Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 07 Dec 2019, 13:38

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prohibitie 2019
MesajScris: 12 Dec 2018, 19:05 
Neconectat
Membru senior

A fost publicat proiectul de Ordin privind perioada de prohibitie pentru anul 2019.
http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/ (a se vedea al doilea document)
Am vazut ca in actualul proiect a fost cuprins in ordin si propunerea facuta de mine la ministerele de resort pt anul 2018 (respinsa la vremea respectiva), in sensul instituirii in zonele de protectie a unei perioade de protectie la iernat incepand din toamna, in actualul proiectul de ordin de la 1 noiembrie pana la sfarsitul anului, sper ca va ramane asa. De asemenea salut declararea mai multor zone de refacere biologica (interzise la pescuit tot timpul anului) si introducerea in proiect a obligativitatii pescuitului in sistem C&R in anumite zone, cam putine zic eu, dar este un inceput care sper sa se multiplice in anii viitori, oricum îi felicit pe initiatori.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Prohibitie 2019
MesajScris: 12 Dec 2018, 20:51 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
A fost publicat proiectul de Ordin privind perioada de prohibitie pentru anul 2019.
http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/ (a se vedea al doilea document)
Am vazut ca in actualul proiect a fost cuprins in ordin si propunerea facuta de mine la ministerele de resort pt anul 2018 (respinsa la vremea respectiva), in sensul instituirii in zonele de protectie a unei perioade de protectie la iernat incepand din toamna, in actualul proiectul de ordin de la 1 noiembrie pana la sfarsitul anului, sper ca va ramane asa. De asemenea salut declararea mai multor zone de refacere biologica (interzise la pescuit tot timpul anului) si introducerea in proiect a obligativitatii pescuitului in sistem C&R in anumite zone, cam putine zic eu, dar este un inceput care sper sa se multiplice in anii viitori, oricum îi felicit pe initiatori.

Salut AlexD,
Bune initiative dar de la intentie la fapta in Romania, distanta este destul de mare uneori tinzand spre infinit si tare-mi este teama ca aceste prevederi sunt pura demagogie.
Si ca sa nu crezi cumva ca sunt carcotas vreu sa explic.
Deci in unele ape salbatice care nu sunt propietatea sau nu sunt concesionate nimanui, ANPA intentioneaza sa instituie sistemul C&R ? ! Am precizat ape salbatice pt ca in apele ( balti, japse etc.) proprietarul baltii asigura PAZA, TAXAREA si impune tipul de pescuit si asigura respectarea acestora . In schimb in apele care sunt in grija exclusiva a ANPC cine asigura respectarea LEGILOR si taxarea pescarilor in sistem C&R ? Politia ? Paznicii de vanatoare ? Pai aceste insitutii nu sunt in stare sa pazeasca apele de braconieri care baga plase la greu si au secat multe ape curgatoare de peste ( includ aici si mare parte din Delta Dunarii ).
Vreti sa discutam si de cat de respectata este periada de prohibitie ?
Alex eu sunt convins de buna credinta ta si-ti multumesc pentru vestile aduse . Dar sincer, nu am nici un pic de incredere in cinstea si corectitudinea celor care ar trebui sa asigure respectarea legii si din acest motiv am scris randurile de mai sus
Respect,

Sus

MesajScris: 24 Dec 2018, 22:27 
Neconectat
Membru junior

Felicitari , tine-o tot așa.

Sus

MesajScris: 07 Feb 2019, 21:29 
Neconectat
Membru senior

A fost publicat ordinul de prohibitie pe 2019
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 054-76.pdf

Sus

MesajScris: 16 Noi 2019, 06:39 
Neconectat
Membru senior

Atentie, de la 1 noiembrie pana la sfarsitul anului s-a intrat in perioada de prohibitie in zonele de protectie (la iernat). Vedeti art 3 din ordinul privind prohibitia pentru anul 2019 postat mai sus. Atentie in special in zona podurilor (cu un picior in albie) 500m amonte si 500m aval pescuitul este interzis

Sus

MesajScris: 16 Noi 2019, 09:18 
Neconectat
Membru nou

Poate am citit eu prea pe diagonala, dar unde este mentionata data de 1 Noiembrie? Din cate inteleg, articolul legat de piciorul podurilor s-ar aplica tot timpul anului.

Sent from my LM-G810 using Tapatalk

Sus

MesajScris: 16 Noi 2019, 16:39 
Neconectat
Membru senior

CezarM scrie:
Poate am citit eu prea pe diagonala, dar unde este mentionata data de 1 Noiembrie? Din cate inteleg, articolul legat de piciorul podurilor s-ar aplica tot timpul anului.

Sent from my LM-G810 using Tapatalk

Art. 3.-

(1) Se declară zone de protecție pentru resursele acvatice vii:

– 500 m amonte și aval măsurați pe axul albiei minore, din axul longitudinal al podurilor care au cel puțin un picior în albia minoră a cursurilor de apă;
.......
2) În zonele menționate la art. 3 alin. (1) se interzice pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv și familial al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și alte viețuitoare acvatice vii începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 15 martie și în perioada 1 noiembrie-31 decembrie, fără a aduce atingere perioadei de prohibiție prevăzute în prezentul ordin.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]