Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 17 Noi 2019, 03:50

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta Dunare
MesajScris: 04 Iul 2019, 18:07 
Neconectat
Membru junior

CristianC82 scrie:
Sunt momente cand ai nevoie de un cosulet mai greu.

Ce vreau eu este o lanseta puternica, care sa semnalizeze bine trasaturile pestilor mici, iar pretul poate depasi 500 (poate merge si la 1000) :)

Multumesc

Sunt momente. Dar nu sunt 50 de metri niciodată. De fapt, rar vei sari de 30.
DM 130 as zice eu, sa fie bine sa nu fie rau. O sa te duci si cu cosulet de 150 la 30 de metri, mai mult nu vei avea nevoie. Si inca mai poti pescui la albitura fara sa fii ridicol...Daca esti căpos si vrei sa pescuiesti cu 150gr super lejer, dar sa poti da si cu 200-250gr ca deh, uneori ai nevoie (?!), poti sa te arunci chiar la un DM160.
My2cents...

Sus

pescuit la feeder black friday reduceri
MesajScris: 05 Iul 2019, 13:12 
Neconectat
Membru nou

Costin Mirea scrie:
Sfatul meu, pentru ipoteza cu naditul la distanta, e sa folosesti un momitor, nu cosuletul ala de la haldorado. Cu momitorul poti nadi lejer la 80 m + si ai si precizie mai buna in lansare. Ca si lanseta, daca te apropii de pragul de 1000 lei poti gasi pe la anunturi un Preston Dutch Master de 130 sau chiar 160 grame. Ambele lanseaza cosulete de 150 grame destul de lejer si amortizeaza foarte bine pentru niste bete heavy/extraheavy.

Salut

Sa inteleg ca cea mai ok varianta pentru o lanseta sensibila pentru Dunare cu cosulete grele ar fi DM 130 - corect?

Ce momitoare sunt ok pentru ea sa momesc la distanta? Eventual in cazul in care as folosi-o si la crap la distante mari?

Multumesc.

(vad ca e o lanseta foarte versatila...)

Sus

MesajScris: 05 Iul 2019, 19:05 
Neconectat
Membru senior

Eu am folosit momitoare de la Haldorado cu 3 spite pentru nadit. Pentru pescuitul efectiv, pentru distanta mare, method de minim 45 grame, chiar 60 grame daca vrei sa dai peste 100 m.

Sus

MesajScris: 25 Iul 2019, 20:31 
Neconectat
Membru nou

Multumesc pentru sfaturi. Am ales sa merg pe un DM 160g. Nu stiu cum se comporta la semnalizarea trasaturilor pestilor mici, dar in rest este superba :)

Se poate inchide.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]