Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 23 Oct 2017, 22:55

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Abordare partida
MesajScris: 06 Iul 2017, 19:56 
Neconectat
Membru nou

Buna seara ! As vrea va rog cateva sfaturi in legatura cu abordarea unei partide pe o portiune de rau mic salbatic cu adancime maxim 1 m unde este f. mult peste mic ( oblete , caras mic ) dar si crap . Crap am prins doar la porumb de conserva dar chiar si asa eram deranjat de caras mic, la orice altceva intra pestele mic , am observat ca si nadirea locului a atras mult peste mic.Am incercat in alt loc unde am nadit doar cu porumb si parca a fost ceva mai bine , am prins cativa crapusori din care unul aproape de 1 kg.Colegul meu a incercat la method cu nada de la benzar crap-caras dar la fel nu scapa de pestele cat degetul.Cred ca nici nada nu a fost ce trebuie , benzar crap-caras + ttx ( asta am avut la noi , am uitat krill-ul acasa , nu stiu daca schimba ceva ).Ceva sfaturi ? Multumesc.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Abordare partida
MesajScris: 07 Iul 2017, 08:44 
Neconectat
Membru junior

porumb fermentat: 2 boabe pe fir de par , cateva in nada colanta din method ; incearca si la aluna tigrata mica cu bob de plastic

Sus

MesajScris: 07 Iul 2017, 12:30 
Neconectat
Membru nou

Multumesc de raspuns.

Sus

MesajScris: 08 Iul 2017, 12:18 
Neconectat
Membru junior

Incearca sa faci selectia marind dimensiunea momeli de carlig. Daca folosesti montuta cu fir de par, mareste distanta intre momeala si carlig..........astea ar fi doar cateva idei.

Sus

MesajScris: 08 Iul 2017, 21:09 
Neconectat
Membru nou

Multumesc.

Sus

MesajScris: 09 Iul 2017, 16:52 
Neconectat
Membru junior

O chestiune asemanatoare ma intrigat si pe mine , alt rau cu alti pesti. Am incercat diverse metode, nane , pamant, momeli etc, ai intrebat de krill si am inteles fishmeal. Daca e de calitate va atrage orice specie de peste asa la modul general, deci asta nu rezolva problema pestelui mic, cred ca e din cauza dimensiuni albiei, alternarea momelii poate fi insa importanta, sau de ex nadire cu viermi mai imprastiat si mai precis cu rame tocate, sau introducerea in vad atat de nada marunta cat si particule mari, seminte pelete si boilisuri sparte dar in asa fel incat sa fie separate in vad pentru ca un lucru pot afirma cu tarie atuci cand sunt pesti mici numerosi si destui pesti mai mari in acelasi vad, pestii mici se dau la marginea vadului sau deasupra, insa pestii cei mai mari (adica pestii bonus nu ma refer la un banc de pesti mai mari decat obletele ) cam dau tarcoale si intra din cand in cand pe vad. mie personal imi place orice semnal primesc chiar daca uneori micripestii sunt enervanti si incerc sa ii prind pentru ca astfel pot intui si prezenta pestilor mari. Deci un lucru stiu sigur intro astfel de situatie conteaza cel mai mult precizia, indiferent daca abordarea e cu fir de par sau banda, sau cu momeli vii. Daca apa tine pesti mari numerosi si se face un pescuit de specimene, indiferent de tehnica, feeder, rubi etc, atunci discutia e alta

Sus

MesajScris: 09 Iul 2017, 22:16 
Neconectat
Membru nou

Multumesc de sfat.

Sus

MesajScris: 11 Oct 2017, 20:39 
Neconectat
Membru nou

Buna seara , pt. a nu deschide alt topic am sa scriu aici despre partida de astazi care s-a vrut a fi una la scobar . Deci am pregatit nada pe care o folosesc cand merg la rau pt. scobar si anume feeder x super scobar , am pescuit vreo 2 ore fara prea mari rezultate , am schimbat marimea forfacului , marimea carligelor tot nimic doar platica f.mica apoi deodata vad o trasatura mai hotarata si scot un caras de vreo 200-300 gr. , apoi iar pauza.Lungime forfac 1,2 m .Pt. ca mai aveam cam 2 ore la dispozitie am decis sa micsorez forfacul si spre surprinderea mea au inceput sa intre carasii , nada feeder x scobar. Acum am o dilema si vreau sa va cer sfatul : pt. ca vreau sa mai fac o partida la caras in acelasi loc cu ce nada sa ma duc , tot feeder x scobar deoarece cu ea am prins sau cu nada dedicata carasului pe rau si care ar fi aceasta ? Multumesc.

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 23:01 
Neconectat
Membru senior

Baga linistit FIATX Krill cu niste porumb de conserva in ea.

Sus

MesajScris: 12 Oct 2017, 23:13 
Neconectat
Veteran

radusound scrie:
Buna seara , pt. a nu deschide alt topic am sa scriu aici despre partida de astazi care s-a vrut a fi una la scobar . Deci am pregatit nada pe care o folosesc cand merg la rau pt. scobar si anume feeder x super scobar , am pescuit vreo 2 ore fara prea mari rezultate , am schimbat marimea forfacului , marimea carligelor tot nimic doar platica f.mica apoi deodata vad o trasatura mai hotarata si scot un caras de vreo 200-300 gr. , apoi iar pauza.Lungime forfac 1,2 m .Pt. ca mai aveam cam 2 ore la dispozitie am decis sa micsorez forfacul si spre surprinderea mea au inceput sa intre carasii , nada feeder x scobar. Acum am o dilema si vreau sa va cer sfatul : pt. ca vreau sa mai fac o partida la caras in acelasi loc cu ce nada sa ma duc , tot feeder x scobar deoarece cu ea am prins sau cu nada dedicata carasului pe rau si care ar fi aceasta ? Multumesc.

Pe apa curgatoare, salbatica, parmezanul nu prea face selectie, poate prinde tot. O nada sarata stimulează de regula apetitul peștilor. Ce ai mai băgat in nada? De ca vrei sa schimbi ceva ce funcționează? :mrgreen:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]