Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 10 Dec 2019, 17:57

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 345 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe Siret
MesajScris: 15 Iul 2019, 17:47 
Neconectat
Membru nou

Foarte frumos că au împărțit pungi. Amenzi pentru pescuit în cei 500 m aval de baraj și confiscarea bețelor în plus? Acum câțiva ani o făceau și pe asta. Din câte știu mai stau unii cu primul băț sau chiar doua din amonte numai cu plumb greu și fir gros " să nu vină firele ăluia de la deal peste ale mele" :).

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 11 Sep 2019, 13:45 
Conectat
Membru junior

Salutare, a fost vreun coleg în ultima perioadă în zona podului Cosmesti, baraj Ciuslea sau la plase? Mulțumesc!

Sus

MesajScris: 15 Sep 2019, 17:34 
Neconectat
Membru junior

Am fost eu la plase joi pe 12.09 erau multi care dadeau la novac cu cate 10 lansete,ca si caprturi ceva platica,morunas,dar cam rar,este multa platicuta cat degetul pe care o gasesti agatata in carlig,ceea ce a rezultat si in prinderea unui salau de aproape 1kg.Sa speram ca de acum o sa manance mai bine!

Sus

MesajScris: 24 Noi 2019, 10:19 
Neconectat
Membru junior

Ce parere aveti de legea asta pe care se tot bate moneda in ultima perioada,cu interzicerea pescuitului la mai putin de 500de m,de piciorul de pod?Dupa mine,este cel putin ciudata,cum ca acolo se strange pestele si ca asa se braconeaza mai usor.O sa ajungem sa pescuim pe mal,sau cu ruleta in buzunar,sa masuram 500m!

Sus

MesajScris: 24 Noi 2019, 19:15 
Neconectat
Membru senior

Pescar80 scrie:
Ce parere aveti de legea asta pe care se tot bate moneda in ultima perioada,cu interzicerea pescuitului la mai putin de 500de m,de piciorul de pod?Dupa mine,este cel putin ciudata,cum ca acolo se strange pestele si ca asa se braconeaza mai usor.O sa ajungem sa pescuim pe mal,sau cu ruleta in buzunar,sa masuram 500m!

Eu cred ca legea asta e foarte buna ca sunt deja de notorietate locurile de braconaj iarna din zona podurilor de ex in zona mea pe Mures la podul de la Gheja si la podul din Alba Iulia. Cu legea asta de braconaj ar trebui sa ne putem feri mai usor pt ca pe zona protejata pescar cu undita si permis sau fara sau braconier cu hata sau parasuta nu ai ce cauta acolo cu lanseta in apa. Pacat ca nu se pedepseste si tentativa adica pe zona protejata nu ai ce cauta cu undita, eventual permis cu ea in husa daca sa zicem ca este in tranzit pietonal pe acolo. Nu ai nevoie de ruleta, conform legii asociatiile trebuie sa marcheze pe teren zona sau macar sa publice pe site imaginile cu zonele protejate marcate. La noi asociatia de la Mures asa are si sunt suficiente repere naturale pt a putea identifica, dupa imaginile postate, limitele zonelor protejate cu aproximatie de cativa metri.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 345 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35

Ora este UTC + 1 [ DST ]