Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 25 Iun 2019, 09:52

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Permise 2019
MesajScris: 05 Feb 2019, 12:15 
Neconectat
Membru junior

ok, dar eu in zona mea nu vad nimic facut de ajvps pt pescari, doar jandarmii ziua hartuiesc pescarii cat de cat corecti. Noaptea se braconeaza .

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 05 Feb 2019, 14:36 
Neconectat
Membru junior

krapcarasu scrie:
ok, dar eu in zona mea nu vad nimic facut de ajvps pt pescari, doar jandarmii ziua hartuiesc pescarii cat de cat corecti. Noaptea se braconeaza .

Am spus si acelasi lucru in urma cu aproximativ 1 an dar au sarit colegi de forum care au spus ( scris) ca apele curgatoare din zona lor ( undeva in Nordul si in Nord- Vestul tarii ) sunt pline de peste. Asa ca din acest punct de vedere eu sunt de acord cu tine si inteleg ca si tu esti de acord cu mine ca Apele Romane si AGVPS pretinde si incaseaza bani pe Permisele de Pescuit fara sa actioneze de vreun fel in interesul pescarilor amatori ( sportivi) din Romania.

Sus

MesajScris: 06 Feb 2019, 08:09 
Neconectat
Membru junior

de acord.Pe la mine paza lor e ineficienta, o asociatie din judetul vecin (200-300 lei cotizatie)are raurile si a pus jandarmii locali pe pescarii care merg duminica cu un bat , doar in zona orasului , unde oricum au crapat pestii de la poluare.

Sus

MesajScris: 06 Mar 2019, 14:43 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
krapcarasu scrie:
se pare ca se pune in aplicare o ordonanta neconstitutionala , ccr a decis inca din 9 mai anul trecut

Din ce am inteles eu nu ordonanta a fost declarata neconstitutionala ci legea de aprobare a acestei ordonante. Nu sunt jurist si nu ma pricep ce inseamna exact asta, dar se pare ca, chiar si in aceasta situatie ordonanta respectiva ramane valabila si produce in continuare efecte. Eu am inteles numai ca aceasta ordonanta ar fi trebuit aprobata printr-o lege organica (ceea ce nu s-a intamplat), insa atat timp cand legea de aprobare nu a fost respinsa de parlament ea ramane in functiune. Acum daca nu exista un interes si de frica respingerii, cel mai probabil ordonanata nu va mai fi supusa procedurii de aprobare (aprobarea este greu de crezut ca se va obtine in conditiile unei legi organice care necesita o majoritate mai mare) si ca atare este de asteptat ca ordonanta sa ramana in continuare in aplicare.

am fost eu indus partial in eroare, este alta lege de aplicare. Asociatia din judetul vecin care are Siretul din judetul SV si raul Suceava (in mare parte) a si deschis un punct de lucru pt suveveni(la magazinul Fishingstore pe str Traian Vuia)

Sus

MesajScris: 06 Mar 2019, 21:56 
Neconectat
Membru nou

Salut
Intr-adevar Ajvps Botosani au concesionat apele importante sin jud Suceava.Acum 160 de lei cotizatia anuala nu e mare socoteala dar vor inca 100 de ron si taxa de inscriere in asociatie.
Eu consider ca asta e un fel de "taxa de smecher" dar este opinia mea personala.
Unde mai pui ca unii patroni de magazine de pescuit au inceput sa le faca propaganda celor de la Ajvps Botosani si cand am spus ca sunt de acord sa platesc taxa de 160 ron dar nu mi se pare normal sa platesc inca 100 ca sa ma inscriu in asociatie au zis "tu vrei sa pescuiesti gratis"
Nu vreau sa pescuiesc gratis dar vreau sa vad intai fapte populari,ecologizari,lupta cu poluarea si braconierii stiti ce raspuns am primit?"Pai o sa faca"
Eu pescuiesc destul de rar pe rau si cand merg prefer sa fiu in legalitate nu hartuit dar am si anumite principii.
Asta a fost oful meu iar opiniile sunt pur personale.

Sus

MesajScris: 10 Apr 2019, 16:43 
Neconectat
Membru senior

S-a publicat noul ordin privind pescuitul recreativ
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... er2019.pdf
Se pare ca toate permisele se vor elibera on line (vezi art. 3)

Sus

MesajScris: 29 Mai 2019, 19:51 
Neconectat
Membru junior

Buna seara !
Nu stiu daca postez unde trebuie , dar aici imi pare mai potrivit sa incerc sa ma lamuresc ...
Am obtinut ca si multi altii de altfel , permisul de pescuit ANPA pentru Dunare si bratele sale , am solicitat online cerere PG pentru judetele MH si CS , am primit e-mail de comfirmare ca , cererea a fost inregistrata , din pacate sunt vreo doua saptamani si inca nu am primit viza PG ... ati patit careva la fel ?
Chiar asa de greu merge procedura ?

Sus

MesajScris: 29 Mai 2019, 21:30 
Neconectat
Moderator

Da, nu esti singurul.

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 30 Mai 2019, 08:34 
Neconectat
Membru nou

Pt MH am primit la 3 zile de la depunere. Pt CS nu am primit nici acum, cererea fiind pusa in 21.05.

Sus

MesajScris: 30 Mai 2019, 10:27 
Neconectat
Membru junior

In data de 10 mai 2019 am depus on line cerere pt PG pentru Judetele :

- DOLJ
- CALARASI
- MEHEDINTI
- OLT
- TELEORMAN
- GIUGIU
Deocamdata am primit PG de la Judetele: Giurgiu, Olt , Mehedinti si Calarasi
Sunt tare curis daca la angajatii Politiei de Frontiera din judetul Teleorman vor reusi sa rezolve aceasta "problema " pana in decembrie 2019

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]