Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 16 Oct 2018, 10:55

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FeederX pe raul Regen Germania
MesajScris: 05 Aug 2018, 00:32 
Neconectat
Membru nou

Salutare dragi colegi. In primul rand vreau sa salut pe toata lumea si sa il felicit pe Luci si echipa pt rezultatele obtinute la CM.de Feeder. Locuiesc in Regensburg Germania de vreo 2 ani, aici majoritatea pescarilor folosesc nadele dulci pt pescuit atat pe rauri, Dunare sau balti. Nu de mult a fost socrul meu in Romania( fiind de loc din Caransebes) si l-am rugat sa dea o vizita la Luci la magazin sa imi aduca cateva kg de nada FeederX de la magazinul lui LucianFiat. Azi tocmai am fost la o partida relativ scurta cu cei doi copii ai mei Damian si Valentina in varsta de 5 si 4 anisori. Am folosit un bat de feder de 3,60 heavy echipat pentru inceput cu un cosulet de 35 de grame si o struna de 80cm. Lungimea strunei am alternato intre 80 si 120cm deoarece am facut doua vaduri unul la aproximativ 15m de mal iar celalalt la aproximativ 10m. Fiind un rau cu un curent relativ lent am optat sa fac doua vaduri deoarece in permanenta apa aducea in aval tot felul de alge. Cel mai indepartat vad era chiar in plin curent care s-a dovedit a fi greu de abordat si celalat in buza curentului sa spun asa mai in apropierea malului. Amandoua vaduri aveau cate o piatra destul de mare in apropiere acestea fiind si principalele motive care m-au facut sa aleg ca reper vadurile de pescuit. Ca carlig am inceput cu marimea 18 de la excalibur folosind ca momeala de carlig 2 sau 3 viermusi mari,insa deoarece apa avea o adancime relativ mica, aproximativ 1-1,2m, a aparut bineanteles albitura. Am incercat sa ma scap de ea folosind cateva bucati de paine usor inmuiate in apa care leam aruncat pe suprafata apei sa curga in aval insa fara succes, tocmai de aceea am incercat sa selectez pestii prin momeala de carlig. Am schimbat carligul cu un excalibur marimea 14 si am folosit boabe de porumb. S-a dovedit o hotarare mai mult decat buna, trasatutile erau constante la un interval de 1-5 minute. Am folosit jumatate de kg de FeederX mreana si scobar aditivat cu aproximativ 130-150 gr de Original Parmezan din aceeasi gama FeederX si impreuna cu ele am amestecat aproximativ 200gr de seminte diferite modele. Partida a durat circa 4 ore. Rezultatele au fost minunate. Felicitari Luci pt munca minunata care o faci, multumesc pt sfaturile foarte utile, pt clipuri pt tot.Din pacate spatiul alocat pt imagini e prea mic sa va pot atasa cateva poze. Pesti au fost eliberati in proportie de 100 la suta. Cantitatea aproximativa a fost in jur de 5-7kg. Am prins babusca, rosioara, morunas, clean, un somn de circa 1kg, si vedeta a fost o mrenuta de 250-300gr pestele pe care il tot caut dar din pacate inca nu nici perioada propice si se pare din spusele pescarilor batrani ca se gaseste tot mai rar. Eu ma bucur ca am gasito asa micuta cum era si cred ca 50% din rezultat se datoreaza nadei de buna calitate. Pana data viitoare va doresc fire intinse tuturor

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: FeederX pe raul Regen Germania
MesajScris: 05 Aug 2018, 22:39 
Neconectat
Veteran

Frumos! Data viitoare baga si 1 kil de vierme inecat. Fara frica. Asteptam poze.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]