Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 24 Mar 2017, 18:01

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 269 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Permise pescuit -pe 2017
MesajScris: 02 Ian 2017, 19:26 
Neconectat
Membru nou

Cu ce lejeritate se discută despre 4-500 de lei taxa...Pescuitul trebuie să fie accesibil pentru toți, la 400-500 de lei taxa, nu stiu câți o vor plati,asa ca suma colectata va fi aceiași, poate chiar mai mică.

Trimis de pe al meu Philips_V526 folosind Tapatalk

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 02 Ian 2017, 20:39 
Neconectat
Membru junior

Unora le-ar convenii sa plateasca o suma mare pe permis pentru a putea pescui "civilizat" pe o apa publica in care resursa acvatica sa fie bine gestionata. Din postarile pe acest subiect am inteles ca s-ar dorii ca niste persoane numite "asociatie" (restul fiind doar platitori de permise si eventual observatori) sa faca acesta buna gestionare. Cel putin teoretic ar merge si asa, adica asociatia sa aiba salariati care sa rezolve problemele in numele asociatiei. Este insa posibil asa ceva ?

Sus

MesajScris: 02 Ian 2017, 21:02 
Neconectat
Membru nou

Resursa acvatica ar trebui să fie protejată si acum.Legi sunt, oameni plătiți sa faca asta sunt.N o sa l civilizeze asociația în veci pe unul care nu are educație și nu e în stare să si strângă gunoiul pe care l face.Totul tine de om.Asa ca nu vad de ce as fi obligat să mă înscriu într o asociație care, probabil, nu o să facă nimic pentru mine, cu excepția faptului de a mi încasa cotizația.

Sus

MesajScris: 02 Ian 2017, 22:36 
Neconectat
Membru junior

dumibvu scrie:
Cu ce lejeritate se discută despre 4-500 de lei taxa...Pescuitul trebuie să fie accesibil pentru toți, la 400-500 de lei taxa, nu stiu câți o vor plati,asa ca suma colectata va fi aceiași, poate chiar mai mică.

Si mai este o problema, multi din cei care vor plati o taxa mult mai scumpa vor spune adio C&R, probabil va fi o razbunare.

Sus

MesajScris: 02 Ian 2017, 22:45 
Neconectat
Membru senior

Hoombres scrie:
dumibvu scrie:

Si mai este o problema, multi din cei care vor plati o taxa mult mai scumpa vor spune adio C&R, probabil va fi o razbunare.

Salut,eu nu cred asta,pescarii care practica C&R eu zic ca-o sa porcedeze la fel ca si cand taxa este mai mare,tine de caracterul omului.De exemplu eu acuma platesc la asociatie 75lei fara balti,dar daca va creste taxa la 200lei exemplu tot asa ma voi comporta pe malul apei.Ce vina au pestii sau ce imi va schimba caracterul?!

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 09:38 
Neconectat
Membru junior

Mare adevar spui Sorine !
Dupa mine nu este un mare bai ca majoritatea pescarilor nu elibereaza pestii prinsi , problema mai mare o reprezinta la unii ca nu se pot limita la cantitate si nu tin cont de dimensiunile legale pe care trebuie sa le aiba pestii pescuiti , apoi sa nu uitam ca multi se instaleaza cu o padure de bete cand merg la pescuit ... permisul de pescuit ar trebui sa se acorde mult mai greu ... nu doar marirea taxei ar trebui sa contribuie la asta ...
Cred din pacate ca numai niste controale drastice facute intens pe malurile apelor , ne pot duce si pe noi spre civilizatie ...

Acuma sa vedem ce si cum v-a fi dupa instalarea noului guvern , social de altfel ... sunt numai ochi si urechi ;) .

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 10:01 
Neconectat
Membru nou

Nu stiu daca o taxa mai mare rezolva problema populatiei piscicole din raurile noastre. In schimb, interzicerea pescuitului industrial pe tot teritoriul Romaniei ar putea revigora apele pubilce din tara noastra.
De exemplu, in Slovacia s-a interzis complet pescuitul industrial, iar perioada de prohibitie este de ~4 luni pe an. Se poate pescui in prohibite dar fara retinere. Daca in aceasta perioada esti prins ca iei peste acasa risti pana la doi ani de puscarie (pot fi cu executare). La fel si daca retii peste sub dimensiunile legale sau mai mult decat prevede legea.
Eu n-am nicio problema sa platesc 500 ron taxa pe an, dar banii sa nu se duca.......pe apa sambetei, cum cred ca s-ar intampla la noi.
Ca idee, in Ungaria permisul de pescuit este in jur de 100 ron + o taxa de campare in functie de zona de pescuit (sunt zone unde aceasta taxa nu exista). Nu stiu cum, dar ei reusesc cu aceasta taxa sa faca mai multe populari in decursul unui an. Mai exact am platit 5700 forinti, in acesti bani a intrat inclusiv carnetul de membru, fiind primul an in care mi-am facut permis la ei.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 10:50 
Neconectat
Membru nou

Așa cred si eu, controale si sancțiuni la greu.Oricum, reprezentanții unei asociații, fără a fi însoțiți de cei ai instituțiilor statului, n au nicio calitate oficială, nu sunt agenti constatator, deci nu pot aplica sancțiuni.Eu pescuiesc doar pe Dunăre.Am avut cel puțin 25 de ieșiri anul trecut.Cu excepția unui singur control de la PF, nu m a întrebat nimeni de sănătate, nu m a controlat nimeni la juvelnic.Pe alte grupuri văd postări de la Cernavoda, multi zic ca sunt foarte mulți parașutiști?Ați văzut vreo asociație în control pe acolo

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 10:51 
Neconectat
Membru nou

?

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 12:40 
Neconectat
Membru nou

Am sunat la Anpa, în legătură cu vizarea permisului...Vizarea si eliberarea permisului se va face doar prin asociații(desi in atribuțiile Anpa intra si ,,eliberarea si vizarea permiselor de pescuit").Mi s a zis sa nu ma grăbesc, până nu se lămurește legea celor 100 de taxe, iar dacă totuși vreau sa merg la pescuit , sa plătesc taxa de 30 de lei si sa merg la o asociație pt viza.Mi s au indicat 3 nume de asociații ( cu numere de contact).E o mare ,, ceață'', ca s o citez pe doamna cu care am vorbit.Concluzia:,,mai așteptați, nu se știe ce va fi"

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 269 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]