Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 16 Iul 2020, 14:51

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1023 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 99, 100, 101, 102, 103  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Ian 2020, 17:04 
Neconectat
Membru senior

tony scrie:
Nu am inteles ce este cu lista respectiva dar chiar stiu ce vorbesc. Acest canal este concesionat de AJVPS Constanta.Pretul unui permis este stabilit de ei.Intrbarea ramine:ce fac ei de acesti bani?Nu pun nimic la dispozitie, de exemplu saci menajeri , tomberoane de gunoi, nu fac populari ca in Ungaria etc

Am sa-ti explic ce e cu lista. Lisat asta ne arata ca, canalul cu apa calda este concesionat de AjVPS Constanta de la ANPA nu de la Nuclear electrica si ca atare îi este aplicabil legislatia privind pescuitul in apele publice, adica daca AJVPS Constanta doreste poate sa ceara declararea canalului cu apa calda ca fiind zona protejata la iernat si atunci nu se mai poate pescui iarna acolo.
Daca vrei sa sti ce fac cu banii si este membru a AjVPS Constanta du-te la sedinte si implicate activ in organizatie si atunci vei afla ce fac cu banii. Cat despre tomberoane si alte deastea sa zicem ca inca nu am ajuns toti la acest nivel, dar daca esti altfel decat altii, atunci sigur cand mergi la pescuit aduni gunoiul din jurul tau, il pui intr-un sac si il arunci la primul tomberon care-ti iese-n cale.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 07 Ian 2020, 17:32 
Neconectat
Membru nou

Nu ati inteles. Primaria Cernavoda nu are nici o treaba acolo. Iar in privinta braconajului..... Nici un dosar de braconaj nu trce de Parchetul Medgidia.

Sus

MesajScris: 07 Ian 2020, 17:38 
Neconectat
Membru nou

Esti in eroare .Eu nu am lasat gunoi niciunde. Ezti prea inversunat, ai cumva interes la Ajvps?La baltile private iti pun la dispozitie saci menajeri sau pun tomberoane de gunoi pe care le golesc regulat.Daca tot incaseaza taxa de pescuit atit aici cit si pe canalele navigabile unde pescuitul este interzis prin lege atunci sa-si merite banii.

Sus

MesajScris: 07 Ian 2020, 18:19 
Neconectat
Membru senior

tony scrie:
Esti in eroare .Eu nu am lasat gunoi niciunde. Ezti prea inversunat, ai cumva interes la Ajvps?La baltile private iti pun la dispozitie saci menajeri sau pun tomberoane de gunoi pe care le golesc regulat.Daca tot incaseaza taxa de pescuit atit aici cit si pe canalele navigabile unde pescuitul este interzis prin lege atunci sa-si merite banii.

Eu nu am nici un interes la Ajvps Constanta, ca nu sunt membru acolo. Eu sunt membru in trei asociatii si cred ca am un interes in fiecare dintre ele si la fel cred ca fiecare membru al unei asociatii are un interes legitim in asociatia al carei membru este.
Cat despre interzicerea pescuitului recreativ pe canalele navigabile iar esti in eroare. citeste aici (art. 1 lit k)
https://www.acn.ro/index.php/ro/regulament-de-navigatie . Iti explic ca poate nu intelegi: este intradevar interzis pe canalul navigabil utilizarea de scule care pot pune in pericol navigatia adica spune legea:"în general tot ce se monteaza pentru pescuit pe o perioada mai îndelungata, fara supraveghere." Este evident ca pescuitul recreativ (cu lanseta) nu intra in aceasta categorie. Chiar daca nu cunosti legea ar fi trebuit sa iti dai seama ca daca ar fi fost interzis pescuitul recreativ pe canalul navigabil atunci ANPA nu ar fi putut concesiona pt pescuit canalul Dunare-Marea Neagra si Poarta Alba-Midia Navodari.

Sus

MesajScris: 07 Ian 2020, 18:52 
Neconectat
Membru nou

Cind o sa ai cunostintele necesare o sa mai discutam. O ultima remarca pentru tine: nu Anpa a concesionat cele 2 canale ci ACN si sa mai stii ca pescuitul si scaldatul pe canalele navigabile precum si accesul cu barca este interzis. Tot aici intra si accesul cu auto pe drumurile tehnologice de pe marginea celor doua canale

