Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 22 Sep 2019, 20:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare "scule"
MesajScris: 06 Sep 2019, 15:19 
Neconectat
Membru nou

Salut, sunt pescar incepator, de anul asta. Am cateva nelamuriri in ce consta cateva achizitii. Mai intai va scriu ce detin si dupa ce as dorii sa cumpar

Detin: doua bete 3.6m la 50 lei din bazar grele, dar cu putere de aruncare 200-300 grame. Au fost numai bune pentru nadit cu racheta.
Aceste doua bete echipate cu doua mulinete la 35 lei cu monofilament, am lansat la o distanta de 92 de m cu racheta de nadit si un fir monofilament de 0.35

Un bat diamant alb 3.9m cu putere de aruncare 150-220grame echipat cu o molineta baracuda feeder evo 60 + inca una identinca ce am folosit-o pe o lanseta baracuda 3.9m infinity telefeeder 80-120grame, dar pe care am vandut-o deoarece nu e de mine.

Pe toate molinetele am fir monofilament de 0.35, verde

Ce parere aveti de molineta baracuda feeder evolution 60? E buna pentru pescuit pe rauri, la feeder si pe lacuri ? Nu stiu cum se numeste tipul de pescuit cu plumb, gen montura helicopter, plumb pierdut.

Vreau sa cumpar:

1. Inca doua molinete feeder evolution 60, daca sunt bune pentru locurile unde am mentionat mai sus
2. O lanseta de 3.9m cu putere de 100-150 grame si actiune de varf, dupa mine zic ca e perfecta pentru lac, pentru rau nu stiu deoarece nu am nevoie de distanta mare.
3 fir, dar nu stiu ce e mai bun. Textil sau monofilament plus inaintas mai gros? Eu as zice ca un monofilament e bun, e si mai ieftin plus un inaintas mai gros pentru a nu se rupe la aruncare. Cu cel de 0.35 am patit de doua ori.

Astept propunerile voastre .

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare "scule"
MesajScris: 07 Sep 2019, 07:58 
Neconectat
Membru senior

Stabileste-ti un buget in primul rand. Pescuitul la feeder nu e ieftin. Daca vrei ceva cat de cat ok, trebuie sa scoti ceva banuti din buzunar. Ce ai tu acolo nu are nicio treaba cu pescuitul la feeder. Pe lac nu ai nevoie de bete cu putere de 150gr, alea se folosesc doar in cazuri exceptionale. La un fir de 0,35 nu iti trebuie niciun inaintas si daca te apuci de feeder oricum va trebui sa iti iei fire de 0,20-0,25.
Mulinete ieftine si bune iti poti lua de la Okuma. Sa iti iei un bat cu varfuri finute pentru lac, nu ai ce face cu cu una 3,90 cu actiune de varf si 150gr putere. Majoritatea pescarilor folosesc pentru aceasta situatie bete cu putere 50-60-80gr, rar mai mult.

Sus

MesajScris: 07 Sep 2019, 22:26 
Neconectat
Membru nou

Nu vreau sa arunc bani pe asa ceva. Undeva la 150 Ron maxim per lanseta. Daca o sa caut o lanseta de 3-90 cu putere de minim 80 si maxim 150. Cu actiune progresiva sau de varf e bun? . Spre exemplu am luat baracuda infinity telefeeder 3.90 80-120 cu doua varfuri la 120 Lei. Si eu zic ca e mai calitativa decat cele detinute deja, chiar daca e mai molcuță.

Ce parere aveti de lanseta 3.9m Fl competition carp feeder, 2 in 1 ? Sau sa merg pe ceva doar feeder, exemplu mi-a facut cu ochiul baracuda absolute feeder, dar e peste 150, asa ca m-am uitat la stream feeder 3.9m 160g . Ce spuneti?

Sus

MesajScris: 08 Sep 2019, 10:56 
Neconectat
Moderator

Păstrează ceva bani și pentru un minciog mare și juvelnic încăpător. Dacă nu ai deja

Sent using Tapatalk Pro

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 08 Sep 2019, 11:31 
Neconectat
Membru junior

