Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 20 Feb 2018, 13:47

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 980 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 94, 95, 96, 97, 98
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Dec 2017, 13:47 
Neconectat
Membru nou

Am revenit de Cernavodă. Apa mare dar în scădere, noaptea pestele bea apa nu se hrănește. Dimineață câteva capturi de bata și carasel.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 06 Ian 2018, 16:07 
Neconectat
Membru nou

Salutari si La Multi Ani !!
A mai fost cineva anul acesta la Cernavoda? Apa a mai scazut? Au inceput si ei cu vr-o patrula ( Jandarmerie, Politie) sa ii mai trieze cu parasutele lor, stiu ca cer cam mult cu controlul dar speram la un an nou mai bun, nu? :)))
Sper ca la inceputul saptamanii viitoare sa ajung pe acolo, daca nu se strica vremea foarte rau, ca alte variante nu am mai auzit prin preajma Bucurestiului. multumesc anticipat.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 07 Ian 2018, 19:10 
Neconectat
Membru junior

Am fost eu pe 2.La feeder pestele este marunt si rar.Incearca la pluta cu fixa de 4 m.Pestele este intre ape.Cand am fost eu cei care au dat la fixa au facut treaba.Erau niste tentative de pescari care au luat si cativa ciortani si se laudau ca au prins crap.Aia erau de aruncat inapoi dar.....Speram cu totii la controale mai multe dar nu cred ca se va intampla asta prea curand.

Sus

MesajScris: 10 Ian 2018, 18:45 
Neconectat
Membru nou

Merci de răspuns! m-am lămurit despre ce mai este pe acolo pe data de 08.01... Îl sun pe al meu tata pe la ora 17.00: " Ce faci? - bine?- HAI!!!" , de... așa tată așa fiu, i-au tot traficul în piept pe traseul Baneasa-Bucureștii Noi ( cumpărat momeala Nea Marian)- Colentina( "cules" TATĂ ), și uite așa rulând tigari la o cafea de vorba pe A2 si cu ochii cat cepele din cauza ceții ajungem in jur de ora 20.45 la Cernavodă, vreme bună, lume putină, 4-5 grade, vant moderat, Palincă de căpătat, costumul de iarnă își face treaba.
Să înceapă pescuitul de morunași, scobari, plătici, stavrizi, rechini, pisici de mare, și ce pisicii mei or mai veni la momeala și nada noastră ca na, cantitatea, granulația, aditivul totul este conform cu standardele, viermii, râmele, porumbul...toate sunt pregatite....dar se pare ca astrele, presiunea atmosferică, vremea ciudată pentru perioada asta a anului din ultima vreme, "miresele" si curentul (de aer) sa nu se ințeleagă ca acuzăm pe cineva ... au facut ca pana la ora 01.00 să prindem guvizi, ghiborți, platicuțe de luat la palme ( a se citi: "cat palma") și și și și... 1 morunaș trecut bine de 10 cm! Hai că e bine până aici, zic eu, momeala am schimbat-o, am modificat strunele, carligele....nimic....caut prin geantă aveam aruncate câteva methoduri, și gasesc si o cutie de pellete semi flotante...fac repede o montura de method cu spin...incarc cu mouldul-mână si arunc...aia a fost cheia succesului dacă putem spune așa că pana pe la 04.30 am reușit să prind 5 plătici, 1 batcă, 3 morunași și un scobar toți ceva mai rasariti (~300g) nu foarte mari dar suficient cat sa ma țină treaz. De dim când m-am trezit am aruncat un ochi pe geamul mașinii și am crezut că e zi de concurs sau cine știe ce manifestare, erau cu 2 sau hai să spunem maxim 3 oameni mai puțin decât au fost în Piața Victoriei atunci cu Ordonanta 13 :)))...la o aceeași cafea rulată și dupa o scurtă repriză de pescuit în care prindeam sau mai bine zis eram prins, la aceași montură câștigatoare, cand de vecinu' de vizavi ( ...da, doar acolo statea pestele, în pragul ăla...mm), cand de cel din stânga mea am decis că pentru mine ăsta a fost sezonul de iarna 2017-2018 la Apă Caldă...am avut si partide foarte frumoase, productive si aventuri. Pâna data viitoare....HAI COPCĂ, HAI!!

