Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 19 Oct 2018, 03:14

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Iun 2018, 10:32 
Neconectat
Veteran

Sauron, stiu ca am dreptate.

Am avut si browning SLF river 3,9 120 gr. Are actiunea foarte buna pentru peste mic, dar nu are revenire rapida. Am iesit cu ea in 85 de metri cu greu cu o mulineta shimano de 5500. E si destul de grea 300 de grame.

E o varianta de luat in seama dar nu poti folosi fire textile pe ea, nu are inelele asa bune. La platica la distanta este esential textilul.
Parerea mea.

Cred ca tot la korum ajungi. La banii aia nu cred ca gasesti altceva. Ia si fati treaba cu el pana mai strangi un ban.

Sanatate

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 25 Iun 2018, 14:21 
Neconectat
Membru nou

Maver Genesis Pro XD 100g nu e o varianta de luat in calcul? Se incadreaza in buget, 4 varfuri de carbon.

Sus

MesajScris: 25 Iun 2018, 15:48 
Neconectat
Veteran

Ba da, chiar uitasem de batu ala. Il are un tovaras si da cu el peste tot. Merge cu textil si e moale pe varf. Acum, nu cred ca lanseaza distanta. Poate varianta de 3,90. Totusi, vorbim de 80 de metri

Sus

MesajScris: 28 Iun 2018, 07:42 
Neconectat
Membru senior

Poate gasesti sh un Preston Competition pro de 12.6.
Da un anunt.
Mai incearca cu cel de 11.6 sa folosesti un bullet de 50 gr, textil 0,10, shockleader de minim 0,25 si varful mai puternic. Asta pana gasesti o lanseta adecvata.

Sus

MesajScris: 28 Iun 2018, 10:45 
Neconectat
Membru junior

Până la urmă mi-am luat Korumul, acum să-și revină vremea să pot ieși să-l probez.
Bumy, de obicei folosesc coșuleț cage distance dar cu textil n-am mai pescuit niciodată. Am să încerc. Competitionul de la Preston cu 300 de lei second nu cred că reușeam să găsesc.
O recomandare pt o mulinetă de buget (150-200) care s-ar potrivi cât de cât? Eu mă gândeam la ceva de la Okuma...

Sus

MesajScris: 28 Iun 2018, 12:53 
Neconectat
Membru nou

În bugetul ăsta îți recomand Okuma Custom Black 6000.
Revenind la pescuitul cu textil, e absolut esențial ca firul de pe tambur să fie bine umezit înaintea primului lanseu. Fie lași tamburul în apă un sfert de oră, fie, dacă te grăbești, iei apă în gură, lipești buzele de fir și împingi apa cu suficientă presiune să treacă printre spire. Să îl sprayezi nu e suficient, va umezi doar la suprafață. Ia în serios acest aspect, o perucă îți poate rupe lanseta, nu doar vârful lansetei. Nu ar fi rău să folosești un inaintas destul de gros, de minim 0.25 pentru a rezista la presiunea lanseurilor. 4 spire pe mulineta ar trebui să fie suficiente. Ca nod de legătură îți recomand FG. Nu încerca să îți bați recordul de distanță de la primele aruncări, ia-o treptat.
L.E. Vezi că există un articol ok, în română, despre pescuitul cu fir textil la feeder, te duce google la el...

Sus

MesajScris: 28 Iun 2018, 13:48 
Neconectat
Membru junior

Nu-i prea grea mulineta? 570 de grame mi se pare cam mult. Eu banghisem Ceymar-ul xt-5500 care are 403g.

Sus

MesajScris: 28 Iun 2018, 14:53 
Neconectat
Membru nou

Da, e cam grea. Dar tamburul mare te va ajuta in lanseu. Una rece, una calda :) Nu știu Ceymarul. Ecusima de 4000 ar mai intra in buget, daca vrei ceva și mai usor.

Sus

MesajScris: 28 Iun 2018, 16:14 
Neconectat
Membru junior

Am eu demult ceymar 55 si mergi cu toată încrederea. Nici la 400 lei nu găsești so egalizeze. Poate găsești pe stoc si tambur de rezerva, scapi de o grija.

Sus

MesajScris: 18 Sep 2018, 19:40 
Neconectat
Membru junior

Eu folosesc korumul cu xt baitfeeder 55 la pescuit pe dunare si isi face treaba onorabil. Cam greu ansamblul dar il folosesc la pesti mai imbracati. Eu cred ca se imperecheaza bine si este in buget.
Fire intinse

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]