Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 19 Noi 2019, 09:23

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat lanseta 150g Dunare
MesajScris: 14 Sep 2019, 17:57 
Neconectat
Membru nou

Buna ziua!
Doresc sa cumpar o lanseta de Dunare,am vazut cateva,dar nu ma pot hotara.Am,deja,o lanseta Cormoran Specilland SRP 40-120g si merita o surioara.Ca reper am luat,Korum Feeder Rod 3 piece 3,9m 150g,dar am vazut online si:Okuma,Mtx 10,Daiwa Ninja,Cormoran GF Pro,Cormoran Bull Fighter,Daiwa Black Widow.Ceva sa duca cosulet de 100g+nada si sa fie permisiva la mal,cu pestii mai mari la struna subtire.Cormoranul duce 80g+nada si nu sta acolo unde pescuiesc.

Sus

pescuit la feeder black friday reduceri
 Subiectul mesajului: Re: Sfat lanseta 150g Dunare
MesajScris: 14 Sep 2019, 21:25 
Neconectat
Membru nou

Sau,un Korum 3,90 120g?Am inteles ca poate arunca un cosulet de 100g+nada.Daiwa powermesh?

Sus

MesajScris: 15 Sep 2019, 09:12 
Neconectat
Membru nou

PRECISION RPL RIVER FEEDER*3,60M*150G? Heeelp! Care e mai buna? Cu cat sap, cu atat ma ingrop in posibilitati.

Sus

MesajScris: 15 Sep 2019, 09:57 
Neconectat
Membru junior

Bitonc scrie:
Buna ziua!
Doresc sa cumpar o lanseta de Dunare,am vazut cateva,dar nu ma pot hotara.Am,deja,o lanseta Cormoran Specilland SRP 40-120g si merita o surioara.Ca reper am luat,Korum Feeder Rod 3 piece 3,9m 150g,dar am vazut online si:Okuma,Mtx 10,Daiwa Ninja,Cormoran GF Pro,Cormoran Bull Fighter,Daiwa Black Widow.Ceva sa duca cosulet de 100g+nada si sa fie permisiva la mal,cu pestii mai mari la struna subtire.Cormoranul duce 80g+nada si nu sta acolo unde pescuiesc.

Salut Bitonc,
Bine ai venit pe forumul "www.pescuitlafeeder.ro"
Daca te uiti in SECTIUNILE "Recomandari pentru cumparatori " adica aici unde ai postat si tu,
sau in sectiunea " Pescuit la feeder pe rau " adica aici :
viewforum.php?f=9
ai sa gasesti o multitudine de postari referitoare la alegerea sculelor de pescuit pe raurile Romaniei dar si pentru pescuit la DUNARE.
Sunt foarte multe postari pentru ca sunt foarte multi pescari care au ales stilul de pescuit la feeder, si fiecare are propriile pareri si preferinte.
Daca am vazut eu bine tu ai devenit membru al acestui forum exact ieri si din acest motiv am inceput cu urarea traditionala la romani " Bine ai venit ! ". Ne-ar fi facut o mare placere sa te fi prezentat in cateva cuvinte. Nu este vorba de o "autobiografie" :lol: ci de o prezentare ca de la pescar la pescar de genul :
" pescuiesc la feeder de XX ani " , prefer sa pescuiesc pe crapodroame sau pe ape salbatice, etc. etc.,
In felul acesta ajungem sa ne cunoastem si cand ne vom intalnii INTAMPLATOR pe o balta din jurul Bucurestiului sau pe o apa curgatoare si cine stie cum vom face cunostinta ne vom bucura ca am intalnit pe PRIETENUL de pe forumul "Pescuit la feeder" pe care il stiam dupa NINCK, si dupa PREFERINTELE la pescuit.
Vrei raspuns la intrebarile tale ? Pai cauta subiectele in sectiunile recomandate de mine si nu numai, fati o idee generala si daca totusi nu esti lamurit pune intrebari punctuale nu intrebari generale .
Ca sa fiu mai clar ai pomenit in postarea ta 4 sau 5 marci consacrate de lansete , iar in unele cazuri si cate 2 sau mai multe variante de lansete in cadrul ofertelot existente pe acele marci.
Daca vor incepe colegii sa raspunda v-a exista o multime de pareri pentru ca TOATE marcile pomenite de tine sunt in TOP, penru ca fiecare pescar are preferintele lui, preferinte aparute atat datorita calitatii dar mai cu seama datorita deferentelor la "milimetru" intre o marca si alta.
Vrei sa sti ce se potriveste DORINTELOR TALE sau mai bine solicita sfaturi referitoare la ce CONDITII trebuie sa indeplineasca o lanseta cu care sa pescuiesti la DUNARE dar atentie ca si aici exista miste "limite"
- Pescuiesti la 15 m de mal ?
- Pescuiesti la 40 m de mal in plin suvoi ?
- Speciile de peste pe care vrei sa le pescuiesti ?
- etc.
- etc.
Dupa ce te-ai lamurit cu caracteristicile fizice si tehnice pe care sunt de dorit sa le aiba lanseta ta lucrurile devin mai simple :
- Te gandesti cate narca de lanseta iti inspira cea mai mare incredere.
- treci pe la banca si verifici soldul ,
- faci o lista cu lansetele care indeplinesc CONDITIILE solicitate de tine
- te duci la magazinul cu lansete cel mai apropiat de casa ta la care ai verificat stocul si ai confirmata existenta pe stoc a lansetelor care sunt pe lista ta, pui mana pe lansete, le pipai, le cantaresti si te hotarasti sa o cumperi.
Partea cea mai amuzanta sti care este ? Indiferent cate succese vei avea cu acea lanseta, in ziua cand vei avea o ghinion si nu vei prinde un peste, vinovata pentru aceasta gherla v-a fi , NENOROCITA de LANSETA : :lol:
Fir intins iti doresc