Salut,
Fratilor eu am impresia ca aici vorbeste mutul cu surdul . Cu alte cuvinte, se discuta lucruri total diferite si pe urma se poate sa ne miram cu totii ca nu ne intelegem.
Prietenul "Rongda " spune de la inceput ca:
Citat:
sunt pescar incepator, de anul asta. Am cateva nelamuriri in ce consta cateva achizitii. Mai intai va scriu ce detin si dupa ce as dorii sa cumpar
si tot o data anunta ce vrea sa cumpere cu subiect si predict.
Deci NU INTREABA ce sa cumpere ci SPUNE CE VREA EL.
Sigur ca fiecare om are dreptul la propria opinie.
Pe de alta parte mi se pare corect sa-i atragem atentie asupra unor aspecte specifice acestui forum:
Acesta este un forum SPECIALIZAT EXCLUSIV NUMAI PE PESCUITUL la feeder.
Momit cu racheta se practica la PESCUITUL LA CRAP care este alt stil de pescuit total diferit de pescuitul la feeder.
De asemenea, ca si caracteristici, lansetele pe care le-a achizitionat mi se pare mie ca sunt specifice pescuitului la CRAP la nivel de incepator .
Daca dupa ce a aflat aceste lucruri se mai intereseaza de parerea noastra despre lansete, mUlinete ( se scrie corect MULINETE nu MOULINETE ) fire inseamna ca vreasa se apuce de pescuit la feeder si atunci v-a trebui sa-si schimbe parerea actuala pe care o are despre pescuit.
Rongda ori ce stil ai practica vei ramane in continuate prietenul nostru pentru ca pescarii de pretutindeni sunt prieteni intre ei.
O zi buna,

Sus

MesajScris: 09 Sep 2019, 08:41 
Neconectat
Membru nou

Am propus singur lansetele deoarece nu cumpar branduri premium. Personal le cumpar din bazar deoarece sunt mai ieftine si cum am mai zis nu vreau sa dau o caruta de bani. Sa inteleg ca eu pescuiesc la tehnica Crap? Am stat si m-am gandit dacavdau la feeder nu pot arunca 5 rachete cu nada? Am si senzori tot cu swingere, le mai pot folosii la feeder? . Si nu prea imi plac lansetele parabolice. Am avut una si am vandut-o. Era prea moale. Minciog am, incapator pentru un peste de 3kg.

Sus

MesajScris: 09 Sep 2019, 11:29 
Neconectat
Membru junior

Rongda scrie:
Am propus singur lansetele deoarece nu cumpar branduri premium. Personal le cumpar din bazar deoarece sunt mai ieftine si cum am mai zis nu vreau sa dau o caruta de bani. Sa inteleg ca eu pescuiesc la tehnica Crap? Am stat si m-am gandit dacavdau la feeder nu pot arunca 5 rachete cu nada? Am si senzori tot cu swingere, le mai pot folosii la feeder? . Si nu prea imi plac lansetele parabolice. Am avut una si am vandut-o. Era prea moale. Minciog am, incapator pentru un peste de 3kg.

Salut Rongda,
Pescuit la feeder inseamna pescuit de finete si care acorda o sansa importanta si pestelui. Daca stam bine si ne gandim exista pe lumea asta o multime de "stiluri" de pescuit:
- pescuit cu plase ( navod, setca, prostovol. varse etc.etc. )
- pescuit cu carbid, dinamita, grenade sau chiar cu bombe nucleare
- pescuit cu substante halucinogene sau chiar cu plante otravitoare
- Pescuit cu prajina de rufe sau cu batatorul de covoare, etc. etc.
In pescuit la feeder NU se folosesc:
- semnalizatoare electronice de tipul senzorilor, swingerelor , statiilor de semnalizare sau chiar instalatiile automate pe intepare a pestelui si recuperatului firelor
- rachete de nadire
- mai mult de 1 lanseta ( exista exceptii cand se folosesc 2 lansete pentru a se cauta si intretine eventual 2 vaduri de nadire
Semnalizare prezentei pestelui se "vizualizeaza" direct la varful lansetei ( din acest motiv se folosesc lanseta cu varfuri foarte fine ( sa poata semnaliza cea mai fina prezenta a celui mai mic peste vizat, dar in acelasi timp acele varfuri trebuie sa fie capabile sa aduca la mal pesti cat mai mari si mai puternici)
In pescuitul la feeder se folosesc fire subtiri ( monofilament in mod curent 0,20 si multifilament mult mai subtire) pentru ca sa se incadreze in pescuitul de finete de care vorbeam . Acele de asemenea sunt ace mici , fine dar realizate din oteluri speciale pentru ca sa nu se rupa cand trage un peste mai mare.
De asemenea in pescuitul la feeder exista acesorii specifice acestui tip de pescuit.
Tu ai pus de la inceput problema banilor si te inteleg. dar ai pus-o gresit pentru ca te-ai gandit sa-ti cumperi un SNOP de lansete , un sac de mulinete etc, etc,
Mai mult, ai facut socoteala celui care este " Scump la tarate si ieftin la faina"
Pai cumperi 4 mulinete de 50 lei ( adica un total de 200 lei) care in pescuit ca lumea intr-o vara s-au stricat si anul urmator cumperi alte 4 mulinete care de asemenea intr-un sezon s-au paradit !
Sau cumperi o mulineta de firma pe care dai 200 -300 lei si care te tine 10 ani ?
Aceeasi socoteala se face si la lansete si la fire si la ace si la momitoare , etc., etc,
Dar hai sa fim cinstiti si fara suparare :
Tie nu cred ca ti se potriveste pescuitul la feeder !
Sper ca intelegi ca cele scrise de mine mai sus sunt fara nici o intentie de a te supara sau de a te jigni .
Iti doresc Succes in viata si daca ai sa ajungi pescar " Fire intinse"!