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 12 Ian 2018, 20:36 
Neconectat
Membru junior

Am foat ai eu cu inca 1 prieten pe 11 joi, la 4 dim 1 singura persoana pe canal, ne-am asezat inainte de salcia mica. Am pescuit pana la 7 seara. Foarte mult peste mic platica si morunas, de abea de la ora 16 la bonduelle a inceput sa intre platica mai mare. Eu am prins 7kg din care am oprit vreo 2kg de morunas pt marinata lui CAI si restu s-au intors inapoi. Nada folosita a fost o combinatie de pelete cerealiere si pentru pastrav care dupa umezire sau faramitat intro nada grosiera si original parmezan, fara vierme oparit doar 2 cutii de bonduelle. Am fost mai mult sa testez o lanseta leeda concept gt-x 2buc 80g, suportul de bicicleta cu lanterna pus pe feeder arm si costumul de la Matrix(care a venit de abea la ora 15 aprox prin curier) dar care in cele 4h cat l-am folosit si-a facut treaba cu brio. Per total a fost o partida frumoasa cu activitate la care daca te gandesti ca a fost 11 ianuarie a fost foarte bine. Vremea a tinut cu noi, vant acceptabil si vreo 5° incepand cu ora 17 sa se lase mai racoare. Cu nerabdare ma gandesc la urmatoarea partida.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2018, 14:58 
Neconectat
Membru nou

Am fost joi 08-02-2018 Apa era rece, un localnic a spus ca nu mananca de 3 zile si reactorul este in mentenanta, dar nimeni nu stie cat dureaza. Peste am prins foarte slab, aproape nimic. Daca afla cineva cand se da drumul la reactor, rog sa posteze.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2018, 18:52 
Neconectat
Membru junior

Am vazut pe Facebook pe grupul pescuit la feeder,un pescar care pe data de 04.02 a prins binișor,aproape de capătul canalului. Vreo câteva platici mai măricele și restul morunaș și platici mai mici . Și nu se vedea din filmare sa iasă aburi din apa, semn ca probabil tot nu era apa calda .

Sus

MesajScris: 12 Feb 2018, 08:31 
Neconectat
Membru nou

Da, pe grupul de facebook de la Apa Calda s-au postat capturi cam mici in ultima vreme. Pana cand a postat cineva niste capace cat toate zilele. Nu l-am intrebat la ce a dat, imi place sa pescuiesc la Cernavoda doar de pe net :) si cand trec cu masina pe autostrada accelerez in dreptul orasului. Sper sa nu imi friga buza atat de tare incat sa ajung sa pescuiesc la umbra unui reactor nuclear.

Sus

MesajScris: 12 Feb 2018, 19:28 
Neconectat
Membru nou

Adam scrie:
Da, pe grupul de facebook de la Apa Calda s-au postat capturi cam mici in ultima vreme. Pana cand a postat cineva niste capace cat toate zilele. Nu l-am intrebat la ce a dat, imi place sa pescuiesc la Cernavoda doar de pe net :) si cand trec cu masina pe autostrada accelerez in dreptul orasului. Sper sa nu imi friga buza atat de tare incat sa ajung sa pescuiesc la umbra unui reactor nuclear.

Mie, de cand lansetele se fac din fibra carbon nu-mi place a pescuiesc la umbra unui nor de ploaie care este mult mai periculos decat reactorul de la Cernavoda. Am mai citit pe diverse forumuri pareri eronate referitor la reactorul de la Cernavoda.
Penru stiinta celor interesati :
Reactorul tip CANDU ca este folosit la cernavoda si care pe viitor v-a dota si Grupul II Cernavoda sunt SINGURELE in lume care nu au avut probleme tehnice de natura de a declansa o alerta nucleara. Cu alte cuvinte este cele mai sigur tip de reactor folosit in producerea energiei electrice din LUME. Unul din motivele importante care sunt "de vina"ca acest tip de reactor nucler cu a avut nici o alerta nucleara este faptul ca foloseste combustibil nuclear NATURAL adica uraniu neimbogatit. In plus, asa zisul reactor nuclear este format de fapt din peste 900 minireactoare care lucreaza fiecare individual . Principiul de baza este relativ simplu si ce este mai inportant este ca practic acest sistem a fost ales din mai multe variante care au participat la selectie tocmai pentru ca, cel care avea dreptul de vetto la acel moment la alegerea tipului de reactor nuclear a anuntat si s-a tinut de cuvant ca Romania nu avea intentia sa dezvolte armament nuclear sau elemente care sa participe la construirea de armament nuclear si in acelasi timp a dorit cel mai SIGUR tip de reactor nuclear.
Deci nu exista motive de ingrijorare pentru cei care pescuiesc acolo . In plus asa cum a mai explicat un coleg exact pe acest sistemele de transport caldura de la reactor catre turbina NU INTRA in contact, sunt sisteme diferite asa ca "apa calda" sub nici o forma nu ajunge in zona de eventuala contaminare radioactiva .
scuzati off topic

Sus

MesajScris: Ieri, , 19:30 
Neconectat
Membru senior

:geek: Mihai123456 mai stiintific si mai frumos nu se putea! :ugeek: un mare like!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 980 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 94, 95, 96, 97, 98

Ora este UTC + 1 [ DST ]