Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 28 Ian 2021, 18:02

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: I-mi puteti recomanda o lanseta?
MesajScris: 27 Noi 2020, 10:38 
Neconectat
Membru nou

Buna ma numesc Lajos si sunt din Oradea. M-ar interesa o lanseta buna dar nu pot alege...Pescuiesc pe crisul repede in zona oradea(50km) si pe lacuri salbatice si private asta doar in timpul prohibitei de fapt.. :)
Deci ma-r interesa o lanseta de o calitate buna pana in 1000ron. Pestele vizat pe rauri este scobarul si mrena iar pe lacuri bine inteles crap si caras. Zonele unde pescuiesc apa are un curent mediu dar se intampla sa incerc si in curentul mai puternic cu cosulete 100-120gr. Momentan am o lanseta Benzar all round 390m si pot spune ca sunt multumit de aceasta lanseta si mai am unul vechi de la trabucco. As vrea sa fac un upgrade la o lanseta mai de calitate cu care pot pescui pe rauri in curenturi mai puternice cu cosulete linistit cu cosulete de 100-120g dar cu montura fina inaintas 0.08-0.12 carlig 14-18. Ce lanseta i-mi recomandati ca sa fie bun si pe rau si pe lac?
Sa nu fie rigd pentru ca de ex. cu lanseta de trabucco am avut foarte multe ratari din cauza ca lanseta era prea rigd si scobarul mofturos... astept sfaturi bugetul meu este pentru o singura lanseta pana in maxim 1000 ron! Multumesc anticipat pentru raspunsuri o zi buna!

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 27 Noi 2020, 23:03 
Neconectat
Membru senior

In principiu e destul de greu sa gasesti o lanseta de 120g care sa fie si moale. Ele sunt destul de rigide aparent pana la ultima treime pentru a se putea incarca bine in lanseu cu greutati de 100-120g. Totusi ai cateva optiuni care s-ar potrivi cerintelor tale:

1.Drennan Acolyte Distance 13ft
2.Shimano Aero X5 Power Distance 13ft/120g sau 13ft/90g(merge si cu cosuri de 100-120 pana in 30-40m)
3.Benzar Concourse Method 3.90m/120g
4.Matrix Horizont XD Class 4m/100g sau 4m/130g(daca mai gasesti pe undeva)
4.Tubertini EA Method Carp 3.90m/120g(sau 4.20m/120g) - asta e ceva mai rigida la modelul 3.90!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]