Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 24 Oct 2020, 10:18

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Sep 2020, 10:12 
Neconectat
Membru junior

Acest FORUM a fost "pionierul" care a adus pescuitul la feeder in atentia pescarilor din Romania. Atentie vorbesc de FORUM nu de PERSOANE .
Practic PERSOANELE care PRACTICAU deja "pescuitul la feeder" sau cei care s-au gandit sa "vireze" catre "pescuitul la feeder" si-au gasit aici CASA unde sa se intalneasca cu alti pescari bolnavi si ei de "PESCUIT LA FEEDER "
Acest lucru se intampla in urma cu aproximativ 17 - 18 ani daca-mi amintesc eu bine.
Astfel un forum care initial era un "magazin de comert on line" de unelte si accesorii necesare pescuitului la feeder s-a transformat intr-un forum unde se OFEREA absolut dezinteresat INFORMATII despre acest stil de pescuit care in acei ani, abea "deschisese ochii" in Romania.
Nu am sa pomesc NUME in aceasta postare pentru ca au fost multi cei care din dragoste pentru pescuit, natura, relaxare, pentru sportivitate in relatia cu pestii sau din curiozitate au populat forumul.
Intrebari, raspunsuri, indrumari, aprecieri dar si certuri ( ca asa este in viata ) au populat rapid forumul. S-au creat sectiuni noi pe masura ce a aparut necesitatea realizarii lor.
Totul a mers extraordinar de bine ( dupa parerea mea ) pana in urma cu cateva luni ( poate 1 an ) cand postarile care trezeau interesul s-au "subtiat " la inceput apoi , incet , incet au disparut cu totul .
Acum singura rubrica unde mai apar postari este cea de ANUNTURI>>Anunturi articole de pescuit :
viewforum.php?f=18
Dar si aici majoritatea anunturilor sunt de VANZARI . Lumea vinde lansete, mulinete, method-uri, momitoare si accesorii toate de PESCUIT la FEEDER.
Sigur ca un procent din cei care s-au grabit sa cumpere "SCULE" de pescuit la feeder fara sa aiba habar cu ce se mananca pescuitul la feeder au realizat in final ca o lanseta de sute sau mii de lei NU STIE sa PRINDA SINGURA PESTE.
Dar este greu sa inveti asa ca mai simplu este sa te intorci la "garduri" de 4-10 lansete unde PLANTEZI cu VAPORASUL decat sa . . .
Dar nu de acest aspect vream sa vorbesc !
Pe mine ma deranjeaza ca APROAPE NIMENI nu mai vorbeste despre pescuitul la feeder .
Despre Balta X, Y sa Z despre nada folosita, firul , methodul, distanta de mal si cei 1...10... XXX pesti prinsi.
Eu nu sunt un pescar de concurs, ma multumesc cu 1 crap de 4-5 kg ( pe care nu reusesc de fiecare data sa-l duc acasa. Pescuiesc intr-o singura balta de vreo 3 ani de zile pentru ca este singura balta unde-mi place atat cum arata cat si curatenia, linistea si pestele existent in balta.
Deci nu am nimic nemaipomenit de povestit decat eventual ca este balta gestionata de fratele meu asa ca este normal sa-mi placa sa ma duc acolo.
Dar ma intreb unde sunt pescarii de exceptie pe care-i are Pescuitul la Feeder din Romania care inainte mai povesteau cate ceva ?
CORONA VIRUSUL este de vina?
Nu cumva este vorba de blazare, indiferenta, saturare ?
ALOOOOOOOO, mai citeste cineva acest forum ? Mai este dispus cineva sa posteze ceva despre pescuit la
feeder ?

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 23 Sep 2020, 20:00 
Neconectat
Membru senior

Nu cred ca e de vina Sars Cov-2. Cred ca e de vina un alt virus de care poporul asta sufera: ignoranta si suficienta (ca nu vreau sa-l numesc altfel). si spun asta deoarece de la o vreme, desi pe forum scriau pescari cu experienta, apareau tot felul de "supereroi" inzestrati cu talente extraordinare care desi se apucasera de pescuitul la feeder de vre-o cateva ore(cel mult) se gaseau sa-i apostrofeze si sa-i contrazica ba mai mult, se trezeau dand sfaturi despre o tehnica pe care o vazusera doar intamplator pe la televizor, ei continuind sa pescuiasca cu minim 2 carlige langa un asa zis arc momitor si cu lansete cumparate de pe la bazarele chinezesti. In asemenea conditii ce asteptari sa mai ai? Ce sens are sa dai de exemplu niste sfaturi uni membru care intreaba ceva si sa te trezesti ca apar aacesti "supeinzestrati" care vin sati explice ca de fapt nu prea te pricepi tu si ca lucrurile stau altfel.....si ar mai fi destule de spus insa nu stiu daca merita sa-mi irosesc timpul. Imi pare rau ca acest forum a ajuns in acest punct si sper sa se redreseze.
PS o alta cauza majora este lipsa lui Lucian de pe forum!!!

