Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 08 Iul 2020, 09:59

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1023 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Dec 2019, 18:20 
Neconectat
Membru nou

Sinane sa stii ca au inceput controalele. Au fost ieri impreuna cu jandarmii si au controlat permisele si dimensiunea legala. Au aruncat inapoi in canal mult peste de la sacosari. Au anuntat controale periodice. Dupa plecarea lor au ramas citiva pescari.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 03 Dec 2019, 18:58 
Neconectat
Membru junior

Ma bucur ca se întâmpla așa ceva ! Nu îmi vine sa cred, poate o sa vedem un pescuit decent !

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 21:24 
Neconectat
Membru nou

O sa vezi. Lumea le-a reprosat ca incaseaza degeaba banii de permis si....

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 21:33 
Neconectat
Membru junior

In curând ajung si eu pe acolo dacă e așa !

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 22:06 
Neconectat
Membru nou

O sa fie controale si zilele viitoare

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 22:07 
Neconectat
Membru nou

Spera ca la anul vor fi si pe canal in zona noastra

Sus

MesajScris: 03 Dec 2019, 22:09 
Neconectat
Membru nou

Desi concesiunea lor pe Cdmn nu e legala dar...

Sus

MesajScris: 10 Dec 2019, 20:04 
Neconectat
Membru nou

Astazi erau cred ca 100 de persoane, cu 4-5 lansete ,steaguri etc. Se prindea ciortan de 5-600g si bineinteles ca toti il luau.

Sus

MesajScris: 06 Ian 2020, 09:07 
Neconectat
Membru senior

https://www.youtube.com/watch?v=Sxrl3xZgmIw

Sus

MesajScris: 06 Ian 2020, 19:20 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
https://www.youtube.com/watch?v=Sxrl3xZgmIw

multe zile la rand am fost la Cernavoda in decembrie precum si pe 4 ianuarie anul acesta.
unora nu le mai ajunge balta, cine pescuieste cu mai mult de o lanseta de feeder acolo imi pare ca ori nu are treaba cu pescuitul recreativ ori ca deja face braconaj.
Sambata in 6 ore de pescuit pe zi la UNA bucata lanseta eu am scos peste 15kg peste
Alti doi prieteni tot la UNA bucata lanseta au scos unul putin peste 12 si altul peste 20 kg de peste. Tot pestele a fost eliberat la final de partida cu exceptia catorva platici care nu depaseau 5kg. (a fost o zi frumoasa, peste asteptarile noastre)
Nu pescuiesc niciodata cu mai mult de o lanseta acolo (am doua in portbagaj in caz ca pot aparea accidente la lanseta cu care pescuiesc) Nici prietenii mei nu dau cu mai mult de una pentru ca noi megem acolo pentru placerea drilului de care nu mai avem parte in perioada asta pe alte balti)

Sambata am ajuns cam pe la 7 dimi ... nu aveai loc sa treci cu masina deoarece cei care deja erau acolo aveau masinile puse de'a curmezisul drumului (noroc ca am putin suv si ma cocotam cu el pe deal sa pot sa trec de ei)
lansetarii stau si cu cate 5-7 lansete in apa arunca cu plumb usor si aduna firele altor pescari inclusiv pe ale lor :)
este o debandada totala acolo, maldare de gunoaie pe mal, urale de galerie, tipete, scandari, scandal si injurii intre pescari etc.
un prieten s-a apucat sa-i numere pe cei de pe malul de vis-a-vis si a ajuns la nr de 95 (groso modo) ... noi eram insa pe malul cel mai aglomerat pe care nu a stat nimeni sa-l numere :) ca ar fi durat prea mult

Azi am fost la AJVPS sa scot permisul pe 2020 si mi s-a comunicat ca nu se elibereaza permise pana cel mai devreme vineri deoarece nu au stabilit cuantumul taxei. in concluzie, nimeni care pescuieste acum acolo nu are permis de pescuit valabil.

Fac apel la cei care mergeti la Cernavoda :
strangeti-va gunoaiele in pungi pe care puteti sa le carati in masina pana la primul tomberon din Cernavoda sau pana la domiciliul fiecaruia. Nu mai lasati gunoaie si nu aruncati gunoaie in apa.
nu mai urlati si nu mai faceti scandal pe malul baltii ca unii sunt veniti sa se recreeze.
incercati sa pescuiti cat mai restrans cu plumbi cat mai grei (cosulete peste 100g) sa nu mai apara incurcari de fire intre voi.
respectati prevederile legale: nu retineti mai mult de 5 kg peste. eliberati capturile mai mici de dimensiunea legala respectiv: Batca – 15cm, Crap – 35cm, Caras – 15cm, Morunas – 25cm, Mreana – 27cm, Oblete – 12cm
Platica – 25cm, Scobar – 20cm, Salau – 40cm, Avat – 30cm.

Macar noi care avem pretentia ca pescuim mai "fin" sa ne comportam si mai "fin" in relatia cu ceilalti pescari de pe balta si in conduita noastra de la locatie.

Haideti sa fim mai buni!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1023 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]