Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 09 Apr 2020, 19:40

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lanseta Delphin
MesajScris: 24 Mar 2020, 21:20 
Neconectat
Membru nou

Detine cineva ,lanseta Delphin Opium Feeder V2 Shrink, 3.60m, 80g, mar interesa cum se comporta ,s-au la acesti bani ce ar fi mai ok pentru lac binentales ?

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta Delphin
MesajScris: 25 Mar 2020, 13:37 
Neconectat
Membru junior

ca si design bate majoritatea lansetelor de pe piata chiar si pe cele mai scumpe.
la pescuit insa nu sta asa de bine: este foarte parabolica adica se face covrig la un caras de pana intr-un kg.
daca iti intra ceva crap, controlul in drill este aproape de zero (sau mi-a fost mie frica sa trag mai tare de lanseta)
precizia in lanseu are si ea de suferit si cel mai bine este sa o folosesti cu cel mai rigid varf daca vrei sa dai cat de cat in acelasi punct.
mie imi place cum arata insa la pescuit nu am simtit-o deloc pe gustul meu cu toate ca am pescuit mult timp la spinning si imi place senzatia sa simt pestele in drill , la aceasta lanseta mi se pare prea exagerat.
in consecinta am pescuit numai cateva ore cu ea ca m-a enervat cumplit

Daca specia vizata este carasul si ciortanul cred ca te poti distra de minune cu acesta lanseta daca nu te deranjeaza faptul ca este foarte moale.
avantajul ei foarte mare este ca semnalizeaza forte bine si ca arata exceptional si este si usoara.

Cu bani mai putini ai putea sa te orientezi catre : okuma black feeder de 80g cam la 200
sau cu mai multi banuti spre : Daiwa Windcast 80g pe la 400.
Sunt si lansete de la preston in banii astia insa nu sunt fan ca mi se par prea groase asa ca nici mana pe ele nu am prea pus, dar sunt convins ca cei care le detin pot sa-ti dea mai multe info, asta daca nu deja exista pe forum. tot pentru lac si cu actiune progresiva gasesti un pic mai scumpa pro method feeder-ul de la Dome Gabor sau Royal Method Carp de 360 (pt un pret bun trebuie sa contactezi magazinele din Ardeal ca ei ti le pot aduce in bani mai putini din Budapesta).
Cu siguranta cei care sunt posesori si fani de Trabucco te pot indruma catre acele lansete

Este greu sa dai sfaturi, fiecare pescar are gusturile lui, se confrunta cu situatii diverse de pescuit, abordeaza doar un singur mod de a pescui (method, cosulet sau monturi clasice) sau doreste ca sa abordeze mai multe stiluri ETC...

Daca esti la inceput de drum, parerea mea este ca nu are rost sa te arunci la lansete scumpe ca s-ar putea mai tarziu sa-ti dai seama ca nu este pe gustul tau.
eu recomand tuturor ca la inceput sa se orienteze catre okuma, fie ca e ceymar sau custom black deoarece sunt niste lansete (ieftine) facute destul de bine, cu semnalizare si precizie buna, care reusesc sa aduca la mal si pesti mari fara probleme.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Lanseta Delphin
MesajScris: 25 Mar 2020, 19:29 
Neconectat
Membru nou

Multumesc pentru raspuns.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]