Sus

MesajScris: 23 Sep 2020, 22:19 
Neconectat
Membru junior

Salut pivo,
Ai dreptate, dar si faptul ca Forumul nu mai este MODERAT a LASAT sa apara acele "lipitori" care practic au infestat FORUMUL.
Relu este bolnav si nu mai poate, ceilalti moderatori au fost numiti ( probabil ca fara sa fie intrebati ) si nu vor sa-si faca nervi .
Eu ma uit in fiecare zi pe forum si-mi doresc sa se intoarca vremurile cand zilnic erau discutii interesante.
Faptul ca tu ai raspuns poatarii mele o consider o mare realizare.
Lucian , nu stiu ce face si nici nu ma intereseaza, este om mare, are capul pe umeri si sunt convins ca ceea ce am semnalat noi 2 a vazut cu mult inaintea noastra.
Nu stiu de ce nu-l mai intereseaza ce se intampla cu forumul . Spun ca "nu-l intereseaza" pentru ca daca a citit cele scrise de mine si nu a raspuns, eu cred ca singurul raspuns este lipsa de interes.
Pacat de forumul asta care deja la coltzuri a fost napadit de paianjeni !
O seara buna,
Razvan

Sus

MesajScris: 24 Sep 2020, 14:26 
Neconectat
Membru junior

Legat de lipsa implicarii lui Lucian pe forum un posibil raspuns este ca omul a hotarat sa faca bani de pe urma sutelor de ore petrecute pe malul apei si nu mai da sfaturi gratuite. Nu poti sa-l condamni, este munca lui si alegerea lui. A renuntat inclusiv la youtube, ca filmarile de cateva minute in care isi lauda nada si arata trei ciortani sunt departe de ce urca pe youtube in urma cu cativa ani.
Nu-i singurul forum care a scazut in ceea ce priveste calitatea continutului.....

Sus

MesajScris: 25 Sep 2020, 10:37 
Neconectat
Membru junior

I.O.N. scrie:
Legat de lipsa implicarii lui Lucian pe forum un posibil raspuns este ca omul a hotarat sa faca bani de pe urma sutelor de ore petrecute pe malul apei si nu mai da sfaturi gratuite. Nu poti sa-l condamni, este munca lui si alegerea lui. A renuntat inclusiv la youtube, ca filmarile de cateva minute in care isi lauda nada si arata trei ciortani sunt departe de ce urca pe youtube in urma cu cativa ani.
Nu-i singurul forum care a scazut in ceea ce priveste calitatea continutului.....

UNDE ai vazut tu ca a pomenit cineva numele lui Lucian ? Daca ai ceva personal cu el , poti sa-i trimiti un mesaj personal, dar sa-l musti de partea posterioara fara nici o legatura cu subiectul nu este corect .
Eu intrebam unde au disparut ADEVARATII pescari la feeder, oameni care chiar cunosc acest stil si care pe vremuri postau zilnic aici si in felul acesta dadeau permanent cate o gura de "oxigen" forumului trezind interesul cititorilor.
Pentru ca nu am nici un motiv sa ma ascund dupa vreo papadie am sa numesc cateva din numele "grele" ale pescuitului la feeder din Romania iar in unele cazuri chiar din lume :
Zsolt Bezar, Catalin, Cai, Vasile Turcu, Lucian Fiat . Va rog sa scuzati cei foarte multi care ati fost "sarea si piperul " acestui forum si pe care datorita uitucelii specifice varstei la care am ajuns, nu am putut in cava secunde sa ii rememorez.
CAUZA si EFECT : mai mult ca sigur ca multi dintre pescarii de feeeder care chiar AVEAU CE SA SPUNA, s-au retras se datoreaza valului foarte consistent de pescari care "brusc si etrusc" au virat spre pescuitul la Feeder inchipuindu-si ca acesta este "MECCA" pescuitului, locul in care daca ai o lanseta "bengoasa" si o mulineta de mii de roni , cand vor ajunge ei pe balta si au sa-si etaleze "bateria" cu cele 5 lansete au sa sara pestii singuri pe mal. Dar au constat ca pescuitul la feeder NU merge asa. Atunci au marit numarul de scule la 6, le-au pus senzori electronici , au incepur sa caute alte lansete ( eventual chinezisme) si nu au mai uitat sa-si agate de gat lanturile de aur groase cat degetul mic ( ca in alea statea stiinta lor de pescuit la feeder)
Apoi daca nici asa nu mergea au pus anunturi cu vanzari de lansete .
Astefel ( cercul ) s-a inchis :
1. intra pe forum si in loc sa intrebe CUM se pescuieste la feeder , intreaba daca lanseta XXX ( de multe ori lansete "no name " ) este lanseta potrivita pentru EL .
2. Imediat se gaseste un "tiriplici" care este adevarat ca nu a intrat AZI pe forum si in urma cu 2 ZILE si incepe sa-i impartaseasca din experienta vui vasta de mai putin de 1 saptamana in pescuitul la feeder
3. CUMPARA ori scule SUPER SCUMPE ori BATACE CHINEZESTI cu care se duce la pescuit in conditiile prezentate mai sus. Prinde jumatatea lui 5 ( adica degetul MIJLOCIU )
4. Anunta ca-si vinde sculele suparat pe prostia de pescuit la feeder
Si iata care este CIRCUITUL MESAJELOR pe forumul nostru .
Ce trebuie facut ?
Cred ca ar trebui schimbat ceva poate regulamentul sau un moderator care sa stearga pur si simplu ori ce mesaj care este in afara SPIRITULUI FORUMULUI .
O curatire totala a forumului de mesaje care nu au legatura cu pescuitul la feeder . Deci un moderator care sa aiba si discernamant si sange in instalatii .
Un om TANAR ( ca sa aiba putere) dar si discernamat - Poate Mihai Boaca ( daca are timp si vointa pentru asa ceva )
Apoi moderatori pe sectiuni sa fie persoane care sunt si in viata lor de toate zilele IMPLICATI ca si meserie in acea directie - moderatori in sectiunile in care se discuta de scule si accesorii de pescuit persoane de genul lui CAI sau CATALIN.
In privinta tehnicii de pescuit si a experientei in concursuri Vasile Turcu mi se pare un bun exemplu
Sa ne intelegem, am pomenit aceste nume fara sa discut NIMIC cu nici cu nici unul dintre ei. Mai mult, am avut onoarea sa ma intalnesc cu o parte dintre ei, am pus intrebari de multe ori si mi-au raspuns sau m-au corectat. Asi fi onorat sa ma numesc PRIETEN al oricaruia dintre ei.
Lucian, a muncit la Forum , munceste la cercetarea nadelor si momelilor pe care multi dintre noi le folosesc. Daca i s-a pus o intrebare directa , a raspuns . Activeaza cu succes in lotul Romaniei de pescuit la feeder si a reusit impreuna cu colegii din echipa de feeder a Romanie anul trecut, o performanta pe care nici o alta echipa din nici o tara nu a mai reusit-o . Ce i se mai poate cere ?

