Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 23 Oct 2018, 09:30

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Zone de pescuit contractate
MesajScris: 04 Apr 2018, 21:05 
Neconectat
Membru junior

Doru.T scrie:
Ar fi culmea sa se faca un studiu real al fondului piscicol existent, si-ar taia singuri craca :) ca apoi sa fie si mai evident ca e nevoie de populari care nu se fac

Salut,
Din cate am vazut eu voi va referiti la fonduri piscicole apartinand AJVPS pe ape curgatoare. Ai fi foarte curios daca de 20 ani s-a mai auzit de populari in ape curgatoare UNDEVA oriunde in Romania in ape curgatoare apartinand AJVPS.
Oricum voi ib zona de vest a tarii sunteti norocosi deoarece inca mai aveti zone de pescuit apartinand AJVP . Spun asta pentru ca eu, locuitor al Bucurestiului am avut curiozitatea la un moment dat sa caut ape statatoare su curgatoare care sa fie trecute la AJVP din Bucuresti sau judetele limitrofe Bucuresti si nu am gasit nici una. Am exclus Jud. Giurgiu care are Dunarea cu regimul special al ei. De mentionat ca exista cateva AVP in Bucuresti care teoretic ar trebui sa aiba si pescari, ba chiar atunci cand dl.lui Selaru ii vine bine numara si pescarii existenti in Romania ca sa poata sa se laude cu numarul mare de memnbri existenti . Dar grija pentru pescuitul sportiv cam la atat se reduce.
o seara buna,

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 04 Apr 2018, 23:32 
Neconectat
Membru senior

Mihai123456 scrie:
Doru.T scrie:
Ar fi culmea sa se faca un studiu real al fondului piscicol existent, si-ar taia singuri craca :) ca apoi sa fie si mai evident ca e nevoie de populari care nu se fac

Salut,
Din cate am vazut eu voi va referiti la fonduri piscicole apartinand AJVPS pe ape curgatoare. Ai fi foarte curios daca de 20 ani s-a mai auzit de populari in ape curgatoare UNDEVA oriunde in Romania in ape curgatoare apartinand AJVPS.
Oricum voi ib zona de vest a tarii sunteti norocosi deoarece inca mai aveti zone de pescuit apartinand AJVP . Spun asta pentru ca eu, locuitor al Bucurestiului am avut curiozitatea la un moment dat sa caut ape statatoare su curgatoare care sa fie trecute la AJVP din Bucuresti sau judetele limitrofe Bucuresti si nu am gasit nici una. Am exclus Jud. Giurgiu care are Dunarea cu regimul special al ei. De mentionat ca exista cateva AVP in Bucuresti care teoretic ar trebui sa aiba si pescari, ba chiar atunci cand dl.lui Selaru ii vine bine numara si pescarii existenti in Romania ca sa poata sa se laude cu numarul mare de memnbri existenti . Dar grija pentru pescuitul sportiv cam la atat se reduce.
o seara buna,

Oricat ne-ar place sau nu AGVPS populari pe ape curgatoare s-au mai facut. Fara sa caut acum (cu o simpla cautare pe internet poti sa afli date mai precise) stiu ca AJVPS Mures a populat de mai multe ori in ultimii ani, Aradul de asemenea, mai recent, in iarna, s-a populat la Alba.
Dupa parerea mea pe rau popularile sunt importante, dar cel putin la fel de importanta este grija fata de pestele existent, asta deoarece este greu de populat atat cat pot unii sa distruga.

Sus

MesajScris: 10 Apr 2018, 18:26 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
Oricat ne-ar place sau nu AGVPS populari pe ape curgatoare s-au mai facut. Fara sa caut acum (cu o simpla cautare pe internet poti sa afli date mai precise) stiu ca AJVPS Mures a populat de mai multe ori in ultimii ani, Aradul de asemenea, mai recent, in iarna, s-a populat la Alba.
Dupa parerea mea pe rau popularile sunt importante, dar cel putin la fel de importanta este grija fata de pestele existent, asta deoarece este greu de populat atat cat pot unii sa distruga.

