Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 22 Ian 2017, 05:37

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Permise pescuit -pe 2017
MesajScris: 03 Ian 2017, 14:21 
Neconectat
Membru nou

Prin anularea taxei cred ca se da liber la braconaj. La Cernavodă am mai văzut mașină politiei trecând pe dig dar nu oprește sa verifice permise sau pe parașutiști, care sunt băștinași în număr destul de mare și gălăgioși. Ăsta nu este România mea.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 03 Ian 2017, 14:43 
Neconectat
Membru senior

Alin74 scrie:
Mare adevar spui Sorine !
Dupa mine nu este un mare bai ca majoritatea pescarilor nu elibereaza pestii prinsi , problema mai mare o reprezinta la unii ca nu se pot limita la cantitate si nu tin cont de dimensiunile legale pe care trebuie sa le aiba pestii pescuiti , apoi sa nu uitam ca multi se instaleaza cu o padure de bete cand merg la pescuit ... permisul de pescuit ar trebui sa se acorde mult mai greu ... nu doar marirea taxei ar trebui sa contribuie la asta ...
Cred din pacate ca numai niste controale drastice facute intens pe malurile apelor , ne pot duce si pe noi spre civilizatie ...

Acuma sa vedem ce si cum v-a fi dupa instalarea noului guvern , social de altfel ... sunt numai ochi si urechi ;) .

Salut,apropo am sunat azi la asociatie unde am eu permisul la as.banatul si taxa a scazut fata de anul trecut.Taxa acuma fiind de 70 lei,deci s-a ieftinit cu 5 lei.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 15:10 
Neconectat
Membru junior

Salut , interesant , la ap banatul sunt si eu membru , ieri am sunat pe cel care vizeaza permisele asociatiei la Lugoj , ii bolnav saracu praf ... am schimbat cateva cuvinte , ca ne cunoastem de ceva vreme , dar mi-a fost greu sa-l intreb cat costa anul asta cotizatia cu tot cu vizarea permisului ... :( .
Treaba ciudata v-a fi cand intra noua lege modificata pe rol ... sau nu-i modificata ... vorba cetateanului turmentat ... 'da eu cu cine votez , hac' :D

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 15:36 
Neconectat
Membru nou

sony_exodus scrie:
la as.banatul si taxa a scazut fata de anul trecut.Taxa acuma fiind de 70 lei,deci s-a ieftinit cu 5 lei.

Pai cum sa nu scada taxa cand asociatia pierde pescari pe banda rulanta. Doar asa, cu taxa mica, mai poate tine pescarii. N-au licitat niciun metru de apa, nimeni nu stie ce se intampla cu banii, n-au niciun fel de deschidere daca ii intrebi ceva de bani, mai rau ca la comunisti. Pana la urma lumea s-a prins ca nu-i nicio diferenta intre Banatul si APS.........doar ca APS-ul a licitat (si castigat) cateva tronsoane de apa. Banatul s-a judecat prin tribunale, a pierdut.......si a ramas cu ......

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 19:20 
Neconectat
Membru junior

Oricum ar fi taxa, mare , mica, daca nu se vor lua masuri si nu se vor vedea efectele legilor pe malurile apelor sunt degeaba si taxele si asociatiilor. Prefer sa platesc o taxa mare de cateva sute de lei pe an, poate chiar mai mult (daca stai sa calculezi cati bani lasi pe taxa de intrare pe baltile private, cateva sute de lei nu e mult deloc daca ai si avea unde sa pescuiesti decent pe apele publice) si prefer sa nu platesc, cu toate ca o fac si sunt membru de asociatie pentru ca asa e moral si civilizat, o taxa de maxim 100 de lei pentru ca efectul achitarii sau neachitarii taxei momentan e acelasi.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 19:36 
Neconectat
Membru nou

Nu toată lumea își permite să plătească o taxă de cateva sute de lei, poate si mai mult.Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, sunt doar curios de ce e civilizat si moral sa fii membru într o asociație?Oare statutul de plătitor de cotizatie îți insufla unele calități umane?Te face să respecți legea si sa ti faci curat pe locul de pescuit?

Trimis de pe al meu Philips_V526 folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 19:44 
Neconectat
Membru junior

E greu in Romania,vina e de ambele parti ,si la noi si la autoritati.Noi lasam gunoaie pe malul baltii,noi luam pesti sub dimensiune si peste cantitatea permisa,autoritatile nu isi fac treaba etc....Am incercat in desele iesiri la Dunare(doar acolo pescuiesc)sa strang gunoaiele si sa le dau foc, sa stau de vorba cu diversi pescari si sa le explic ca pot sa prinda peste si cu o lanseta si sa-i incurajez sa pescuiasca la feeder,sa vorbesc cu oamenii legii,dar de multe ori esti privit ca un ciudat..Asta ne e mentalitatea...Nu ne vom destepta niciodata...
Am vazut ca s-a infiintat un nou minister-cel al Apelor si Padurilor,dar cred ca jaful va continua...keep the hope

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 20:07 
Neconectat
Membru senior

Pentru cine este interesat de Giurgiu.

A.n.p.a nu se mai ocupa de vizare si eliberare permise de pescuit. Acest drept l-a cedat AJVPS-ului.

Am fost azi la ajvps si mi-au spus sa revin peste 2-3 saptamani pana se definitiveaza totul. faci si ei niste sedinte etc

IMPORTANT : taxa de 30 de lei ramane valabila, am platit-o azi.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 20:33 
Neconectat
Membru nou

dumibvu scrie:
sunt doar curios de ce e civilizat si moral sa fii membru într o asociație?

Poate si pt ca in absolut toate tarile cu pescuit bine reglementat/dezvoltat pescarii fac parte dintr-o asociatie. Mai mult, ei trebuie sa sustina un examen ca sa primeasca permis de pescuit.
Diferenta e ca asociatiile de la noi nu fac mai nimic pentru pescari/pescuit, contributia lor la buna dezvoltare a pescuitului fiind aproape nula. De aici si sentimentul (absolut just) ca dai banii de pomana.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2017, 20:55 
Neconectat
Membru nou

Si asta tine de moralitate?Poate ca eu nu înțeleg termenul.În sfârșit, eu mă opresc aici în ceea ce privește acest subiect!

Trimis de pe al meu Philips_V526 folosind Tapatalk

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]