Sus

MesajScris: 09 Sep 2019, 22:25 
Neconectat
Membru nou

Salut, din cate mi-ai zis mai sus se pare ca feederul nu e pentru mine. Ce tip de lanseta sa cumpar atunci, din ce categorie? Imi place mult sa ma duc la pescuit. Oricum, cred ca voi ramane doar un pescar amator. De obicei cand ma duc la pescuit ma duc cu 4 lansete deoarece daca balta permite, de ce nu? La inceput aveam monturi cu năditor, dar dupa mi-am pus montura cu plumb si popup.
Fir intins !!

Sus

MesajScris: 10 Sep 2019, 11:34 
Neconectat
Membru junior

Rongda scrie:
Salut, din cate mi-ai zis mai sus se pare ca feederul nu e pentru mine. Ce tip de lanseta sa cumpar atunci, din ce categorie? Imi place mult sa ma duc la pescuit. Oricum, cred ca voi ramane doar un pescar amator. De obicei cand ma duc la pescuit ma duc cu 4 lansete deoarece daca balta permite, de ce nu? La inceput aveam monturi cu năditor, dar dupa mi-am pus montura cu plumb si popup.
Fir intins !!

Salut Rongda,
Din punct de vedere a pescuitului la lanseta , scuze dar nu pot sa-ti dau sfaturi deoarece eu am renuntat la pescuitul la altceva decat lansetele de feeder.
Dar ai spus ca esti incepator asa ca, ma intreb de ce nu incepi cu INCEPUTUL ? Cu alte cuvinte de ce nu incepi cu UNDITA ( varga sau teava cum i se mai spune in diverse alte parti)
In urma cu aproximativ 60 ani cand am inceput eu sa pescuiesc, sa stii ca nu existau lansete, nu exista fibra de sticla sau fibra de carbon. Pescarii amatori ( asa cum ne numeam in acele timputi , pescuiau NUMAi cu UNDITE facute din STUFUL ( TRESTIA ) care creste pe malul baltilor. Cu acele undite prindeau o multime de specii de peste ( caras, rosioara, platica, sabioara, balos si din cand in cad si cate un crap de 2-5 kg) .
Eu la randul meu cand mi-am dus nepotul la pescuit i-am pus o undita ( de carbon ca este mai usoara ) in mana si am considerat ca , este bine sa invete orice lucru cu INCEPUTUL. Si acum am in permanenta o undita la mine si din cand in cand ma distrez pescuind la maruntis.
Nu te lua dupa ce-ti spune nimeni ( nici dupa ce-ti spun eu ). Incepi cu inceputul , pas cu pas, cauta un pescar mai BATRAN si incearca sa inveti de la el INCEPUTURILE pescuitului. Invata sa legi un ac, sa echilibrezi o pluta, sa alegi firul potrivit functie de varga, de pestele tinta si de montura pe care o alegi.
Invata sa pui 1 rama in ac, dar tot o data invata cum se face un "buchet" de rame, cum se prepara nada si ce momeala se potriveste cel mai bine in baltile in care pescuiesti.
Cu alte cuvinte fa-ti ucenicia si lasa ASTRONOMIA cu RACHETE de nadit.
Dupa ce ai sa stai pe malul baltii 1 an ( minim) dupa ce are sa te bata soarele in cap pana nu ai sa mai stii de tine, sau are sa te ploua pana vei fi bun de pus la murat, dupa ce ai sa mergi pe jos cu rucsacul si cu spopul de unelte in spate 5-10 km pentru ca alta varianta nu ai sa ai, abea dupa ce ai sa treci prin fazele acestea ai sa te poti orienta in privinta STILULUI de pescuit pe care ai sa-l alergi.
Pescuitul se invata si se face pe malul apei nu la televizor sau la calculator.
Fir intins,

Sus

MesajScris: 10 Sep 2019, 21:11 
Neconectat
Membru nou

Mihai123456 as dori sa ți dau "like"........dar nu pot.....BIG BIG like.......:))

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]