Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 25 Feb 2017, 06:31

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Permise pescuit -pe 2017
MesajScris: 03 Ian 2017, 21:35 
Neconectat
Membru nou

O asociatie iti poate impune, prin regulamentul de ordine interioara, sa ai o conduita adecvata pe malul apei, iti poate impune sa participi la activitati de ecologizare, etc. Cu alte cuvinte, te poate disciplina, daca nu vrei sa-ti pierzi legitimatia de membru si implicit dreptul de a fi pescar.
In Romania aceste lucruri par SF deoarece singurul scop al asociatiilor de la noi este de a colecta bani, dar in alte tari aceste lucruri chiar functioneaza.
N-are legatura cu moralitatea, tine strict de vointa fiecarei asociatii in parte, asociatia avand dreptul, prin examen, de a-si selecta pescarii.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 04 Ian 2017, 00:59 
Neconectat
Membru junior

mie mi se pare normal ca felul de acordare si platire online a permiselor pentru Delta Dunarii sa se aplice si pentru restul apelor...ca de exemplu daca vrei sa te duci 3 zile pe Siret iti achiti o taxa de 3 x 5 lei pentru zilele precizate ...vrei permis pentru tot anul achiti o taxa de 300-400 lei

Sus

MesajScris: 04 Ian 2017, 17:55 
Neconectat
Membru junior

Salut,
Am fost astazi in Iasi si am achitat clasica taxa la Trezorerie de 30 lei, dupa care, am mers la Politia de Frontiera in Copou, avand copii xerox dupa chitanta, permis ANPA si buletin (asa cum am procedat in ultimii 4 ani), insa nu au vrut sa-mi primeasca actele in vederea eliberarii PG-ului (=permis de granita, necesar pentru a avea acces dincolo de fasia de protectie existenta pe orice granita; pe malul Prutului, fasia de protectie este reprezentata sub forma unei brazde cu o latime de cativa metri), deoarece nu am permis eliberat de o asociatie de pescuit sportiv...
In urma unor discutii citite pe facebook pe un grup al pescarilor sportivi din Iasi, am aflat ca ieri, Politia de Frontiera a primit acte pentru eliberarea PG-ului, in regim normal, iar dupa ce reprezentantii unei asociatii de pescuit i-au "vizitat", astazi au sistat primirea documentelor.
Se pare ca, din pacate, cei care au nevoie si de acest act pentru a putea pescui, vor trebui sa astepte impartirea ciolanului intre asociatiile locale... Tare sunt curios ce taxe vor baga, acum cand suntem doar la cheremul lor :cry:

Rectific: persoana care a depus ieri actele in conditii normale, a fost astazi chemata de Politia de Frontiera sa depuna dovada cotizatiei la asociatie!

Sus

MesajScris: 04 Ian 2017, 19:53 
Neconectat
Membru junior

Nu mai platiti la trezorerie taxa ANPA ca riscati sa platiti degeaba si sa va pierdeti banii.
Se pare ca lucrurile se misca repede. Vedeti noul comunicat ANPA:
http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3- ... ivsportiv/

Sus

MesajScris: 04 Ian 2017, 21:03 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
Nu mai platiti la trezorerie taxa ANPA ca riscati sa platiti degeaba si sa va pierdeti banii.
Se pare ca lucrurile se misca repede. Vedeti noul comunicat ANPA:
http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3- ... ivsportiv/

Tinand cont ca e necesar ca intre autoritatile statului in domeniu si asociatii sa fie o "buna colaborare", ofiterul de serviciu de la frontiera m-a informat ca asociatia imi va scadea din cuantumul taxei totale contravaloarea sumei achitata catre ANPA.

Sus

MesajScris: 07 Ian 2017, 17:25 
Neconectat
Membru nou

Din rândul celor 102 taxe propuse pentru a fi eliminate fac parte timbrul de mediu pentru autovehicule, 33 de taxe consulare şi de cetăţenie, 20 de taxe de la Registrul Comerţului, taxele radio-TV, taxa suplimentară pentru eliminarea paşaportului, 22 de taxe pentru pierderea sau modificarea actelor, 13 taxe extrajudiciare de timbru şi taxele pentru permisele de pescuit recreativ/sportiv.Ce sa inteleg,ca nu se mai plateste taxa ptr pescuit sportiv sau cum?Deja totul este foarte confuz!

Sus

MesajScris: 07 Ian 2017, 17:28 
Neconectat
Membru nou

Sau acum in loc de 85lei cat se platea la asociatie ptr permis se scade contravaloarea permisului ANPA si ramane la 55lei,chiar sunt curios!

Sus

MesajScris: 07 Ian 2017, 17:43 
Neconectat
Moderator

Contează aia 30 lei ?

Sent using Tapatalk

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 08 Ian 2017, 13:38 
Neconectat
Membru junior

Din ce inteleg eu , modificarea care s-a facut prin anularea taxei de pescuit ANPA , obliga ca toti pescarii sa devina membri de asociatie , doar asociatiile vor mai avea drept de eliberare permise de pescuit .
Nu se mai poate plati direct la trezorerie cum era pana acuma , platesti la asociatie plus contributia , asociatia respectiva trebuie sa aiba contract de concesionare ...bla , bla , bla ... v-a fi o nebunie ...

Sus

MesajScris: 08 Ian 2017, 14:22 
Neconectat
Veteran

Am impresia ca era mai simplu inainte,30 de ron si gata acum
ce facem,trebuie sa cautam asociatii de doi lei infiintate la apelul
bocancilor care nu au nici o treaba cu pescuitul sportiv.
De exemplu eu stau in Medgidia unde nu exista asa ceva,trebuie sa
caut pe la Constanta sau pe unde mama dracului pe la Istanbul poate.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]