Sus

MesajScris: 15 Sep 2019, 18:24 
Neconectat
Membru nou

Salut si scuze!
Ma numesc Nicu si sunt in primul an de pescuit la feeder.Pescuiesc,preponderent,pe ape salbatice(canal Dorobantu,Dunare la Gostinu,un canal de irigatii la Pietroasele de Buzau).La Gostinu,pescuies in curent puternic,la 25-35m de mal.Imi trebuie cosulet de 100g gol,cel de 80g este luat de curent.Am un Speciland SRP 40-120g,dar la 100g+nada este fortat cand arunc.Recent am vandut niste scule de crap si dupa "impozitare"am buget de un Korum 150g.NU L-AM PIPAIT.
Eu pescuiesc la ce pica,scobar,am prins si caras,morunas.
Caut o lanseta care sa poata arunca acea greutate,sa fie progresiva,sa semnalizeze bine in acel curent.
Din ce am citit prin forumuri ar fi Korum,dar am vazut pe forumuri ca sunt colegi multumiti cu Korum120.Mi-e frica,ca in goana dupa forta,sa nu iau o lanseta prea tare si sa scap pestii.
Multe din lansete despre care am citit,care se incadreaza in buget,nu se mai gasesc.
O lista cu ce lansete mi-ar placea,in ordinea preferintelor-increderii:
1-Lanseta Korum Feeder 3.96m/150g
2-Lanseta Korum Feeder 3.96m/120g-nu cred ca se mai gaseste,nu stiu daca arunca 100g+nada,fara sa o rup(incepator)
3-LANSETA CORMORAN GF FEEDER PRO HEAVY, 3.90M, 50-150G, 3+3BUC (LA SRP,E SLABA MANDRINA)
4-Lanseta Cormoran GF Feeder Pro Heavy, 3.90m, 60-180g, 3+3buc
5-Lanseta Okuma Custom Black River Feeder XH, 3.90m, 150g, 3+3buc -CALITATE?Chiar poate,atat?
6-LANSETA TRABUCCO PRECISION RPL EXTREME FEEDER, 3.90M, 150G, 3+3BUC
7-PRECISION RPL RIVER FEEDER*3,90M*150G
8-LANSETA DAIWA POWERMESH FEEDER 3.90M, 150G, 3+2BUC-am auzit numai lucruri bune(nu cred ca mai gasesc)
9-LANSETA DAIWA NINJA X FEEDER, 3.90H, 50-150G, 3+3BUC-n-am gast recenzii
Fac apel,la cei care le-au pipait,tinut,folosit sa dea o parere,tinand cont de urmatorele:
1-sunt incepator si nu prea stiu sa arunc
2-sunt incepator si nu prea stiu sa scot pestii mai mari(unde dau,nu am trasaturi decat la struna de 0,16-014 si ac mic)
3-sunt incepator si trebuie o semnalizare mai accentuata(sa ma ia de mana,una dupa ceafa....)
4-am toate defectele unui incepator
5-sa se gaseasca varfuri :D

Sus

MesajScris: 14 Oct 2019, 19:30 
Neconectat
Membru nou

Buna, parerea mea este ca prima data trebuia sa spui cat de puternic este curentul de apa ,apoi la ce diatanta pescuiesti . daca vrei o lanseta buna cauta energo team 4.20 150g sau korum 3.90 120 sau 150 .eu pescuiesc pe Prut si sunt situatii in care dau cu mrx-v 3.60 de 75g intr-un curent destul de peternic pe distanta mica cu cosulete de 80+nada destul de maricele si stau destul de bine .

Sus

MesajScris: 19 Oct 2019, 23:12 
Neconectat
Membru nou

LANSETA DAIWA NINJA X FEEDER, 3.90H, 50-150G, 3+3BUC-n-am gast recenzii = detin doua; folosite si in curent puternic atat la distanta cat si aproape; semnalizeaza acceptabil (am prins caras, vaduvita, morunas, ciortan, moace, clean, mreana); cel mai mare peste o mreana la 4,5kg pe care am pierdut-o din prostie, la mal (struna subtire, lipsa minciog...=rateu); duce si 170-180 grame daca nu o fortezi; nu stiu daca se gasesc varfuri asa usor ca la alte marci/modele

Sus

MesajScris: 31 Oct 2019, 22:03 
Neconectat
Membru junior

Ești din București văd ,aveți o grămada de magazine acolo , du-te si pipăie o Okuma Custom Black River feeder xh 390 150 g , pe deasupra are si un preț imbatabil !

Sus

MesajScris: 31 Oct 2019, 23:04 
Neconectat
Membru junior

Sau lanseta feeder Daiwa Ninja X 3.90m/120g, 3+3 sec . Are 2 varfuri de carbon, semnalizeaza foarte bine. Am luat-o la recomandarea unui prieten, am fost cu ea la Dunare si sunt foarte , foarte multumit de tinuta ei in curent.
Merge cu cosulet de 120 g + nada. Nu am avut nevoie de cosulet mai greu si, cum imi torn plumbii pt cosulete singur, am facut si o matrita cu "picioruse" pentru eventualitatea unui curent mai puternic .
fir intins,

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]