Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 26 Mar 2019, 06:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Permise 2019
MesajScris: 24 Dec 2018, 20:38 
Neconectat
Membru senior

http://www.anpa.ro/decizia-454-18-12-20 ... recreativ/
Permisele albastre si albe eliberate in 2018 de ANPA si asociatii sunt valabile si in 2019 (pana la eliberarea permiselor pe 2019), atentie insa: pe apele contractate numai impreuna cu viza pe 2019

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Permise 2019
MesajScris: 11 Ian 2019, 11:15 
Neconectat
Membru junior

ce stiti ? ccr a decis ca e neconstitutionala contractarea asta de la anpa la asociatii?

Sus

MesajScris: 20 Ian 2019, 03:04 
Neconectat
Membru junior

Permisele de pescuit recreativ ANPA

Potrivit deciziei ANPA nr. 454/18.12.2018, pana la emiterea de catre ANPA a noilor permise de pescuit recreativ pentru anul 2019, pescuitul recreativ in habitatele naturale, cu exceptia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii, se va desfasura pe baza permiselor de pescuit recreativ, emise de ANPA in anul 2018, astfel:

"Pentru Dunare si bratele sale, Marea Neagra si habitatele piscicole naturale necontractate de asociatiile de pescari in scop recreativ, pescuitul se va desfasura pe baza permisului de pescuit de culoare albastra, emis si eliberat de ANPA in anul 2018...".

"Pentru habitatele piscicole naturale contractate de asociatiile de pescari recreativi, pescuitul recreativ se va desfasura pe baza permisului de culoare alba, emis de ANPA si eliberat de ascociatiile de pescari recreativi in anul 2018... , insotit de carnetul de membru al asociatiei care a eliberat permisul, vizat pentru anul 2019".

Sus

MesajScris: 25 Ian 2019, 12:33 
Neconectat
Membru junior

se pare ca se pune in aplicare o ordonanta neconstitutionala , ccr a decis inca din 9 mai anul trecut

Fişiere ataşate:
COMUNICAT DE PRESĂ.pdf [903.04 KiB]
Descărcat de 43 ori
Sus

MesajScris: 25 Ian 2019, 13:37 
Neconectat
Membru senior

krapcarasu scrie:
se pare ca se pune in aplicare o ordonanta neconstitutionala , ccr a decis inca din 9 mai anul trecut

Din ce am inteles eu nu ordonanta a fost declarata neconstitutionala ci legea de aprobare a acestei ordonante. Nu sunt jurist si nu ma pricep ce inseamna exact asta, dar se pare ca, chiar si in aceasta situatie ordonanta respectiva ramane valabila si produce in continuare efecte. Eu am inteles numai ca aceasta ordonanta ar fi trebuit aprobata printr-o lege organica (ceea ce nu s-a intamplat), insa atat timp cand legea de aprobare nu a fost respinsa de parlament ea ramane in functiune. Acum daca nu exista un interes si de frica respingerii, cel mai probabil ordonanata nu va mai fi supusa procedurii de aprobare (aprobarea este greu de crezut ca se va obtine in conditiile unei legi organice care necesita o majoritate mai mare) si ca atare este de asteptat ca ordonanta sa ramana in continuare in aplicare.

Sus

MesajScris: 25 Ian 2019, 13:48 
Neconectat
Membru junior

poate se lamureste problema , in justitie cred ca sunt nule amenzile legate de aceasta lege de aprobare

Sus

MesajScris: 26 Ian 2019, 11:27 
Neconectat
Membru junior

deci clar ordonanta nefiind aprobata nu e legala, dar pescarii saracii ca sa stea linistiti umple aiurea buzunarele vanatorilor

Sus

MesajScris: 26 Ian 2019, 11:41 
Neconectat
Membru senior

krapcarasu scrie:
deci clar ordonanta nefiind aprobata nu e legala, dar pescarii saracii ca sa stea linistiti umple aiurea buzunarele vanatorilor

Ordonanta este legala. Am avut si eu o disputa pe aceasta tema cu domnul "Ticairlandezu" care m-a lamurit. O poti citi aici: http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... =2&t=13489

Sus

MesajScris: 05 Feb 2019, 07:18 
Neconectat
Membru junior

Dar PG-uri se elibereaza in baza permisului vechi...se poate pescui si fara ele ???, doar cu permisul ??

Sus

MesajScris: 05 Feb 2019, 10:21 
Neconectat
Membru junior

krapcarasu scrie:

Salut,
Nu inteleg de ce spui ca: "pescarii ..... umple aiurea buzunarele vanatorilor" ( nu ma refer la eroare de neacordare a subiectului cu predicatul din aceasta fraza ) ci la efectul actiunii de a platii acel permis.
Pana la urma , dupa parerea mea, plata " Permisului de Pescuit " este necesara numai in 2 situatii :
1. Pescuitul in ape neconcesionate ( in principiu ape curgatoare care nu au prezentat interes financiar pentru privatii ) si acestea sunt destul de putine.
2. Pescuit pe ape de granita care necesita PG si unde eliberarea PG-ului este conditionata de existenta Permisului de Pescuit .
Lasand la o parte ca este o prostie si un abuz din partea MI pastrarea in conditiile de eliberare a PG a acestei conditii absurde numarul celor care solicita aceast PG , deci implicit si a Permisului de Pescuit nu cred ca este atat de mare ca sa umple buzunarele cuiva.
Banii platiti pentru acel permis se duc atat catre ANPA cat si spre AGVSP din Romania chiar daca au fost colectati prin filialele acestora din teritoriu.
Deci nu in buzunarul VANATORILOR care ca si PESCARII sunt numai MEMBRII nu BENEFICIARI ai acestor bani.
In schimb AGVPS face altceva prin care BENEFICIAZA de NUMARUL pescarilor din Romania :
- La intalnirile internationale care intalniri au de fapt ca si subiect VANATOAREA, onor AGVPS-ul anunta TOTALUL MEMBRILOR INSCRISI fara sa faca delimitarea intre vanatori si pescari. Ori pentru stiinta dvs., membri platitori de permise in total sunt aprozimativ 370.000 din care vanatori 70.000 si pescari 300.000 deci se foloseste de numarul exagerat de mare a pescarilor care platesc permisul pt ca sa-si aroge merite pe care nu le au.
Faptul ca sunt 300.000 de Permise de Pescuit eliberate sau vizate anual este o alta problema pt ca dupa parerea mea multi solicita aceste permise din "inertie" fara sa realizeze ca de fapt nici nu au nevoie de ele, dar asta este o alta discutie.
Si pentru ca tot s-a adus in discutie AGVPS-ul aici pentru stiinta voastra de aproximativ 3 ani AGVPS are un forum ridicat pe internet care poate fi citit si TEORETIC unde se pot pune intrebarii, dar atentie ce intrebari pune-ti pe acel forum pentru ca urgent , celor care pun intrebari " stanjenitoare" li se baga repede pumnul in gura.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]