Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 02 Iun 2020, 01:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare Minciog (coada + cap)
MesajScris: 20 Mai 2020, 17:44 
Neconectat
Membru nou

Va salut!

Doresc sa achizitionez un minciog (coada + cap) dar am vazut ca sunt foarte multe modele si multe dimensiuni..imi puteti recomanda ceva va rog?
Ca si dimensiune a cozii am vazut la cineva pe malul apei un minciog de 3.40 m, deci cred ca undeva in inetrvalul 3-4m ar fi ok pentru mine. Ca si dimensiune a capului de minciog, nu am nici cea mai vaga idee.

Mentionez ca pescuiesc in general la peste mic si mediu (crapi de pana in 5 kg) si as avea un buget de 300 de lei, dar accept si recomandari mai ieftine. :D

Multumesc anticipat

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 20 Mai 2020, 19:48 
Neconectat
Membru senior

In cazul asta trebuie sa te axezi pe un cap de minciog cu ochiuri mari (ca sa nu ti se agate spinul de la aripioara dorsala a crapului in ochiuri) iar materialul sa fie ori monofilament ori caucicat (asta e mai greu un pic). Un cap de minciog bun ar fi PRESTON C-DROME LATEX LANDING NET 22 sau 20 iar ca si coada poti incerca MIDDY MUSCLE-TECH HANDLE 4M sau Tubertini Serial Strong II 3m

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 19:58 
Neconectat
Membru nou

Mersi pentru sugestii Pivo, tu ce lungime a cozii ai recomanda? 3m, 4m sau undeva intre?

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 22:01 
Neconectat
Membru senior

Eu as recomanda 4m(mufare tip rubeziana nu telescopica) deoarece poti sa o scurtezi nefolosind primul tronson si o faci de cca 3m iar daca ai nevoie de o coada mai lunga pui si primul tronson si o ai de 4 m. Cea de la Tubertini, eu am primul model, are 3m, e telescopic insa este extrem de puternica. O am de 5 ani si am folosit-o in toate ocaziile si la peste mare si la peste mic. Problema este daca mergi undeva unde ai un mal mai inalt sau unde ai apa f. mica la mal, acolo ai nevoie de 4m(eu folosesc si 4.5m)

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 07:40 
Neconectat
Membru nou

In cazul acestea, daca ar fi sa aleg mufare tip rubeziana si PRESTON C-DROME LATEX LANDING NET 22, in buget mi-ar intra aceste doua cozi:
Carp Zoom FD 3.30m si Power Fighter by Dome 3.30 m

Vreo idee spre care sa ma orientez?

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 08:38 
Neconectat
Membru senior

Nu le cunosc, nu stiu cum se comporta.

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 09:29 
Neconectat
Membru junior

eu la capu de minciog folosesc cele cu plasa de nylon...is mult mai practice....se usuca imediat iar in caz de ii iese pestelui carligu din gura il scoti imediat...le-am tot schimbat dar mam oprit de cativa ani la cele din nylon si nu regret...momentan il am pe asta si isi face treaba cu brio.
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/c ... o-eva.html
nu e in stoc dar ai de unde alege

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 09:36 
Neconectat
Membru nou

Mersi Cata! Ca si coada ce folsoesti?

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 12:47 
Neconectat
Membru junior

o ieftinatura de la colmic de 3 m telescopic.o costat pana in 50 de lei da de vreo 2-3 ani isi face treaba

Sus

MesajScris: 22 Mai 2020, 00:25 
Neconectat
Membru senior

Sunt f bune si cele din monofilament insa sa aibe ochiuri mari si sa nu fie din mono f. subtire deoarece un ciortan mai nervos ti-l va rupe sau daca nu, atunci cand se zbate se va incalci cu spinul de la dorsala in ochiuri si o sa-ti rogi moartea scotandu-l de acolo ptr ca spinul acela are niste zimti orientati in jos care blocheaza ochiul sa alunece peste spin. Si mai e o problema la cele mono(am si eu vre-o 5 capete din mono dar in special ptr peste mic): in timp se "coace" firul si se rupe. Pentru crap sunt modele cap de minciog din mono(de ex Tubertini) realizat din mono de 0.8 cu ochiuri mari insa este destinat exclusiv pentru pesti mari asta deoarece are ochiuri f mari si daca prinzi caras sau platica iti iese juma de peste afara prin ochiuri....
Avantajul celor din mono este greutatea redusa fata de cele cauciucate. In nici unul dintre ele nu ti se agata carligul!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]