Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 18 Oct 2017, 07:20

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 305 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 31  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Permise pescuit -pe 2017
MesajScris: 08 Ian 2017, 15:12 
Neconectat
Membru junior

Asta e o alta gaselnita a statului de a arunca cu praf in ochi la botanistii care cred ca statul chiar incearca sa reduca taxele.
Sa stam linistiti, statul isi incaseaza cu varf si indesat taxa noastra de pescuit, numai ca acum nu o mai platim noi, direct in contul sau, ci prin intermediul asociatiilor care bineinteles tre sa isi puna si ele capacul lor pentru toata aceasta bataie de cap. Ca parca eu, romanul, ma simt mai multumit ca nu mai dau 30 lei la stat, dar in schimb sunt obligat sa cotizez de vreo trei ori mai mult la nu stiu ce asociatia lu' peste....

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 11 Ian 2017, 19:12 
Neconectat
Membru junior

Eu asta nu prea o inteleg,cum am zis mai sus,acum la asociatie platesc doar 55 ron?Inainte se platea 85 si iti dadea si cardul ala de la Anpa(asta in cazul ca nu plateai singur la finante).Spuneau ca 30ron reprezinta taxa Anpa si restul reprezenta cotizatia la asociatie.Anul trecut am vazut cu ochii mei cand au venit in control cei de la asociatie si pe cei ce aveau permise Anpa(in afara de cei ce nu s-au luat in gura cu ei,printre care eram si eu) i-au obligat sa achite diferenta de taxa,adica 55lei.Acum sunt curios sa vad cat este taxa la asociatie,teoretic si practic ar trebui sa fie 55ron,nu?

Sus

MesajScris: 11 Ian 2017, 20:26 
Neconectat
Membru junior

salut
eu nu inteleg cum este cu asociatiile astea , daca platesc taxa - cotizatie ce dracu o fi , la o asociatie din Bucuresti s-au Giurgiu si vreau sa pecuiesc pe Mures are valabilitate s-au nu ?
cum ma poate verifica - controla o asociatie din Bucuresti la Ungheni - Tutora pe Prut ?

Sus

MesajScris: 11 Ian 2017, 20:30 
Neconectat
Moderator

cezar scrie:
salut
eu nu inteleg cum este cu asociatiile astea , daca platesc taxa - cotizatie ce dracu o fi , la o asociatie din Bucuresti s-au Giurgiu si vreau sa pecuiesc pe Mures are valabilitate s-au nu ?
cum ma poate verifica - controla o asociatie din Bucuresti la Ungheni - Tutora pe Prut ?

Nu, nu are valabilitate decat pe apele alocate asociatiei, si pe cele neatribuite nimanui.
La Ungheni nu are de ce te controla asociatia la care ai platit, ci aia care are alocata apa pe care dai !

l.e.
Eu imi aduca aminte ca in situatiile ca cea prezentata de tine, asociatia care are alocata apa respectiva, in baza permisului ANPA ( pe care-l avea orice pescar care pescuia legal pe ape non-private ) avea dreptul sa-ti incaseze taxa ( daca trecea in control pe unde pescuiai ) pe zi/zile/saptamani/etc ... si NU taxa anuala, decat daca dorea pescarul sa achite pe un an intreg.

Dimensiunea maxim admisa a pozelor postate - 850 pixeli pe orizontala !

Sus

MesajScris: 11 Ian 2017, 20:52 
Neconectat
Membru junior

Relu scrie:
cezar scrie:
salut

Nu, nu are valabilitate decat pe apele alocate asociatiei, si pe cele neatribuite nimanui.
La Ungheni nu are de ce te controla asociatia la care ai platit, ci aia care are alocata apa pe care dai !

l.e.
Eu imi aduca aminte ca in situatiile ca cea prezentata de tine, asociatia care are alocata apa respectiva, in baza permisului ANPA ( pe care-l avea orice pescar care pescuia legal pe ape non-private ) avea dreptul sa-ti incaseze taxa ( daca trecea in control pe unde pescuiai ) pe zi/zile/saptamani/etc ... si NU taxa anuala, decat daca dorea pescarul sa achite pe un an intreg.

La multi ani si un an bun bogat cu impliniri depline
Deci inseamna ca e decalotata treaba
Cu vechiul sistem cu viza ANPA si avizele de granita puteam sa pescuiesc pe toata Dunarea de la intrare pana la Tulcea
In noul sistem iseamna ca va trebui sa platesc la cate asociatii se va fragmenta acest traseu . c-am multi bani

Sus

MesajScris: 11 Ian 2017, 21:09 
Neconectat
Moderator

La multi ani si tie !

Deloc nasol, cu exceptia taxei la asociatia care-ti elibereaza permisul, adica vreo 30-50 lei.
In rest ( probabil ) va fi ca pana acum. La urma urmei ce te deranjeaza sa-i dai lui Dorel de la sanagatarca 5 lei pe o zi de pescuit ? Asta daca se va nimeri in control ...

Sus

MesajScris: 11 Ian 2017, 21:27 
Neconectat
Membru junior

Relu scrie:
La multi ani si tie !

Deloc nasol, cu exceptia taxei la asociatia care-ti elibereaza permisul, adica vreo 30-50 lei.
In rest ( probabil ) va fi ca pana acum. La urma urmei ce te deranjeaza sa-i dai lui Dorel de la sanagatarca 5 lei pe o zi de pescuit ? Asta daca se va nimeri in control ...

aha acum am anteles , credeam ca trebuie sa vizez pe la toate asociiatiile pe unde vreau sa pescuiesc
platesc doar o taxa pe ziua respectiva daca pescuiesc pe ape gestionate de alte asociatii , ok

Sus

MesajScris: 11 Ian 2017, 21:39 
Neconectat
Moderator

Asa era pana acum, nu stiu cum va fi si de acum incolo.

Sus

MesajScris: 11 Ian 2017, 21:58 
Neconectat
Membru senior

Nimeni nu stie inca din pacate...e cea mai mare "enigma" de la Tutankamon incoace :lol:

Sus

MesajScris: 17 Ian 2017, 09:17 
Neconectat
Membru junior

Exista o petitie online pentru Taxa unica pentru pescuitul pe apele naturale si Dunare, mi se pare o idee buna

https://www.petitieonline.com/taxa_unic ... _si_dunare

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 305 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 31  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]