Sus

MesajScris: 07 Ian 2020, 18:53 
Neconectat
Membru nou

Pentru tine:ma cam pricep la legislatie

Sus

MesajScris: 07 Ian 2020, 23:24 
Neconectat
Membru senior

tony scrie:
Pentru tine: ma cam pricep la legislatie

Sunt convins ca tu asa crezi, numai ca eu cred altfel. Se vede ca nu sti lucruri elementare despre modul cum este organizat pescuitul . Iti explic in cateva cuvinte. In Romania administrează resursele acvatice vii din habitatele piscicole naturale se face de catre ANPA (OUG 23/2008 cu modificari, art. 4 alin 3, lit. a):
"(3) Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură are următoarele atribuţii:
a) administrează resursele acvatice vii din habitatele piscicole naturale ale României...."
Si acum ca sa nu spui ca, canalele navigabile nu sunt "habitate piscicole naturale" iti citez din aceiasi legislatie (OUG 23/2008 cu modificari, art. 2, alin 3, lit. f):
"3. habitate piscicole naturale:
f) reţeaua de canale magistrale din sistemele hidroameliorative, de navigaţie şi hidroenergetice şi ramificaţiile acestora;"
Iti spun acum si despre ACN: ANC este o companie a statului si este concesionarul canalelor navigabile. Aceasta concesiune este pentru navigatie si nu este pentru resursa acvatica din canale care este data de catre stat, prin lege, in administrare la ANPA.

Sus

MesajScris: 07 Ian 2020, 23:35 
Neconectat
Membru junior

AlexD scrie:
tony scrie:
Pentru tine: ma cam pricep la legislatie

Sunt convins ca tu asa crezi, numai ca eu cred altfel. Se vede ca nu sti lucruri elementare despre modul cum este organizat pescuitul . Iti explic in cateva cuvinte. In Romania administrează resursele acvatice vii din habitatele piscicole naturale se face de catre ANPA (OUG 23/2008 cu modificari, art. 4 alin 3, lit. a):
"(3) Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură are următoarele atribuţii:
a) administrează resursele acvatice vii din habitatele piscicole naturale ale României...."
Si acum ca sa nu spui ca, canalele navigabile nu sunt "habitate piscicole naturale" iti citez din aceiasi legislatie (OUG 23/2008 cu modificari, art. 2, alin 3, lit. f):
"3. habitate piscicole naturale:
f) reţeaua de canale magistrale din sistemele hidroameliorative, de navigaţie şi hidroenergetice şi ramificaţiile acestora;"
Iti spun acum si despre ACN: ANC este o companie a statului si este concesionarul canalelor navigabile. Aceasta concesiune este pentru navigatie si nu este pentru resursa acvatica din canale care este data de catre stat, prin lege, in administrare la ANPA.

Corect!

Sus

MesajScris: 07 Ian 2020, 23:53 
Neconectat
Membru junior

tony scrie:
Cind o sa ai cunostintele necesare o sa mai discutam. O ultima remarca pentru tine: nu Anpa a concesionat cele 2 canale ci ACN si sa mai stii ca pescuitul si scaldatul pe canalele navigabile precum si accesul cu barca este interzis. Tot aici intra si accesul cu auto pe drumurile tehnologice de pe marginea celor doua canale

pescuitul recreativ pe CDMN sau Midia-Navodari este permis de pe mal mai putin in zonele de ecluza.

ce stii tu este doar aplicabil pentru navele care tranziteaza canalul. nu are legatura cu pescuitul recreativ

REGULAMENT DE EXPLOATARE ŞI ÎNTREŢINERE
CANAL DUNĂRE – MAREA NEAGRĂ
10.12. În timpul staţionării navelor în porturi sunt, de asemenea, interzise:
• scăldatul în acvatoriul portului;
• aruncarea gunoaielor şi deversarea apelor neepurate de la bord;
• instalarea în acvatoriu a sculelor şi uneltelor de pescuit.

13.25. Pe timpul tranzitării canalului sau staţionării în porturile canalului sau în porturile de
aşteptare de la ecluze, este interzis ca navele/convoaiele să procedeze la:
punctul 5 - folosirea sau instalarea oricăror unelte sau dispozitive de pescuit

PS: Sa revenim insa la Canalul Apa Calda de la Cernavoda.

Sus

Subiectul mesajului: Cernavoda - canalul cu apa calda
MesajScris: 14 Ian 2020, 13:31 
Neconectat
Membru junior

In atentia amatorilor de pescuit la apa calda. De vinerea trecuta se pot face permisele ajvps. Cand am fost la ei am auzit o discutie telefonica dintr-un birou alaturat in care se dadeau dispozitii sa se faca controale. Eu in week-end am fost acolo si nu a fost nici un control.
Permisu’ ajvps este valabil doar la canal apa calda si canal d-mn. Am intrebat de ce alt permis mai am nevoie inafara de cel de la anpa sa pescuiesc pe baltile din jud cta si habar nu au cine le administreaza
La final de an mi-au zis sa le aduc lista capturilor de anpa, ce legatura are una cu alta iar nu au stiut sa-mi dea un raspuns
Banuiesc ca sunt intr-o mare foame de bani deoarece au si scumpit cotizatia cu 30ron fata de anul precedent

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1023 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 99, 100, 101, 102, 103  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]