Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 19 Oct 2018, 02:30

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Sep 2018, 10:04 
Neconectat
Membru junior

Ma intereseaza amenajarea unei balti de pescuit pentru agrement, nu vreau sa fie un carpodrom, mai mult o balta micuta, cocheta, utilata, momentan detin doar terenul, aprox 3ha, nu stiu inca daca voi mai cumpara teren pe langa, sau luciu de apa va fi mai mic, ma gandesc la un minim 100m latime si 200 lungime. Cunoaste cineva detalii legate de legislatie, costuri pt excavare, costuri pentru punerea in legalitate, eventual fonduri structurale etc.
Orice informatie imi e de ajutor!
Multumesc!

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 19 Sep 2018, 18:35 
Neconectat
Membru junior

ia legatura cu https://www.olx.ro/oferta/execut-amenaj ... 3WlbG.html , din cate am inteles de la un prieten care se ocupa cu asa ceva, dl. respectiv ar fi cel mai in masura

aici si o emisiune cu el https://www.youtube.com/watch?v=14ehTTmKzJU

Sus

MesajScris: 17 Oct 2018, 18:24 
Neconectat
Membru junior

Salut ma bag in discuție pentru ca cineva a încercat așa ceva lângă răul putna cu multi ani in urma dar băltuca nu a ținut apa. Nu sunt cunoscător dar de regula bălțile exista deja natural si trebuiesc decolmatate, sau au fost formate in urma excavatiilor pentru agregate sau alte roci, adică balastiere. Nu prea este practic pentru ca înseamnă mult carburant. Adică se extrage nisipul si pietrișul si se vinde si in urma ramane o balta cu izvoare, de obicei unde se găsesc agregate de rău este o panza freatica pentru ca acolo a fost cândva albia, si apoi se poate amenaja o pescărie. Oricum si in alt loc trebuie musai sa fie o panza freatica de suprafața si bineînțeles asta înseamnă studii, aprobari , etc. si apoi alte autorizații, de la biolog, .....Adică eu îmi dau cu presupusul aici dar e un topic interesant pentru ca sunt multe bălți colmatate, sau canale prin tara ce au potențial de piscicultura, dar totuși nu sunt amenajate si exploatate. Toată lumea așteaptă o combinație daca se poate si mai putini dornici sa investeasca , sa construiasca , sa muncească. Poate au dreptate.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]