Salut,
Deci Mures, Arad, Alba = 3 judete din cate sunt in total cu fonduri de pescuit pe ape curgatoare. Este bine si asa si gospodarii din acele judete chiar ca ar merita sa fie felicitati .
Dar Timis ( pe Bega pe vremuri se faceau partide frumoase de pescuit, ) dar in alte judete cu ape curgatoare, dar in lacurile si baltile din Romania din cele peste 50 judete ?
Omul sfinteste locul ! Este cumva posibil sa se "exporte" ceva gospodari din judetele din sud si in restul Romaniei ?
Paste fericit tuturor.
Razvan

Sus

MesajScris: 30 Iun 2018, 23:10 
Neconectat
Membru senior

A fost finalizata etapa II de atribuire de catre ANPA a zonelor de pescuit (printre care: Canalul cu Apa Calda, Siretul de la intrarea in tara, Lacul Bicaz, Lacul de acumulare Stanca Costesti)) deci atentie cei interesati la permise.
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... _02_2018(1).pdf

Sus

MesajScris: 01 Iul 2018, 04:13 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
A fost finalizata etapa II de atribuire de catre ANPA a zonelor de pescuit (printre care: Canalul cu Apa Calda, Siretul de la intrarea in tara, Lacul Bicaz, Lacul de acumulare Stanca Costesti)) deci atentie cei interesati la permise.
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... _02_2018(1).pdf

Click pe linck-ul de mai sus si apare un raspuns dragut :
"Hopa! Pagina respectivă nu poate fi găsită.
Se pare că nu a fost găsit nimic aici. Poate încerci o căutare?"
te rog poti sa verifici linck-ul ? MULTUMESC MULT

Sus

MesajScris: 01 Iul 2018, 04:27 
Neconectat
Membru senior

Incearca asta: http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3-recreativ/
Descarca documentul scris cu rosu

Sus

MesajScris: 01 Iul 2018, 09:43 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
Incearca asta: http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3-recreativ/
Descarca documentul scris cu rosu

Multumesc mult , a mers.

3 concluzii valabile pentru mine :
1. Asociatiile de pescari sportivi din Bucuresti fac "munca voluntara" atata timp cat nici macar nu s-au inscris la aceasta repartitie de ape statatoare sau curgatoare pt repartizarea de ...
2. Cine doreste sa pescuiasca la "Apa Calda" musai sa aiba permis vizat la CONSTANTA !
3. In afara de zona de Dunare repartizata jud Constanta si cele 3 zone de pescuit sportiv repartizate asociatiilor din Jud. Mehedinti eu nu prea mai vad Dunarea pomenita nicaieri .
Lipsesc din lista atat cele 3 brate si lacurile din Delta Dunarii si nu apare nici zona din aval de Cernavoda pana la Mehedinti.

Ma intreb daca pescarii care nu agreaza sa pescuiasca pe crapodroame sau in ape private si furajate, nu au sa ajunga sa pescuiasca in Bulgaria :))
O zi buna si fire intinse

Sus

MesajScris: 02 Iul 2018, 08:58 
Neconectat
Membru junior

pt dunare si alte ape neconcesionate e valabil permisul albastru care e gratuit ,dar momentan e sistata eliberarea lor(cica au fost date prea multe)
http://www.anpa.ro/comunicat-de-presa-c ... recreativ/

Sus

MesajScris: 02 Iul 2018, 21:33 
Neconectat
Membru senior

krapcarasu scrie:
pt dunare si alte ape neconcesionate e valabil permisul albastru care e gratuit ,dar momentan e sistata eliberarea lor(cica au fost date prea multe)
http://www.anpa.ro/comunicat-de-presa-c ... recreativ/

Astia de la ANPA sunt dusi cu pluta, cum poti compara situatia din 2018 cu cea din 2017 ca nr de permise, cand regimul permiselor de pescuit este total diferit in 2018 fata de 2017.
Oricum intre cota de pescuit si nr de permise exista o legatura numai in capul lor

Sus

MesajScris: 19 Iul 2018, 18:15 
Neconectat
Membru senior

ANPA nu mai elibereaza permise albastre in 2018
http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3-recreativ/
Cel mai probabil pt a acoperii problema legata de lipsa permiselor albastre se fac studii aberante, din pix, fara legatura cu realitatea.
Carevasazica daca eu vreau un permis albastru pt a putea pescui legal pe o apa publica nealocata din jud. Cluj sau merg si eu la mare si vreau sa pescuiesc legal acolo, nu-l mai pot primi pt ca s-ar depasi capacitatea de pescuit pe Dunare. Halal stiinta.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]