Sus

MesajScris: 25 Sep 2020, 12:55 
Neconectat
Membru senior

Nu se mai poate resuscita nimic, discutiile s-au mutat pe Facebook, pe grupurile de profil

Sus

MesajScris: 25 Sep 2020, 13:00 
Neconectat
Membru junior

kemahaw scrie:
Nu se mai poate resuscita nimic, discutiile s-au mutat pe Facebook, pe grupurile de profil

exista si asa ceva?

Sus

MesajScris: 25 Sep 2020, 13:26 
Neconectat
Membru junior

Salut,
Da, exista . Am auzit mai de mult de existenta lui.
Din punctul meu de vedere, este bine pentru ca fiind o "cale facila" ma gandesc ca se pot duce acolo pescarii de CONCEDIU si DUMINICA si astfel s-ar mai curata "poluarea" . Cel putin asa cred eu ca ar fi logic.
Totusi ma indoiesc ca pe Facebook se vor porta partide de pescuit sau lectii de:
- legat ace
- realizat monturi
- aruncat lanseta stil feeder
Si altele asemanatoare .
Dar poate gresesc ? ! ?
mie mi-ar parea rau sa pierdem acest forum

Sus

MesajScris: 25 Sep 2020, 13:28 
Neconectat
Membru junior

Mihai:

1. nu ti-am raspuns tie ci lui Pivo care spunea ca un motiv poate fi si lipsa lui Lucian de pe forum
2. nu stiu unde ai citit tu ca eu l-as fi "muscat" pe Lucian, cred ca n-ai citit atent.

Am spus ca omul a hotarat sa faca bani de pe urma sutelor de ore petrecute pe malul apei si ca nu poti sa-l condamni pt asta fiind alegerea lui.

Sus

MesajScris: 26 Sep 2020, 14:49 
Neconectat
Membru senior

Mihai123456 scrie:
Salut,
Da, exista . Am auzit mai de mult de existenta lui.
Din punctul meu de vedere, este bine pentru ca fiind o "cale facila" ma gandesc ca se pot duce acolo pescarii de CONCEDIU si DUMINICA si astfel s-ar mai curata "poluarea" . Cel putin asa cred eu ca ar fi logic.
Totusi ma indoiesc ca pe Facebook se vor porta partide de pescuit sau lectii de:
- legat ace
- realizat monturi
- aruncat lanseta stil feeder
Si altele asemanatoare .
Dar poate gresesc ? ! ?
mie mi-ar parea rau sa pierdem acest forum

Salut, uite grupul meu este unul privat si pot spune ca este ok, poti arunca un ochi si poate gasesti lucruri interesante.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/

Cu stima Sorin Niste.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]