pentru drill-uri ok chiar si cu peste mic, care este caracterstica cea mai importanta la care voi va uitati?

Sus

MesajScris: 07 Dec 2017, 09:20 
Neconectat
Moderator

Colegii au mare dreptate cand spun ca o lanseta de 2,7m are utilizare total speciala, si mai ales pentru scenarii destul de rar intalnite.
Insa, daca iti poti permite, e foarte bine sa ai si o asemenea lanseta si sa nu-ti para rau ca ai cumparat-o. Repet, daca iti poti permite sa o tii pentru situatii rare cand iti va fi extrem de utila intr-adevar.

l.e.
scubyduu scrie:
...
Totusi am zis sa am si in arsenal o lanseta scurta, strict pentru lac, pentru anumite scenarii.
Sper sa nu fi fost super mega prostit :D.
...

Nu ai fost prostit, chiar ti-ai dorit asa ceva, stai linistit.

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 07 Dec 2017, 09:41 
Neconectat
Membru senior

Scuby, sa nu ma intelegi gresit, eu am spus ca vanzatorul te-a pacalit in raport cu ce vroiai tu de la lanseta, altfel pickerel este o lanseta onorabila, care asa cum spune si Pivo, poate fi foarte utila in anumite situatii

Sus

MesajScris: 07 Dec 2017, 16:14 
Neconectat
Membru junior

scubyduu scrie:
Salut,
Detin o lanseta baracuda de 3,90m, putere 40-120gr si o mulineta carp expert de 4000.
Stiu ca nu am o lanseta foarte protivita pentru un incepator de aceea as dori un mic ajutor din partea voastra.

Doresc sa imi achizitionez o lanseta din clasa medium, care sa aibe o lungime de 3,3m din 3 tronsoane. Aceasta lanseta as dori sa o folosesc strict pe lacuri si de ce nu si pe rau, cand debitul este destul de scazut.
Buget lanseta sub 300 RON. O voi achizitiona anul acesta sau in perioada de iarna.

M-as orienta spre o lanseta Trabucco, Spro sau Jaxon (din motive financiare, desi multe informatii pe internet nu am gasit despre aceste lansete .)
Sunt binevenite orice recomandari din partea voastra, poate si o lanseta cu lungimea de 3,6m
Apreciez ajutorul vostru, fir intins!

salutare
da ai ales un 2,70m desi ai spus ca esti in cautare de 3,3 sau eventual 3,6. Din start e clar ca vanzatorul si-a facut meseria- te-a simtit ca tu de acolo vrei sa pleci cu o lanseta:) Acea lanseta va fi pentru anumite situatii(lansari aproape, locuri stramte, copaci aplecati in spate si deasupra locului, curent slab etc) dar asta nu inseamna ca nu vei prinde peste cu ea. Atentie la a treia lanseta pe care vrei sa o achizitionezi sa nu vii acasa cu vreo lanseta de 2,9m. Asculta de sfaturile colegilor, cu siguranta ei stiu despre ce vorbesc atunci cand recomanda ceva
fir intins!

Sus

MesajScris: 08 Dec 2017, 01:40 
Neconectat
Membru junior

Pentru a 3-a lanseta, in bugetul tau de 500RON, eu ti-as recomanda fie un Benzar Competition 3.6m, fie Tica Reactor Lite (e mai moale ca Benzarul asa ca pe ape curgatoare nu sta asa de bine insa pe lacuri e bestiala), fie Maver Powerlite. Poti sa mai incerci si Tubertini Focalize 3.6m/100g sau 3.90m/80g. Eu acum am varianta 3.90/80g si pot spune ca este un bat f.f. versatil pe care nu l-as schimba cu altceva. Despre Benzar Competition, pot sa-ti spun ca luna aceasta sau cel tarziu luna viitoare am sa-mi iau unul ptr ca este un bat foarte bun la banii acestia si mie personal chiar imi place batul.
Oricum este f. important ce doresti tu de la lanseta deoarece fiecare percepe in alt fel raspunsul unei lansete in drill sau in lanseu. O data ce stii exact ce vrei de la lanseta respectiva, vor putea veni si sfaturile de la cei care au mai folosit acel gen de lansete.

Sus

MesajScris: 08 Dec 2017, 13:21 
Neconectat
Membru nou

Deci mi-am stabilit lungimea lansetei ca va fi de 3,6m. O voi folosi 80-90% pe lac, pestele vizat fiind de talie mica -medie (caras, platica, babusca , rosioara).
Lansarile pana in 50m, pentru ca oricum nu stiu sa lansez corect si bine.

Voi folosi method feeder cu greutatea de maxim 35gr si cosulete de maxim 50 gr.

Eu mi-am facut un top al lansetelor , va rog sa ma ajutati. As dori sa tineti cont ca nu le pot "pipai" pe toate. Vor fi achizitionate online.

1. Korum 12Ft 45gr
2. Korum 12Ft 60gr
3. Maver Powelite 90gr
4. Maver Genesis Pro 90gr
5. Trabucco Feeder Sygnum TXL Supreme 75g
6. Trabucco Selector XS Master Feeder 75g
7. Tica Reactor lite
8. Preston Competition Pro 12ft Medium
9. Benzar Competition
10.Tubertini Focalize

Topul lansetelor este facut de catre mine din ce am observat eu pe internet, recomandarile voastre si din multe discutii de pe forum.

Eu cred ca una din lasetele de mai sus, va face fata cu brio cerintelor mele.
Este posibil sa o achizitionez in curand sau poate doar la anul in primavara.

Va rog sa va dati si voi cu parerea, ce ar fi mai bun pentru mine.

Multumesc pentru timp si ajutorul acordat!

Sus

MesajScris: 08 Dec 2017, 14:17 
Neconectat
Membru junior

Salut, Benzar Competition am eu, il folosesc la pescuitul crapului cu method de 30 gr, daca ma infig in lanseta reusesc sa lansez pana in 80 m,dar nu foarte precis, deci cred ca tu vrei ceva mai sensibil .

Sus

MesajScris: 08 Dec 2017, 20:06 
Neconectat
Membru senior

eu nu am pescuit cu KORUM, dupa mine, pentru ce vrei tu de la lanseta, cred ca ar trebui sa treci Powerlite si Prestonul mai in fata
ba chiar Powerlite de 3.30 este o lanseta mai universala, merge la orice, eu pescuiesc cu ea de patru ani si sant foarte multumit, evident ca o lanseta mult mai scumpa sigur e mai buna, dar la banii astia e OK

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]